Slovakia

V USA je poriadne rušno: Došlo k podplácaniu predstaviteľov Bieleho domu?

Informovala o tom v stredu britská stanica BBC s odvolaním sa na dokumenty z amerického federálneho súdu.

Rezort spravodlivosti USA podľa portálu BBC potvrdil, že vyšetrovatelia sa začali už v auguste zaoberať "tajnou lobistickou schémou", ktorej členovia sa údajne pokúšali aj o nadviazanie kontaktu s blízkymi spolupracovníkmi prezidenta.

Sudkyňa federálneho súdu vo Washingtone Beryl Howellová povolila v utorok zverejniť husto zrevidovaný dokument, týkajúci sa žiadosti ministerstva o použitie mailovej a inej komunikácie zadržanej počas vyšetrovania, ktoré podľa rezortu potenciálnej vedie k odhaleniu "nezákonnej činnosti". Prezident Trump medzičasom vyšetrovanie na Twitteri označil za "falošné správy".

Zhruba polovica 18-stranového dokumentu však obsahuje vyčiernené pasáže s informáciami, ktoré súd nepovolil ukázať verejnosti. Verejne dostupná verzia neobsahuje ani žiadne mená osôb, ktoré na tejto nezákonnej schéme údajne spolupracovali. Podľa ministerstva však predmetom vyšetrovania nie je žiaden vládny predstaviteľ, približuje agentúra Reuters.

Nie je pritom nezvyčajné, že americkí prezidenti posledných pár týždňov v úrade udelia zvýšené množstvo milostí, pripomína BBC. Prezident Trump len minulý týždeň omilostil svojho bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, ktorý sa koncom roka 2017 priznal, že počas klamal Federálnemu úradu pre vyšetrovanie (FBI) o svojich kontaktoch s ruskými predstaviteľmi.

Football news:

Setien is demanding 4 million euros in compensation from Barca. Valverde's resignation cost the club 11 million
Two Cornell players tested positive for coronavirus after the match with Barca
Mbappe finished 1st on the Ligue 1 goalscoring list, scoring 13 goals in 17 appearances. He broke the streak of 4 games without goals
Holland has scored 27 goals in his first 28 Bundesliga appearances. He's the second person to do this
Sevilla are trying to sign Papa Gomez, Monchi is in talks. Atalanta wants to sell him to a club not from Italy
Holand has scored 14 goals in 13 Bundesliga games this season
Neymar is playing his 100th game for PSG. He has been at the club since 2017