Turkey

Suriye’de Esad’ın kuzenin varlıklarına el koyma kararı

Reuters’ın gördüğü bir resmi belgeye dayandırdığı habere göre, Suriye hükümeti Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni ve ülkenin en zengin iş insanlarından biri olan Rami Mahluf’un varlıklarına el koyma kararı aldı.

19 Mayıs 2020 (bugün) tarihli ve Suriye Maliye Bakanı imzalı belgede karar “önleyici el koyma” olarak tanımlandı ve Suriye’de telekomünikasyon alanında düzenleyici otoriteye yapılması gerekli ödemeleri garanti altına almak amacıyla yapıldığı belirtildi.

Bir süre önce Mahluf’un şirketlerine polis baskını olmuş, şirketlerin bazı yöneticilerinin gözaltına alındığı iddia edilmişti.

Mahluf, Nisan sonunda yayımladığı bir videoda, devlet kurumlarının kararlarını itiraz etmeden yerine getirmek zorunda kaldığını belirterek, kendisinden şirketleri tasarrufa geçirip daha yüksek vergiler ödemesinin istendiğini söylemişti.

SURİYE’NİN EN ZENGİN KİŞİLERİNDENDİ

Mahluf, iki gün önce yayımladığı bir videoda, Suriyeli yetkililerin kendisinden GSM operatörü Syriatel’in yönetim kurulu başkanlığından ayrılmasını istediklerini belirtmişti.

Mahluf’un telekomünikasyondan gayrimenkule, inşattan petrole kadar birçok sektörde varlığı bulunuyor. Rami Mahluf, Suriye'nin iki komünikasyon şirketinden biri olan Syriatel'in sahibi, MTN'in de küçük ortaklarından biri.

9 yıldır devam eden savaş nedeniyle zor durumda olan Suriye ekonomisi, corona virüsü salgınıyla birlikte daha olumsuz bir hale sürüklenmiş durumda. Bu durumun da Mahluf’a dönük operasyonda etkili olduğu belirtiliyor.

Football news:

Rivaldo: talking about VAR, Barcelona is trying to distract attention from the real problems of the club
Ribery about the robbery: the Fans and Florence to support me. Fiorentina forever!
Vinicius tested negative for the coronavirus. He will be able to play with Alaves
The tournament-the return of MLS-is still a failure. Spend in Florida (7-11 thousand cases per day), players are afraid of the virus and complain about food
Zinedine Zidane: I'm Tired of saying that real have not won anything yet. Ahead of the next final
David Silva: I will miss Manchester City💙
Giovanni Simeone: I Would like to play under my father's guidance. I dream of Atletico