Turkey

2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir?

Her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kaleme alınarak Müslüman vatandaşlarımıza pek çok kıymetli bilgi sunulan Cuma Hutbesi 2 Ekim 2020 için yayına alındı. Bugün yapılacak namaz ibadeti öncesinde ya da sonrasında hutbeyi okumak isteyen vatandaşlarımız 2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? sorusu üzerinde yoğun araştırmalar yapmaya devam ediyor. Peki, Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir? İşte detaylar…

2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir?

Diyanet İşleri Başkanlı tarafından her Cuma günleri yazılarak birbirinden farklı konularda Müslüman vatandaşlarımıza bilgiler ve öğütler sunan 2 Ekim Cuma Hutbesi yayına alındı. Hutbeyi okumak isteyenler yoğun olarak 2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? sorusu üzerinde araştırmalar yapmaya devam ediyor. Peki, Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir?

2 EKİM CUMA HUTBESİ YAYINLANDI MI - KONUSU NEDİR?

2 Ekim Cuma hutbesi konusu ve diğer tüm detaylar şöyle;

2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir?

MURAKABE VE MUHASEBE BİLİNCİ

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyurur: "Nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir. Allah, yaptıklarınızı hakkıyla görendir. "

Okuduğum hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır: "İhsan, sanki O'nu görüyormuş gibi Allah'a kulluk etmendir. Sen O'nu göremesen de O seni görmektedir."

Aziz Müminler!

Yüce Allah, kâinatın gözbebeği olarak yarattığı insanı başıboş bırakmamış, kendi haline terk etmemiştir. İnsan, daima ilahi bir denetim ve gözetim altındadır. Vakti geldiğinde muhasebe edilmek üzere bütün yapıp ettiklerimiz kaydedilmektedir. Kur'an-ı Kerim'de bu gerçek şöyle ifade edilir: "İnsan hiçbir söz söylemez ki onun yanında yaptıklarını gözetleyen ve kaydeden hazır bir melek bulunmasın."

2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir?

Değerli Müminler!

Kendini bilerek ve Rabbine güvenerek yaşamak, bir Müslüman'ın hayat sermayesidir. Geçmişinden ders alarak bugünün değerini bilen, geleceğini iman ve ihsan üzerine planlayan kişi, kemale erer. Nitekim Peygamberimiz de bizleri böyle bir iç denetime çağırmaktadır: "Kıyamet günü insan şu beş şeyden hesaba çekilmedikçe, Rabbinin huzurundan bir yere kıpırdayamaz: Ömrünü ne uğruna tükettiğinden, gençliğini nasıl geçirdiğinden, malını nereden kazandığından, nereye harcadığından ve bildiği ile amel edip etmediğinden."

Aziz Müslümanlar!

Hutbemi bitirirken, salgın hastalıkla mücadele hususunda da kendimizi muhasebe etmemiz gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Bu mücadelede üzerimize düşen bilinçli davranmaktır. Zira alınan tedbirler kadar, bu tedbirlere uyma konusundaki hassasiyetimiz de son derece önemlidir. Rehavete ve ihmalkârlığa kapılmayalım. Uyarılara kulak verelim ki kul hakkına girmeyelim. Hastalığın başlangıcından bugüne kadar gösterilen gayretleri boşa çıkarmayalım. Bu vesileyle salgınla mücadele sürecinde vefat eden başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere bütün kardeşlerimizi şehâdet mertebesine eriştirmesini, hastalarımıza acil şifalar ihsan etmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

2 Ekim Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet ile 2 Ekim Cuma Hutbesi konusu nedir?

Kıymetli Müslümanlar!

Dünya ahiretin tarlasıdır. Her gelen göçer ve her kul ektiğini biçer. Kim dünyada zerre miktarı iyilik yaparsa, onun karşılığını görecektir. Kim de zerre miktarı kötülük yaparsa, ahirette bununla yüzleşecektir. Rabbimiz, "Ey iman edenler! Allah'a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın!" buyurarak ahiret için hazırlıklı olmamızı emreder. Bizleri murakabeye yani iç dünyamıza dönerek bir muhasebe yapmaya davet eder.

Murakabe, niçin yaratıldığımızı, nereden gelip nereye koşmakta olduğumuzu kendimize sormaktır.

Hatalarımızın ve günahlarımızın hesabını tutarak telafi etmek için uğraşmaktır. Allah'ın her an bizimle beraber olduğu bilinciyle yaşamaktır. İmanımızdan güç alıp aklımızı kullanarak nefsimize hâkim olmaktır. Şeytanın tuzaklarına ve dünyanın bitmek bilmez arzularına kapılmamak için daima uyanık olmaktır. Murakabe, gönlünü Allah'a bağlayarak samimiyetle ibadet etmek, hayırda ve takvada yarışmaktır.

Football news:

Flick about 2:1 with Loko: the Victory looks deserved, although not as confident as we expected
Conte Pro 0:0 with Shakhtar: Inter are on the right track. We dominated, but we were unlucky
OPTIONS that left the Team in the game: penalty on Lewandowski turned in an offside position
Fabinho was injured in the match against Midtjylland. Replaced by 19-year-old Rhys Williams with 3 games in charge
Josep Bartomeu: Retirement after relegation from the Champions League would be a simple decision. But it was impossible to leave Barca in the hands of managers with limited skills
We didn't believe in Loco at all, and He came out to fight and attack. It was great, thank you
Josep Bartomeu: Barcelona has accepted an offer to participate in the European super League