Slovakia

Zelení sú najsilnejšou nemeckou stranou, z 1. miesta vytlačili CDU

V predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2017 zvíťazili CDU/CSU s 32,9 percentami hlasov a Zelení skončili na šiestom mieste s 8,9 percentami.

Berlín 20. apríla (TASR) – Najsilnejšou politickou stranou v Nemecku sa podľa aktuálneho prieskumu verejnej mienky Trendbarometer pre televíziu RTL stali Zelení – získali až 28 percent hlasov voličov. Únia CDU/CSU, ktorá doteraz v prieskumoch viedla, stratila oproti minulému týždňu až sedem percentuálnych bodov a jej podpora klesla na 21 percent.

Výrazné zmeny v preferenciách voličov spôsobili podľa agentúry DPA tohtotýždňové nominácie na post nemeckého kancelára, ktoré ohlásili Zelení a taktiež konzervatívna Únia CDU/CSU.

Takmer dve tretiny nemeckých občanov sú presvedčené, že šance únie v septembrových parlamentných voľbách sa nomináciou Armina Lascheta zhoršili. Väčšina opýtaných (74 percent) si navyše nemyslí, že sa nepriaznivé vyhliadky pre Lascheta a strany Únie do dňa volieb, ktorý pripadá na 26. septembra, výrazne zlepšia.

Väčšina občanov Nemecka negatívne hodnotí i spôsob, akým sa Laschet stal kandidátom Únie na post kancelára. Za lepší spôsob by 66 percent opýtaných považovalo proces, na ktorom by sa zúčastňovala aj CSU.

To, že v tejto záležitosti rozhodovalo len predsedníctvo CDU, hodnotí za správne 26 percent respondentov.

Za dobré rozhodnutie považuje kandidatúru spolupredsedníčky Zelených Annaleny Baerbockovej 54 percent Nemcov. Naopak, Roberta Habecka by uprednostnilo 23 percent ľudí. Spomedzi prívržencov Zelených privítalo nomináciu Baerbockovej 79 percent účastníkov prieskumu.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) prišla v novom prieskume o dva percentuálne body a dosiahla zisk 13 percent hlasov. O dve percentá si naopak prilepšila liberálna Slobodná demokratická strana (FDP), ktorá tak získala 12 percent. Podpora strany Ľavica (Die Linke) stúpla o jeden percentuálny bod na sedem percent. Nezmenenú podporu (11 percent) zaznamenala krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD). Zvyšných osem percent respondentov sa vyslovilo za iné politické strany.

V predchádzajúcich parlamentných voľbách v roku 2017 zvíťazili CDU/CSU s 32,9 percentami hlasov a Zelení skončili na šiestom mieste s 8,9 percentami.

Football news:

Thomas Tuchel: Maybe de Bruyne needed to leave Chelsea. Werner and Havertz will be able to show their best qualities here
Ter Stegen about 2:8 from Bayern: It really hurt Barca, hurt our pride. We just couldn't stop them
The Champions League final between Man City and Chelsea is likely to be moved from Turkey
Man City are Interested in Lukaku, but the striker wants to stay at Inter. There are no negotiations with Chelsea either
Zidane and Gattuso are on the list of possible candidates for the post of head coach of Juventus
Barcelona may sign PSV top scorer Malen if the deals for Holand and Depay fall through
Koeman on disqualification: I think it's personal. Well, the type is not an insult, there is something else