Slovakia

Voda v lagúne sa sfarbila na fialovo: Pravda o napohľad krásnom úkaze je poriadne trpká

Druhá zostala modrá a na rozdiel od tej fialovej nie je zdrojom nepríjemného zápachu. Lagúnu rozdelili cestou, ktorá slúži pre nákladné autá voziace materiál do a z miestnych tovární.

Obyvatelia si pred niekoľkými mesiacmi všimli, že voda na jednej strane lagúny začala meniť farbu, pričom zomierali vtáky a ryby. Oznámili to tamojším úradom dozerajúcim na životné prostredie, ktoré odobrali vzorky. "Pred troma mesiacmi zomreli všetky ryby v lagúne, boli ich tam tisíce. Ten zápach sa nedal vydržať a bolo tu obrovské množstvo múch. Asi pred mesiacom vymreli aj volavky, ktoré očerveneli," uviedla miestna obyvateľka Herminia Meza.

Vedec Francisco Ferreira, ktorý odobral vzorky, potvrdil, že zmena farby vody nastala v dôsledku prítomnosti ťažkých kovov, akým je napríklad chróm, ktorý sa používa v garbiarstve. Na brehu lagúny pritom stojí jedna garbiarska spoločnosť.

"Spravíme analýzu vodných vzoriek a moju správu posuniem právnemu oddeleniu," uviedla inšpektorka Rosa Morel z Ministerstva životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. "Nachádza sa tam garbiareň, ktorá je určite zodpovedná za toto znečistenie," vyhlásila.

Morel tiež uviedla, že počas predchádzajúcej obhliadky experti našli potrubie, ktoré zrejme vychádza z firmy a do lagúny vypúšťa nespracovaný odpad. Dodala, že hlavnou požiadavkou úradov je, aby továreň postavila čističku.

Football news:

Mane scored twice for Chelsea at Stamford bridge. Only Coutinho and McManaman were able to do this
Tiago made his debut for Liverpool, replacing Henderson in the match against Chelsea
The referee after VAR removed Christensen for a foul on the main. This is the first red Chelsea in the Premier League since 2018
Barca defender of Modibo Interesting Everton, and Wolverhampton, Leicester and Benfica
Semedu for 40 million euros will move from Barca to Wolverhampton (ESPN)
Showsport: Tiago will make Liverpool more variable and thinner. Bayern will feel the loss, but only in the top matches
Jose did not include Dele alli even in the application (it seems, because of the conflict), but so far remained the winner-Son scored 4 from Kane's assists