Turkey

AB'de dış ticaret haziranda geriledi

Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticareti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin geniş ölçüde uygulandığı haziran ayında düşüş kaydetti.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat),AB ve Avro Bölgesi'nin haziran ayı uluslararası ticaret verilerini yayımladı.

Buna göre, AB'nin ihracatı, haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,6 azalarak 154,4 milyar avroya, ithalatı da yüzde 12,8 gerileyerek 133,7 milyar avroya düştü. Böylece AB, haziran ayında yaklaşık 20,7 milyar avroluk ticaret fazlası gerçekleştirdi.

Euro Bölgesi'nde ihracat, haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 10 daralarak 170,3 milyar Euro, ithalat yüzde 12,2 gerileyerek 149,1 milyar Euro oldu. Avro Bölgesi'nin ticaret fazlası, haziranda yaklaşık 21,2 milyar Euro'ya ulaştı.

Söz konusu dönemde AB ülkelerinden en fazla ithalat yapan ülkeler 26,6 milyar Euro ile ABD, 21 milyar Euro ile İngiltere, 18,2 milyar avro ile Çin, 12,5 milyar Euro ile İsviçre, 6,5 milyar Euro ile Rusya, 5,5 milyar Euro ile Türkiye ve 4,4 milyar Euro ile Japonya oldu.

AB ülkelerine en fazla ihracat gerçekleştiren ülkeler ise 33,5 milyar Euro ile Çin, 14,8 milyar avro ile ABD, 12,5 milyar Euro ile İngiltere, 8,9 milyar Euro ile İsviçre, 6,5 milyar Euro ile Rusya, 4,8 milyar Euro ile Türkiye ve 4,3 milyar Euro ile Japonya olarak belirlendi.

Football news:

Frank de Boer will lead the Netherlands national team. Contract - for 2 years
Dynamo Stavropol about the match with Rotor: Transfers in the Russian Cup are prohibited. The RFU said that there is no way back
Maccabi entered the Champions League without 11 players due to covid. UEFA allows you to play if there are 13 players from the application
Ole Gunnar Solskjaer: De Gea saved us for years, Henderson did the same today. Lingard played well
The semed said goodbye to Barcelona: Thank you for the opportunity to realize the dream. Eternally grateful
Juve have leased Morata from Atletico for 10 million euros with the right to buy out for 45 million
Barcelona and Atletico have agreed a move for Suarez (Fabrizio Romano)