Slovakia

Znepokojené matky odoslali list predstaviteľom EÚ, žiadajú využiť peniaze z Fondu obnovy na ochranu klímy

Iniciatíva Znepokojené matky žiada, aby boli financie z európskeho Fondu obnovy využité len na stratégie transformácie hospodárstva v súvislosti so zmenou klímy a ekologickej transformácie. Znepokojené matky to uviedli v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala členka iniciatívy Ivana Nemethová.

Klimatické riešenia by mali byť prioritou

Iniciatíva sa tak pripojila k vyše 150 organizáciám, ktoré napísali list predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi, predsedníčke Európskej komisie Ursuli von der Leyen a predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu.

V liste ich vyzývajú, aby bola podpora klimatických riešení prioritou pri rozhodovaní o použití financií.

„Apelujeme na vás, aby ste pamätali na zásadnú úlohu, ktorú z hľadiska budúcnosti našich detí zohrávate. Európska únia ako druhý najväčší trh na svete nemá len jedinečnú možnosť, ale aj morálnu povinnosť zaujať vedúce postavenie. Vizionársky a ekologicky orientovaný Fond obnovy, ktorý bude podporovať spravodlivý a udržateľný rozvoj, vyšle jasný politický signál nielen európskym, ale aj globálnym trhom,“ píše sa v liste.

Ochrana budúcich generácií

Podľa organizácií nesmú politické špičky premrhať tento čas a odsunúť riešenie klimatickej krízy a úbytku biodiverzity na neskôr.

„Po celom svete vidíme nové ukážky prebiehajúcej klimatickej krízy. Či už je to topiaci sa permafrost a požiare na Sibíri alebo globálne padajúce rekordy teplôt. Ak po koronakríze nabehneme na starý systém fungovania ľudstva a nevyužijeme tento čas na investovanie do opatrení, odpílime si definitívne pod sebou konár. Dnes už nemáme čas sa snažiť v nejakej miere, musíme vynaložiť všetko dostupné, aby sme ochránili budúce generácie,“ povedala Nemethová.

Dodala, že riešenia a opatrenia, ktoré sú klimaticky orientované sú zároveň aj sociálne a ekonomicky výhodné.

Znepokojené matky a ďalšie slovenské organizácie venujúce sa ochrane klímy poslali predstaviteľom vlády príklady opatrení, ktoré tieto kritéria spĺňajú.

Slovenská iniciatíva Znepokojené matky je súčasťou celosvetovej siete klimatických aktivistov – rodičov Parents For Future, ktorá je inšpirovaná hnutím Fridays For Future.

Football news:

Кад Cadiz returned to La Liga after 14 years
Pioli about 2:2 with Napoli: One point is a good result
Gattuso on Milan's penalty: the Rule needs to change. Jumping with your hands behind your back is another sport
Milan will offer 25 million euros for Celtic defender Ayer
Klopp on plans: Four years at Liverpool. After that, I want to do nothing for a year
Rogers Pro 1:4 with Bournemouth: Leicester play well only 45 minutes after the break
Inter and Roma are Interested in Garay