Turkey

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Saygı Öztürk'ün yazısı için 'namussuzluk' diyen Süleyman Soylu ile diyaloğunu yazdı

 Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal medyadan hakaret ettiği gazeteci Müyesser Yıldız'ı hedef göstermesini hatırlatarak Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e hakaret etmesini yazdı.

Saygı Öztürk'ün “Trabzon böyle bir yükseliş görmedi” haberi nedeniyle İçişleri Bakanı Soylu'nun   Twitter hesabından yazdığı “İnsanlık görevimi yapıyorum Saygı Öztürk’ün bu yazısı namussuzluktur. Bahar Hanım ahlaklı, faziletli bir kadındır Ali Beye minnettarız Trabzon turizmini ayağa kaldırdı. Bugünden sonra bu namus düşmanını kim muhatap alırsa, gözümde aynı namussuzluğun ortağıdır, haysiyet celladıdır” sözlerini alıntılayan Faruk Bildirici " Belli ki, Bakan Soylu, AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun eşinin belediyedeki işçi kadrosundan Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne hızlı yükselişini aktaran habere çok kızmıştı. Ama yazdıkları bir eleştiri ve itirazdan çok hakaret yüklüydü" dedi. 

 “İçişleri Bakanı’nın gazeteciye hakaret etme serbestisi mi var?" diye soran Soylu, Müyesser Yıldız’dan sonra şimdi de gazeteci Saygı Öztürk’e hakaret yağdırıyor. Bu vesileyle bir daha sorayım; Müyesser Yıldız’ın telefonunun dinlendiğini önceden biliyor muydu?” dedi. 

Bakan Soylu'nun kendisini arayarak sözlerini savunduğunu da aktaran Faruk Bildirici o görüşmeyi şöyle aktardı:

"Yarım saat kadar sonra telefonum çaldı. İçişleri Bakanlığından aranıyordum. Az sonra Bakan Soylu karşımdaydı. Hemen konuya girip, hızlı hızlı konuşmaya başladı:

- Haberde bir kadının namusuna dil uzatmış. Böyle yazmaya hakkı var mı? Yükselme tarafını yazsın, eleştirsin. Ben ona bir şey demem. Ama kadının namusuna laf uzatıyor. Ben Bahar hanımı tanırım.

-Ama Sayın Bakan siz de haberi eleştirmiyorsunuz, gazeteciye hakaret ediyorsunuz.

- O bir kadının namusuna dil uzatarak bana o hakkı veriyor. Siz arkadaşınıza söyleyin böyle yazmaması gerektiğini, onu eleştirin.

-  Siz de yükselme tarafıyla ilgili bir şey söylemeden doğrudan hakaret ediyorsunuz. Bir bakan olarak hakaret etmeden yazsanız itirazınız daha rahat anlaşılmaz mı?

-  O haberi okudunuz mu? Haberde doğrudan kadının namusuna dil uzatıyor.

-  Ben okudum haberi evlilik dışı ilişki iması var.

- İma değil… O kadarla kalmıyor. Doğrudan öyle yazıyor. Ali’yi de tanırım, o Trabzon’da turizmi ayağa kaldırdı.

Yazının devam için TIKLAYIN

Football news:

Simeone on the chances against Leipzig: I don't go to extremes. Right now we are only thinking about the game with Betis
Roma offered 3 million euros for the lease of Smalling for another year and 15 million for the buyout. Manchester United wants 25 million euros. Roma wants to keep the defender Chris Smalling, the rights to which belong to Manchester United
Setien Pro Champions League: the Game with Napoli is key. It is fair that Barcelona play at home
Nani: As children, we were starving, and there were rats and lizards running around the house. I realized that God wants me to help my family by becoming a football player
Real Madrid will consider proposals for Jovic. The option of selling is not excluded
Mikel Arteta: Mourinho was invited to make Tottenham the winning team
Failure of the VAR in the last English tour: on Thursday, all three decisions on penalties were recognized as mistakes