Turkey

Bakanlardan peş peşe mesajlar

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yapılan görüşmede, “Yatırımlarda izin süreçlerini kolaylaştıracağız. Girişimcilerimizin, müteşebbislerin önünü açacağız” dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de reform çalışmalarına işaret ederek, “Reformları sürdüreceğiz” mesajı verdi. Hizmet sektörü temsilcileri, zor durumda olduklarını belirterek, 2.5 milyar TL kayıpları olduğunu kaydetti. Sektörün desteğe ihtiyacı olduğu kayda geçirildi

Son dakika! TOBB ile toplantı sonrası bakanlardan peş peşe mesajlar - Haberler

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ve Adalet Bakanı Gül, TÜSİAD’ın ardından bugün TOBB yönetimiyle bir araya geldi. Toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal katıldı.

1.5 DAKİKA KONUŞMA

Toplantıya, TOBB’un 60 dolayında sektör meclis başkanı da video konferans yöntemiyle katıldı. Başkanlar, her biri 1.5 dakika konuştu. Sektörlerinin sorunları hakkında bilgi verdi. Taleplerini dile getirdi. Çözüm önerisi sundu.

BAKANLARIN MESAJLARI

Bakanlar, ilgili oldukları alanların ve sektörlerin taleplerine ilişkin not aldı. Kısa değerlendirmelerde bulundu. Bakanların mesajları şöyle:

-Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Yatırımlarda izin süreçlerini kolaylaştıracağız. Girişimcilerimizin, müteşebbislerin önünü açacağız.

-Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Reform çalışmalarına işaret ederek, “Reformları sürdüreceğiz” mesajı verdi.

-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: İstihdamı korumaya yönelik önlemlerin devam edeceğini belirterek, “İstihdamı, işçi ve işvereni koruyacağız” mesajını iletti.

-Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Başta enerji ve madencilik olmak üzere değişik sektörlerin yatırım aşamasında yaşadığı orman ve diğer alanlarla ilgili izin süreçlerindeki sıkıntılara işaret ederek, izinlerin 60 gün içinde sonuçlandırılacağını söyledi. Pakdemirli, bu konuda sorun yaşayanların özel kalemi ile iletişime geçebileceğini kaydetti.

HİZMET SEKTÖRÜ ZORDA

Toplantıda, koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde yalnızca “al-götür” ya da paket servis çalışan lokanta, restoran ve cafelerin durumu da gündeme geldi. Hizmet sektörü temsilcileri, zor durumda olduklarını belirterek, 2.5 milyar TL kayıpları olduğunu kaydetti. Sektörün desteğe ihtiyacı olduğu kayda geçirildi.

Football news:

UEFA on the Euro in one country: Each city will have its own scenario
FIFA and UEFA will ban Super League clubs from participating in tournaments under their own auspices
Mikel Arteta: Ozil has done a lot for Arsenal, but I want to steer the team in a different direction
Gladbach forward Embolo escaped from an illegal party through a window to the roof and hid in a nearby apartment
Simeone changes Atletico: he plays a hybrid scheme, gives players more freedom and believes in Suarez. The league title has not been so close for a long time
Villa defender Mings on Man City's 1st goal: I've never heard of such a rule. Nonsense
Pogba on 2:1 with Fulham: I will always be happy with victories and exits on the field