Turkey

Almanya'nın istihdamında 10 yıl sonra ilk

Almanya'da toplam istihdam, 2010’dan beri ilk defa en düşük oranda artarak, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,3 yükselişle 45 milyon 36 bin kişiye ulaştı.

Almanya istihdam

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı geçici verilere göre, yılın birinci çeyreğinde ülkede istihdam, 2019'un aynı çeyreğine kıyasla yüzde 0,3 artış kaydetti.

İlk çeyrekte istihdama katılan kişi sayısı 147 bin artarken, toplam istihdam 45 milyon 36 bin olarak gerçekleşti.

Destatis açıklamasında, "İstihdamdaki yıllık artış, bu yılın başında da devam etse de belirgin bir şekilde yavaşladı. Bu tarz düşük artış 2010'un ikinci çeyreğinde yüzde 0,3 ile kaydedildi." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, 2019’un ilk çeyreğinde istihdam artışının yüzde 1,1, ikinci çeyrekte yüzde 1, üçüncü çeyrekte yüzde 0,7 ve son çeyrekte yüzde 0,6 olduğu hatırlatıldı.

Geçen yılın son çeyreği ile kıyaslandığında ilk çeyrekte toplam istihdam yüzde 1'lik (467 bin) düşüş gösterdi.

Destatis, mart ayının ikinci yarısındaki Kovid-19 salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirlerin istihdam tahminlerinde artan belirsizliğe yol açtığını belirterek, istihdam istatistiği hesaplamasında, kısa süreli çalışanların işsizden ziyade çalışan kişiler olarak sayıldığından martın ikinci yarısından itibaren kısa süreli çalışanların artması istihdam edilen kişi sayısını etkilemediğini kaydetti.

İstihdama en büyük katkı yüzde 1,9'luk artışla (212 bin) eğitim ve sağlık gibi kamu hizmet sektöründen geldi. Ticaret, lojistik ve iletişim teknolojilerinde istihdam artışı yüzde 2,7 (37 bin) ve ticaret, ulaşım, konaklama ve gıda hizmetlerin artışı da yüzde 0,1 (15 bin) oldu.

Öte yandan, inşaat hariç, imalat sektöründe istihdamda düşüş birinci çeyrekte devam etti. Sektörün istihdam ettiği kişi sayısı yılın ilk çeyreğinde 2019’un aynı çeyreğine göre yüzde 1'lik (82 bin kişi) azalarak 8 milyon 270 bine geriledi.

Football news:

Josep Bartomeu: Setien is doing a great job. We have full confidence in him
Pique on La Liga: Barca do not like to fall behind, but we have made every effort to change the situation
Pep Pro 0:1 with Southampton: city liked the Game, but it's not enough to win
Mandzukic is Interesting to Fenerbahce and Galatasaray. It is also claimed by Loco and Milan
Messi wants to finish his career at Barca. Bartomeu believes that Leo will not leave in a year
Gasperini about Atalanta: we Want to reach the Champions League and break the club's record for points in Serie A
Hames can leave Real Madrid for the Premier League for 25 million euros. A year ago, Atletico and Napoli offered 45-50 million euros for him. Real Madrid Midfielder Hames Rodriguez is likely to change clubs at the end of the season