logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Slovakia

VIDEO: Múzeum slovenskej dediny v Martine ožilo zvukom heligónok

Do martinského múzea zavítalo v nedeľu 17 domácich muzikantov a 30 hosťujúcich, medzi nimi Zborovskí heligonkári, Nitrianska heligónka či Moštenskí pajtáši.

Martin 14. júla (TASR) - Múzeum slovenskej dediny v Martine v nedeľu opäť ožilo zvukom heligónok. Na 17. ročníku Turčianskej harmoniky sa tam predstavili známi i menej známi muzikanti z Turca, Kysúc, Oravy a horného Považia. Ich hudbu dotvorila i výstava či malá škola hry na heligónke.

"Turčianska harmonika je podujatím, na ktoré zvolávame turčianskych heligonkárov a harmonikárov, a, prirodzene, máme aj hosťujúce skupiny z oblasti severného Slovenska, ako sú Liptov, Orava, horné Považie a Kysuce," načrtol za organizátorov Martin Bačiak. Do martinského múzea podľa neho zavítalo v nedeľu 17 domácich muzikantov a 30 hosťujúcich, medzi nimi Zborovskí heligonkári, Nitrianska heligónka či Moštenskí pajtáši.

"My muzikanti podujatie organizujeme s cieľom stretnúť sa, aby sme nejakým spôsobom nehrali len doma v izbičke pri mamičke, ale išli s tým hudobným nástrojom aj von medzi ľudí a potešili ich," podotkol Bačiak.

Okrem starších muzikantov sa hre na heligónke podľa neho dnes venujú aj mladšie ročníky, dokonca deti. "Každý rok sa snažíme deti priviesť k tomu, aby sa naučili vystupovať pred obecenstvom a hrať na tejto krásnej harmonike," dodal.

Na snímke najmladší triapolročný účastník Oliver Dropka počas podujatia Turčianska harmonika v Múzeu slovenskej dediny v Martine dňa 14. júla 2019.
Foto: TASR/Erika Ďurčová

Súčasťou akcie bola aj výstava Turčianska harmonika vo fotografii, ktorá je venovaná predchádzajúcim ročníkom tohto podujatia. Spomienky zachytené fotoaparátom sú zložené zo snímok Anny Thomkovej-Baranovej, Milana Rooba a archívu Slovenského národného múzea v Martine. Návštevníci sa mohli zúčastniť i na malej škole hry na heligónke, spojenej s výkladom histórie hry na tomto hudobnom nástroji, o jeho konštrukcii a tradícii v slovenskej ľudovej hudbe.

All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO