Turkey

Bebek mamasında pahalılıkta zirvedeyiz

Marketlerde bebek mamaları çalınmasın diye kilitli dolaplarda satılıyor. Meclis'te verilen soru önergesini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, mamadaki pahalılığı döviz kurlarındaki artışa bağladı.

Dünyaca ünlü bir mama markasının 800 gramlık paketi Türkiye'de 125 TL'ye satılırken, asgari ücretle bir ayda sadece 18 kutu mama alınabiliyor. Pek çok ülkede aylık asgari ücret yerine saatlik ücret veriliyor. Sözcü'nün yaptığı aylık ortalama hesaplamalara göre, İngiltere'deki bir asgari ücretle 125 paket, İsviçre'de 167 paket, Almanya'da 94 paket aynı marka mama satın alınabiliyor.

EN AZ 1 GÜNLÜK MESAİ

Yine aynı mamadan bir asgari ücretle İrlanda'da 120 paket, Avusturya'da 95 paket ve ABD'de 70 paket alınabilirken, gelişmiş ülkelerde 1-1.5 saat çalışılarak alınabilen bir paket mamayı Türkiye'deki bir işçi bir günden fazla çalışarak satın alabiliyor.

Dışa bağımlı politika sürdürülemez

Ekonomist Prof. Dr. Veysel Ulusoy, bebek maması dahil her alanda dışa bağımlılığın artık sürdürülemez olduğunu söyledi. Ulusoy, “Bisiklet vidasından araba yedek parçalarına, bebek mamasından otobüs biletine kadar tüm tüketici ürünleri en ufak bir döviz oynaklığından hemen etkileniyor. Tüm ürünlerin ithalat bağımlığı düşünüldüğünde, bunun fiyat endekslerine yansımaması akıl dışı olur. Karar vericilerin bu kısır tartışmalardan sıyrılarak makro ekonomik dengelerin sağlanması ve ithalata bağımlılığı azaltıcı politikalara yöneltmesi gerekir” dedi.

Football news:

Agent of coronavirus from the Beginning: I feel fine. A test is a test
Barcelona has reached an agreement in principle with the players to reduce salaries. The club will save 122 million euros
Barca presidential candidate farre: We need to get Neymar back. He also wants to move
Maradona's son said goodbye to his father: You will never die, because I will love you until my last breath
Jose Mourinho: Chelsea have an amazing squad. Can play Mendy or the most expensive goalkeeper in the history of the Premier League
Andrea Pirlo: Ronaldo is a bit tired after so many games. We agreed that he will rest
Maradona's manager: Diego didn't want to live anymore. He allowed himself to die