logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Turkey

Kadın yönetmenler 'En İyi' kategorisinde yer almadı

92. Oscar Ödül Töreni öncesi adayların açıklanması ile bir kez daha tartışmalar başladı. 2019 yılında gişe yapan birçok filmin yönetmen koltuğunda kadınların oturmasına karşılık En İyi Yönetmen dalında liste yine tamamen erkeklerden oluştu.

92. Oscar adaylarının açıklanmasının ardından listede 2019 yılına damga vuran kadın yönetmenlerin yer almaması tartışmalara neden oldu.

Little Women ile büyük övgü kazanan Greta Gerwig de En İyi Yönetmen adayları arasına alınmadı.

92 yıllık tarihinde Oscar'a yalnızca beş kez kadın yönetmenler aday gösterildi. Tek kazanan ise 2010 yılında The Hurt Locker filmiyle Kathryn Bigelow oldu.

En İyi Yönetmen kategorisinde Golden Globe (Altın Küre) ve Bafta ödüllerinde de bu yıl kadın aday yer almadı.

Little Women filmi ile En İyi Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde aday gösterilen Florence Pugh, BBC'ye yaptığı açıklamada, bunun "net bir problem" ve "üzücü" bir durum olduğunu söyledi. 

Pugh sözlerinin devamında ise geleceğe dair umutlu konuşarak, "Geçen yıl her zamankinden fazla kadın yönetmen ve yazar vardı. Bunun hakkında konuşuluyor ve umarım bu durum değişecek" dedi. 

Geçtiğimiz yıl Universal Pictures'ın filmlerinin yüzde 26'sı, Netflix'in ise yüzde 20'si kadın yönetmenler tarafından çekildi. Little Women ve Frozen 2 gibi yılın en önemli filmlerini kadın yönetmenlerin çektiği belirtilirken bu rakamın Hollywood tarihinde bir rekor olduğu açıklandı.

Themes
ICO