Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

İzmir’de 100. yıla yakışır kutlama

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlamaları kapsamında Konak Meydanı'nda "100. Yılda 100 Zeybek Gösterisi" düzenledi. Konak Meydanı'nda saat 16.00'da Karabağlar, Gaziemir, Konak, Balçova, Bornova, Buca, Karşıyaka, Menemen ve Bayraklı halk eğitimi merkezleri tarafından gerçekleştirilen gösteri; meydanda bulunan vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile izlendi.

Türk milli yiğitlik geleneği olan zeybeklik geleneği barındırdığı bağımsızlık, mertlik, cesaret, atılganlık ve vatanperverlik duygularıyla birlikte; gerek milli mücadelemizdeki önemi gerek kültürümüzdeki yeri ile Cumhuriyetimizin 100. Yıl coşkusunu ve sevincini Konak Meydanı'nda olanca görkemi ile yansıttı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen etkinliğe gönüllü vatandaşlar katıldı. Renkli görüntülere sahne olan etkinlik sonrası İzmir Valisi Doktor Süleyman Elban zeybeklerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

600'ÜN ÜZERİNDE ETKİNLİK

İzmir Valiliği Cumhuriyetin 100. yıl dönümünün, tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de büyük coşkuyla ve gururla kutlandığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada kent genelinde 156'sı İzmir Valiliği koordinesinde toplam 600'ün üzerinde etkinlik düzenleneceği belirtildi.

KENTİN TÜM DİNAMİKLERİ 100. YIL İÇİN BİR ARADA

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban öncülüğünde, İzmir'deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının adeta seferber olduğu 100. yıl kutlamalarına, Ege Ordusu Komutanlığından İzmir Büyükşehir Belediyesine, üniversitelerden STK'lara kadar kentin tüm dinamikleri katkıda bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da ülke çapında olduğu gibi İzmir'de de çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor.

MONOLİGHT KULELER KURULACAK

Başkanlık, bu kapsamda, İzmir'de monolight kuleler kuracak ve ışıklandırma gösterisi yapacak.

VALİ ELBAN: "İZMİRLİLERİ TÜM ETKİNLİKLERE KATILMAYA DAVET EDİYORUZ"

Kutlamalar kapsamında yüzlerce farklı etkinlik düzenleneceğini açıklayan Vali Dr. Süleyman Elban, "Cumhuriyetimizin 100. yılını, İzmir'e ve İzmirlilere yakışır nitelikte etkinliklerle, coşkuyla ve gururla kutlayacak şekilde planlama yaptık. İlimizin tüm kurum ve kuruluşları, kutlamalara kendi imkânları doğrultusunda katılım sağlayacak. Etkinliklerimiz Ekim ayı itibarıyla kentin dört bir yanında başladı. Tüm hemşehrilerimizi 100. yıl kutlamalarımızı takip etmeye ve katılmaya davet ediyorum." dedi.

"HER ETKİNLİK 100. YILA ATILMIŞ BİR İMZA OLACAK"

100. yıl etkinliklerinin Cumhuriyetin kurulmasında önemli roller üstlenen İzmir için çok anlamlı olduğunun altını çizen Vali Elban, "Kutlamalarımızın coşkusu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda tüm hemşehrilerimizin desteği ve katılımlarıyla zirveye ulaşacak. O güne kadar da mehteran gösterileri, konserler, halk oyunu gösterileri, müzik dinletileri, paneller, söyleşiler, defileler, resim yapma etkinlikleri, şiir ve öykü yarışmaları, çocuk şenlikleri, bilgi yarışmaları, sergiler, bayrak yürüyüşleri, fidan dikim etkinliği, su altı dalışları gibi pek çok farklı etkinlik gerçekleştirilecek. İnanıyorum her bir etkinlik İzmir'de Cumhuriyetimizin 100. yılına atılmış güzel birer imza olacak. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımız, 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Konak Meydanı'nda Türkiye'nin 100 Yılı Monolight projesini hayata geçirecek. Yine İletişim Başkanlığımız tarafından, tarihî saat kulemiz, Atatürk Müzemiz ve Efes antik kentimizde 'Cumhuriyetin Sesi Cumhuriyetin Rengi' projesiyle aydınlatma projeleri gerçekleştirilecek. 29 Ekim akşamı 20.00'de Konak Meydanı'ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanı'na uzanacak bir fener alayı düzenleyeceğiz. Bu yürüyüşe, 100. yıl etkinliklerini düzenleyen paydaşlarımızın yanı sıra her yaştan İzmirli hemşehrilerimiz katılım sağlayacak. Yüzüncü yılı temsil eden 20.23'te de Cumhuriyet Meydanı'ndan ateşlenecek havai fişeklerle İzmir semaları muhteşem bir görsel şölen ile aydınlanacak. Bu vesileyle 100. yıl coşkumuzu artıracak birbirinden güzel etkinlikleri hazırlayan tüm paydaşlara da teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. İzmir Valiliği koordinesinde planlanan 100. yıl kutlama etkinliklerinin detaylarına valilik internet sitesi www.izmir.gov.tr üzerinde duyurular kısmından ulaşılabilecek.

ULAŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ OLACAK

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yıldönümü nedeniyle 29 Ekim'de kent genelinde otobüs, metro, vapur, tramvay gibi toplu ulaşım araçlarından İzmirliler yüzde 50 indirimli yararlanırken TCDD-Büyükşehir ortaklığıyla işletilen İZBAN'da ise ulaşım ücretsiz olacak.