Slovakia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Západné krajiny vyzvali Irán, aby reagoval na rezolúciu MAAE

Na archívnej snímke z 8. augusta 2005 inšpektor Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) rozmiestňuje monitorovacie zariadenia v iránskom zariadení na obohacovanie uránu pri iránskom meste Isfahán. Foto: TASR/AP

MAAE prijala rezolúciu, v ktorej kritizovala Irán pre nedostačujúcu spoluprácu s jadrovými inšpektormi OSN, pod ktorú MAAE spadá, uvádza AFP s odvolaním sa diplomatický zdroj.

Paríž 9. júna (TASR) - Spojené štáty, Británia, Francúzsko a Nemecko vyzvali v stredu Irán, aby si plnil svoje zákonné povinnosti a spolupracoval s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE). Spomínané krajiny k tomuto kroku pristúpili len niekoľko hodín po tom, ako MAAE vydala rezolúciu, v ktorej kritizuje Irán. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Ministri zahraničných vecí Spojených štátov, Británie, Francúzska a Nemecka v spoločnom vyhlásení privítali rezolúciu MAAE, ktorá je podľa nich "odpoveďou na nedostačujúcu spoluprácu Iránu s MAAE v súvislosti so závažnými a nevyriešenými bezpečnostnými záležitosťami" týkajúcimi sa iránskej jadrovej činnosti.

"Hlasovanie prevažnej väčšiny v Rade guvernérov MAAE dnes poslalo Iránu jasný odkaz, že musí plniť svoje bezpečnostné záväzky a poskytnúť dôveryhodné objasnenie nevyriešených bezpečnostných záležitostí," uvádza sa vo vyhlásení štyroch šéfov diplomacii spomínaných západných krajín.

"Vyzývame Irán, aby poslúchol výzvu medzinárodného spoločenstva na naplnenie jeho zákonných povinností a spolupracoval s MAAE na úplnom objasnení a vyriešení záležitostí bez ďalšieho zdržiavania," uvádza sa vo vyhlásení.

MAAE prijala v priebehu stredy rezolúciu, v ktorej kritizovala Irán pre nedostačujúcu spoluprácu s jadrovými inšpektormi Organizácie Spojených národov, pod ktorú MAAE spadá, uvádza AFP s odvolaním sa diplomatický zdroj.

Táto dozorná agentúra OSN vo svojej nedávnej správe totiž informovala, že Irán stále "neobjasnil otázky" v súvislosti s jadrovým materiálom, ktorý sa predtým našiel v troch lokalitách (v Marivane, Varamine a Turkuzábáde), kde sa s ním oficiálne nepracovalo.