logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

Venezuelská vláda vydala jasné stanovisko: Je ochotná obnoviť rozhovory s opozíciou?

"Prezident Nicolás Maduro urobil (v rozhovoroch) prestávku, neodstúpili sme od tohto procesu," citovala Arreazu agentúra DPA. "Samozrejme, že budú existovať kontakty a určite budeme schopní obnoviť tento dialóg," povedal minister. Zdôraznil aj potrebu "mechanizmu, ktorý by zaručoval mier a spolužitie medzi všetkými Venezuelčanmi".

Predseda opozíciou ovládaného parlamentu Juan Guaidó vo štvrtok uviedol, že vo Venezuele sú momentálne zástupcovia Nórska, aby sa pokúsili obnoviť rokovania medzi venezuelskou vládou a opozíciou. Napätie vo Venezuele sa stupňuje od 23. januára, keď sa Guaidó vyhlásil za úradujúceho prezidenta. Za legitímneho lídra Venezuely ho uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny krajín Južnej Ameriky.

Rokovania o ukončení politickej krízy vo Venezuele sa začali v máji tohto roku v Osle. Venezuelský chávistický prezident Nicolás Maduro ich však pred týždňom v reakcii na nové sankcie USA voči svojej vláde prerušil.

Guaidó vo štvrtok podľa agentúry AFP informoval, že termín obnovenia rokovaní nie je stanovený. Potvrdil však prítomnosť nórskych vyjednávačov vo Venezuele. Guaidó zverejnil tieto informácie krátko po tom, ako opozíciou ovládaný parlament opäť označil Madura za uzurpátora, keďže vo funkcii hlavy štátu ho vlani potvrdili voľby označované opozíciou za zmanipulované.

Vodca venezuelskej opozície chce, aby Maduro odstúpil a konali sa nové voľby. Socialistický líder to však odmieta. Momentálne pozastavené rokovania o riešení politickej krízy vo Venezuele sa začali v máji v Osle; od júla je ich dejiskom Barbados, kde sa konalo už niekoľko kôl diskusií.

Politickú krízu vo Venezuele sprevádza aj kolaps ekonomiky, čo má za následok, že štvrtina z 30 miliónov obyvateľov krajiny potrebuje humanitárnu pomoc.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO