Turkey

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi

İtalya'da seçmen, parlamenter sayısının azaltılmasına yönelik yapılan anayasa değişikliği referandumuna yaklaşık yüzde 70 oranında "evet" dedi.

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi

Global ekonomik kriz, İngiltere'nin Brexit'i ve yasa dışı göçmen sorununun ardından, koronavirüs salgınıyla ekonomisi ağır bir darbe yiyen İtalya, kamu harcamalarını kısmak için milletvekili sayısını da azalmayı planlamıştı.

İtalya’da halk, 2 gündür düzenlenen referandumla İtalyan Parlamentosu’nun üst kanadı Senato’daki sandalye sayısının 315’ten 200’e, Temsilciler Meclisi’ndeki vekil sayısının da 630’dan 400’e düşürülmesini sağlayacak olan anayasal değişikliği için sandık başına gitti.

"VEKİL SAYISI DÜŞSÜN" AĞIRLIKTA

İtalya İçişleri Bakanlığı verilerine göre yüzde 99’u açılan sandıklardan yüzde 69,60 oranında “evet”, yüzde 30,40 oranında ise “hayır” oyu çıktı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle 2 güne yayılan referanduma katılımın yüzde 53,84 olduğu bildirildi.

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi #1

5 YILDA 500 MİLYON EURO TASARRUF

Parlamenter sayısının azaltılması, 2018 Genel Seçimlerinde en çok oy olan parti olan 5 Yıldız Hareketi’nin en önemli seçim vaatleri arasındaydı. Partinin eski lideri ve Dışişleri Bakanı Luigi di Maio sonucu “tarihi” olarak nitelendirdi. Parlamenter sayısının düşürülmesinin ardından 5 yıllık yasama döneminde devlet bütçesinden 500 milyon Euro tasarruf edilmesi bekleniyor.

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi #2

REFERANDUMDA TEMSİL ORANI ARTTI

İki kanatlı parlamentoda temsil oranı referandumun ardından 64 bin vatandaştan 101 bine yükseldi. Toplam 945 parlamenterin bulunduğu İtalya, Avrupa Birliği’nin (AB) en kalabalık temsilci sayısına sahip olan ülke konumundaydı.

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi #3

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi #4

İtalyanlar milletvekili sayısının azaltılmasını istedi #5

Football news:

👏 The whole world is talking about Khabib's departure and congratulates him on his victory. They demand the first place in the rating for him and respect the desire to be with his family
Klopp Pro 2:1 with Sheffield: Wins 2:0 or 3:0 come when you fight fiercely in games like this
Messi repeated his worst streak - 6 games without goals to Real Madrid
Schalke are 21 consecutive games unbeaten in the Bundesliga and are in penultimate place
Ronaldo - Khabib: Congratulations, bro. Your father is proud of you 🙏
Suarez shares 1st place in The La Liga goalscoring race with Fati and Paco, scoring 5 (4+1) points in 5 games
Real Madrid beat Barcelona by wins in full-time official matches-97 vs 96