Turkey

Maruni Patriği’nden uyarı: Lübnan çok sayıda tehlikeyle karşı karşıya

Lübnan Marunilerinin dini lideri Patrik Beşara Butros El-Rai, Mustafa Edib’in hükümet kurma görevini bırakmasının ardından, hükümet kurulamaması halinde Lübnan’ın çok sayıda tehlikeyle karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. Lübnan’ın en büyük Hristiyan cemaatinin lideri olan El-Rai, Edib’in görevi bırakmasının yurttaşları, özellikle de siyaset sınıfı içinde bir değişim beklentisi içinde olan gençleri hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Önde gelen Şii alimlerden biri olan Şeyh Ahmed Kabalan ise, Edib’in istifası ve ekonomide yaşanan çöküşün bir felaket olarak tanımlanabileceğini belirterek, reformların gerçekleştirilmesi için ulusal birlik çağrısında bulundu.

Eski başbakan Saad Hariri ise, yeni bir başbakan adayının belirlenmesi sürecine dahil olmayacağını ve Frana’nın planının Lübnan’ın çöküşünü durdurmak için tek ve son fırsat olduğunu belirtti.

Fransa içinde bulunduğu ekonomik kriz, başkent Beyrut’un limanında yaşanan patlamanın ardından daha da derinleşen Lübnan’a ekonomik yardım için teknokratlardan oluşan bir hükümet kurulmasını ve reformlarını hayata geçirilmesini şart koşmuştu.

Eski Berlin Büyükelçisi Mustafa Edib söz konusu hükümeti kurmakla görevlendirilmiş, ancak Emel hareketi ile Hizbullah’ın belirli bakanlıkları ellerinde tutma talepleri karşısında Fransa’nın istediği hükümeti kuramayarak istifa ettiğini açıklamıştı.

Lübnan’ın mezhepler arası iktidar bölüşümüne dayanan anayasal yapısı gereği başbakanın Sünni nüfus arasından seçilmesi gerekiyor.

Football news:

Luka Modric: Real Madrid didn't match the Champions League level in the first half. After Shakhtar's goal, we Gave up
Loko snatched a draw in Austria: started briskly, failed and saved. Lisakovich made his debut in the Champions League and immediately scored the most important
Lokomotiv has 1 win, 2 draws and 3 losses in the opening matches in the Champions League group
Meshcheryakov on a 2:2 draw with Salzburg: Lokomotiv started with points, we will continue to work
Real Madrid have lost 7 of their last 8 Champions League games without Ramos
Vinicius scored for Shakhtar 15 seconds after coming on as a substitute. This is the fastest goal since at least the 2006/07 season
Modric is the 4th Real Madrid player to score in 35+ years in the Champions League. Di Stefano, Puskas and hento were before him