Slovakia

Zelení sú najsilnejšou nemeckou stranou, z 1. miesta prieskumu vytlačili CDU

Únia CDU/CSU, ktorá doteraz v prieskumoch viedla, stratila oproti minulému týždňu až sedem percentuálnych bodov a jej podpora klesla na 21 percent.

Výrazné zmeny v preferenciách voličov spôsobili podľa agentúry DPA tohtotýždňové nominácie na post nemeckého kancelára, ktoré ohlásili Zelení a taktiež konzervatívna Únia CDU/CSU.

Takmer dve tretiny nemeckých občanov sú presvedčené, že šance únie v septembrových parlamentných voľbách sa nomináciou Armina Lascheta zhoršili. Väčšina opýtaných (74 percent) si navyše nemyslí, že sa nepriaznivé vyhliadky pre Lascheta a strany Únie do dňa volieb, ktorý pripadá na 26. septembra, výrazne zlepšia.

Kritika k CDU

Väčšina občanov Nemecka negatívne hodnotí i spôsob, akým sa Laschet stal kandidátom Únie na post kancelára. Za lepší spôsob by 66 percent opýtaných považovalo proces, „na ktorom by sa zúčastňovala i CSU".

To, že v tejto záležitosti rozhodovalo len predsedníctvo CDU, hodnotí za správne 26 percent respondentov.

Za dobré rozhodnutie považuje kandidatúru spolupredsedníčky Zelených Annaleny Baerbockovej 54 percent Nemcov. Naopak, Roberta Habecka by uprednostnilo 23 percent ľudí. Spomedzi prívržencov Zelených privítalo nomináciu Baerbockovej 79 percent účastníkov prieskumu.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) prišla v novom prieskume o dva percentuálne body a dosiahla zisk 13 percent hlasov. O dve percentá si naopak prilepšila liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá tak získala 12 percent. Podpora strany Ľavica (Die Linke) stúpla o jeden percentuálny bod na sedem percent. Nezmenenú podporu (11 percent) zaznamenala krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Zvyšných osem percent respondentov sa vyslovilo za iné politické strany.

V predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2017 zvíťazili CDU/CSU s 32,9 percentami hlasov a Zelení skončili na šiestom mieste s 8,9 percentami.

Football news:

In the game with Roma, we saw the former De Gea: he made 10 saves, dragged at close range and became the best player of the match
David Villa joined the management of the Indian club Odisha
Chelsea and Jorginho want to extend their contract. The midfielder was Interested in Juve
Player of the Wings of Hadi on alcohol: Never drank, because I am happy as I live
Matic on Europa League: Manchester United respect Villarreal, but approach the final with thoughts of winning
President of Villarreal on reaching the final of the European Cup: We have finally achieved this
Cavani-the first player in 35 years with a double in both matches of the 1/2 final of the European Cup