Turkey

Ünlü bilim insanından corona virüsü uyarısı: Bu insanlara dikkat edin

ABD'nin önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından Massachusetts Dartmouth Üniversitesi'nde görevli biyoloji alanında uzmanlaşan doçent Erin Bromage yaptığı açıklamada, sokakta dikkat edilmesi gereken insanların kimler olduğunu duyurdu.

Ünlü bilim insanından corona virüsü uyarısı: Bu insanlara dikkat edin

Corona virüsünün korkutucu boyutlara ulaşmasıyla birlikte “sıradan insanları” bilinçlendirmek için bir internet sitesi açan Massachusetts Dartmouth Üniversitesi’nde görevli biyoloji alanında uzman doçent doktor Erin Bromage, yapılan araştırmalar sonucunda sokakta yürürken dikkat edilmesi gereken detayları kamuoyu ile paylaştı.

Sitesini ailesini ve arkadaşlarını bilgilendirmek için açan fakat kısa bir süre içerisinde bilgi dolu içerikleriyle fenomen haline gelen Bromage, dışarıda yürürken dikkat edilmesi gerekenleri yazdı.

Corona virüsü ile ilgili önerileriyle bir anda şöhrete kavuşan profesör, koşarken ya da spor yaparken maske takmayanların, yükseks sesle konuşanlardan daha az risk teşkil ettiğini söyledi.

Bromage, “Yolda koşu yaparken ya da bisiklete binerken maske takmayan birini gördüğünüzde panik yapıp endişe etmenize gerek yok. Esas korkmanız gereken durum yüksek sesle konuşanlardır, özellikle kalabalık ve kapalı bir ortamda” dedi.

“Riskler-Bilin-Korunun” başlıklı makalesi kısa bir süre içerisinde 13 milyondan fazla okunan Bromage, “Nefes almak, yüksek sesle konuşmak ve hapşırmak farklı seviyelerde damlacığı havaya bırakır. Benim bu makaleyi yazmamamın sebebi insanları endişelenmemesi ve zihinsel enerjilerini boşa harcamaması. Sonuçta virüsün havada kaldığı yoğunluk önemli. Açık havada ya da havalandırmanın iyi olduğu geniş alanlarda virüsün etkisi azalır ve yoğunluk riski düşer. Virüs havada ne kadar az yoğun kalırsa oradan enfeksiyon  kapma riski daha düşük olur. İnsan farklı düzeylerde damlacık bırakır. Örneğin şarkı söylemek yüksek sesle konuşmaktan daha fazla damlacık dağıtır. Hapşırmak en çok damlacığı üretir. Ağzınızdan çıkan ses ne kadar yüksekse havaya bırakılan partikül de o kadar yüksektir. Bunlar daha uzağa gidebilirler” dedi.

Football news:

Avangard congratulated Zenit with the title: it's Time to match and take the Gagarin Cup
Coach of Orenburg Pro 0:1 with Rubin: Morally devastated, could have drawn
Kike Setien: Griezmann played a great match, understood Messi well, scored a great goal. We changed something
Barca President on the Real Madrid match: VAR always favours one team. I have an unpleasant feeling
Faty scored the 9,000 th goal in the history of Barcelona
Griezmann scored in La Liga for the first time since February with a pass from Messi
Suarez came out on the 3rd place in the list of the best Barca Goalscorers in history