Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

İsmail Saymaz: Bilecik’teki rüşvet, muhalefetin Türkiye hayalini kundaklıyor

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, yerel seçimlerde 15 yıl sonra CHP’ye geçen Bilecik Belediyesi’nin belediye başkanı Semih Şahin ve danışmanı Selçuk Erdağı hakkındaki rüşvet davasıyla ilgili detayları aktardığı yazısında “iddianame, değişime dair umutların nasıl sorumsuzca heba edilebileceğinin vesikası niteliğinde” dedi.

Saymaz, “Adam kayırmacılık ve torpilin son bulacağı vaadiyle aldığınız belediyede, gayrı resmi danışman atayarak, iş takibi yapılmasına meydan vermek… Yolsuzlukların son bulacağı iddiasıyla oturduğunuz makamda komisyon adı altında rüşvet pazarlığı yapılmasına neden olmak, muhalefetin Türkiye’yi yönetme hayalini kundaklamaktır” ifadelerini kullandı.

Saymaz’ın aktardığı iddianamedeki detaylar şöyle:

İddianameye göre Bilecik Belediyesi, 2018 yılında bir arazisini alışveriş merkezi yapılması için ihaleye çıkardı. ALVE İnşaat’ın sahibi Veli Çelik ihaleyi aldı. Anlaşmaya göre binanın otoparkı ile satışından elde edilecek kazancın yüzde 38’i belediyeye kalacaktı. Satış bedelini belirleme yetkisi belediyeye aitti.

İhaleden sonra belediye el değiştirdi. CHP’li Şahin, seçildi. Selçuk Erdağı’nı hem danışmanlığına, hem belediyenin şirketi olan Kayı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atadı. Belediyede oda verilen Erdağı, fiilen ikinci adamlığa getirildi. İddiasına göre problemlerin çözümünde görüşlerinden yararlanılıyordu. En başta da AVM inşaatı!

Belediye, binanın bedelini 11 Kasım 2020 günü 26 milyon 200 bin TL olarak belirledi. İşadamı Veli Çelik, binayı Karadağ Yapı’ya satmak için anlaştı. Karadağ’ın sahipleri Harun Dağ ve Nurullah Kara ile Kara’nın babası Zekayi, Erdağı ile görüştü. Erdağı, “Biraz ödeme yapmanız gerekiyor” dedi. “Neden?” diye sordular. Erdağı, “Başkan böyle uygun gördü. Belediyenin giderleri var” yanıt verdi. Üç ortak 900 bin TL’ye kepçe almayı teklif etti. Erdağı reddetti. “Bu mesele pazarlığa kapalı” dedi.

Bir sonraki yıl, yani 2021’de binanın bedeli, 47 milyon 500 bin TL’ye çıktı. Nurullah ve Zekayi Kara, 29 Aralık 2021’de Erdağı ile yeniden görüştü. Erdağı, not kağıdı üzerine “satıştan önce 200 bin, satıştan sonra 120 bin dolar” istediğini yazıp verdi. Sonraki görüşme, 30 Aralık 2021’de gerçekleşti. Odada bu kez Nurullah Kara vardı.

Kara anlatıyor: “Erdağı ‘45 milyona indirdim, başkanı ikna ettim’ dedi. Bir not kağıdı üzerine ‘200 dolar P, 120 Dolar İs’ şeklinde yazdı. İskandan sonra ödememizi istediği para için ‘Bir yıl içerisinde ödersiniz parayı senet yapalım’ dedi.”

Aynı gün ikinci bir görüşme daha yapıldı. Kara anlatıyor: “43,5 milyon TL'ye anlaştık. Erdağ, 4 milyon TL ya da 320 bin dolar istedi.” Ziyaret bitti, ortaklar gitti. Erdağ, 25 dakika sonra Harun Dağ’ı aradı. Dağ: “Erdağı ‘Başkanla görüştüm, rakamı 42 milyona düşürttüm. 1 milyon TL bize elden ödeyeceksin’ dedi.” Ortaklar şikâyetçi oldu.

Bilecik Başsavcılığı ortaklara gizli kamera yerleştirdi. Ortaklar 19 Ocak 2022’de Erdağı’nın odasına seri numaraları tespit edilmiş 200 bin dolar ve bir senetin bulunduğu çantayı bıraktı. Onlar çıkar çıkmaz polis baskın yaptı ve çanta ele geçirildi. Erdağı’nın cüzdanında, ‘Bilecik Belediye Başkanlığı Personel Tanıtım Kartı’ bulundu. Unvan olarak ‘Başkan Danışmanı’ diye yazıyor.

Haliyle Savcılık, Erdağı’nın görevi olup olmadığını sordu. Belediyeden verilen yanıtta şöyle denildi: “Personel olmayıp başkan danışmanı görevi yoktur.” Erdağı da belediyede görevinin olmadığını iddia ediyor. Fakat ne hikmetse belediyede odası var ve pazarlıkları burada yapıyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.