Turkey

Alışverişte banka kartı kullananlar dikkat! Nakit paradan daha riskli

Corona virüsü hakkında her gün yeni bir bilgi öğrenilmeye ve uzmanlardan yeni açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Türkiye’de düşen vaka sayılarına karşın tedbirler de uygulanmaya devam ediyor. Corona virüsü hakkında en merak edilenleri anlatan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, önemli açıklamalarda bulundu. Vatandaşların alış verişte para yerine kart kullanmasının virüs bulaşıcılığı yönünden değerlendirmesini yapan Çelik açıklamasında, “Parada, banknotlarda bulaşla alakalı çok çalışma yapıldı, corona virüs ile değil ama diğer bakterilerle alakalı. Ciddi şekilde bulaş olduğu görülmüş değil. Dolayısıyla korkmaya veya endişe etmeye gerek yok. Kart banknota göre daha riskli açıkçası. Kartta daha fazla banknotlara göre bulaş riski.

Ancak onun dışında majör temasın olmayacağını biliyoruz. Ama kartları kullandıktan sonra ıslak mendille silmekte fayda var diye düşünüyorum. Yine de bu konuda endişe etmesinler, hiçbir şey yapmasalar bile bulaş olacağı kanaatinde değiliz. Bu konuda kanıtlanmış, bilimsel bir veri yok” ifadelerini kullandı.

Virüs deniz ya da havuzdan bulaşmaz

Türkiye’de tatil sezonunun başlaması üzerine virüsün deniz ya da havuzdan bulaşma olasılığı için açıklamalarda da bulunan Çelik,” Deniz veya havuzdan bulaşır mı? Hayır, deniz veya havuzdan virüs bulaşmaz. Deniz suyundan bulaş pratik ve teorik olarak mümkün gözükmüyor, havuzda da klorlama olduğu için burada da bulaş söz konusu değil. Bu konuda endişe etmeye gerek yok.


Virüs; hem güneş ışığından, hem radyasyondan hem de sıcaklıktan etkilenir. O yüzden buradan bulaşın mümkün olmadığını, olmayacağını bilmeleri gerekiyor. Tek dikkat edeceğimiz husus, havuzun yeteri kadar klorlanığı mı. Bir başka konu da tanımadığımız insanlarla fiziki mesafeyi korumamız lazım. Maskemizi yine o alanlarda takmamız gerekiyor. Bu konuda endişe duymalarına gerek olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Anne sütünden virüs bulaşır mı?

Özellikle hamile ve yeni anne olmuş kadınların çocuklarına anne sütünden virüs bulaşmasından endişe etmemesi için de bilgilendirmede bulunan Çelik, “Virüsün kanda bulunmasıyla alakalı veriler çok az. Kanda bulunan bir virüs değil açıkçası. Spermde bulunması ayrı şey, oradan virüsün bulaşması ayrı şey. Miktarına bakmanız gerekiyor, bir insana enfekte etmek için ortalama 10 üzeri 8 civarında virüs gerekiyorsa orada 10 üzeri 1 civarında virüs vardır ya da yoktur. Buradan bulaş teorik ve pratik olarak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Yaz aylarında ikinci dalga beklenmiyor

Yaz aylarında ikinci bir dalganın yaşanıp yaşanmayacağını ilişkin de sevindirici açıklamalarda bulunan Çelik, “Yaz ayında ikinci dalgayı beklemiyoruz. Birinci dalgayı yaşadık ve parabolimizi çizdik. Yaz aylarında en alt düzeyde seyredeceğini, bulaşların ve vakaların son derece az olacağını düşünüyoruz. Ancak sonbaharla beraber mevsim dönüşü olması hem de soğukların gelmesi hem de insanların artık kapalı ortamlarda yaşamalarıyla beraber bu bulaşın artacağı görüşündeyiz. Umarız olmaz.Virüsün vürülansyla alakalı henüz elimizde net bir şey yok. Mutasyon geçirmiştir, ciddi vaka sayısı azalmıştır. Klinik gözlem olarak bunları görebiliyoruz, çok daha az yayıldığını, bulaştığını veya insanda çok daha az ciddiyette hastalık yaptığını görüyoruz. Ancak bunun ne olacağını ileride göreceğiz. Ama sonbaharda dikkatli olmamız gerekiyor. Virüsün ikinci dalgaya yol açabileceği endişesi taşımaktayız.” Dedi.

Bayram sonrasında vaka kalmayabilir

Bayram öncesinde ülkemizde corona virüsü vaka durumunun umut verici olduğunu söyleyen Çelik hastanelerde vaka ve hasta sayısının azaldığını söyledi. Bayram sonrasında vaka kalmayabileceğini düşündüklerini ve umut ettiklerini söyleyen Çelik, bayramda sokağa çıkma kısıtlamasının çok yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Football news:

Kevin-Prince Boateng: Why is there no subject about racism in schools? There's math, English, and history
Bundesliga without spectators inside: they give out a mask and a sanitizer, almost everything is closed, they send people to the toilet outside
Tedesco will start training with Spartak on Thursday. He's been quarantined
Ronaldo is stronger now than before the quarantine. It seems that semi-legal training in Madeira helped
Kevin-Prince Boateng: I want to make sure that one day no black player comes out to work. Maybe on George Floyd's birthday
Guardiola called the Milan midfielder Bonasera. The player's compensation is 50 million euros
Maradona extended his contract with Himnasia until the end of 2021