Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü açıklamalarına destek

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü serbestliğini içeren yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmasına destek verdi.

Abdullah Gül'den Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü açıklamalarına destek

Türkiye siyasette hareketli günler geçiriyor.

Gündemde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'başörtüsüne yasal güvence' çıkışı var.

CHP, bu kapsamda TBMM'ye içinde 'başörtüsü' geçmeyen bir yasa teklifi sundu.

Dün ise AK Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin partisinin duruşunu açıkladı.

"Adamsan, anayasa düzeyinde sağlayalım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Eğer samimiysen başörtüsü meselesini ülke gündeminden çıkartmak istiyorsan, gelin çözümü yasa değil anayasa düzeyinde sağlayalım. Adam gibi adamsan gel bunu böyle yapalım." diyerek CHP ve Kılıçdaroğlu'na seslendi.

Siyasette bu hareketlilik sürerken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü özgürlüğüne yasal düzenleme önerisiyle ilgili Karar’dan Elif Çakır’a konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun çağrısını destekleyen Gül, şöyle konuştu:

"Memnun olunacak olağanüstü bir gelişmedir"

"Uzun yıllar başörtüsü karşıtlığını kendisinin en önemli misyonu görmüş ve bundan dolayı birçok acılara sebep olmuş bir partinin, bu hatasını nihayet görüp vazgeçmesi ve bunu tüm milletvekillerinin imzasıyla somutlaştırması Türkiye adına çok memnun olunacak olağanüstü bir gelişmedir.

"Kemal Bey'i tebrik etmek gerekir"

Böyle bir dönüşüme öncülük ettiği için de Kemal Bey'i tebrik etmek gerekir. Partiler üstü baktığınızda ülkenin normalleşmesi herkesi sevindirmelidir."

Hayrunnisa Gül başörtüsünden dolayı okula alınmamıştı

Bu destek açıklamasının ardından akıllara 28 Şubat döneminde üniversite kazanan Hayrunnisa Gül'ün okula alınmaması akıllara geldi.

DTCF Arap Dili bölümünü kazanan Hayrünnisa Gül, 8 Eylül 1998 günü Abdullah Gül ve avukatıyla kayıt için üniversiteye gitmiş ama başörtüsü yüzünden kaydı yapılmamıştı. Gül, konuyu AİHM’e taşımış ama eşi Dışişleri Bakanı olunca davasını geri çekmişti.

Abdullah Gül den Kılıçdaroğlu nun başörtüsü açıklamalarına destek #1

Abdullah Gül den Kılıçdaroğlu nun başörtüsü açıklamalarına destek #2