Turkey

Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi

Koronavirüse karşı geliştirilen aşıya dair Erciyes Üniversitesi'nden açıklama geldi. İlk dozun uygulandığı 44 gönüllünün durumu paylaşıldı.

Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi

Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) geliştirilen koronavirüs aşı adayına ilişkin çalışmalar devam ediyor.

ERÜ Rektörü Mustafa Çalış, yerli ve milli koronavirüs aday aşısının ikinci dozunun gönüllüye uygulanmasına ilişkin konuştu.

Çalış, ERÜ tarafından geliştirilen koronavirüs aday aşısının 5 Kasım'da klinik çalışmalarına başlandığını ve ilk dozunun 44 gönüllü üzerinde tamamlandığını söyledi.

Bugün ikinci dozlamaya geçildiğini belirten Çalış, şunları kaydetti:

"HİÇBİR YAN ETKİ OLMADI"

"Gönüllü Nazif Durna üzerinde ikinci dozlamayı da yaptık. İkinci doz sonrasında da gönüllümüzün durumu çok iyi. İlk doz uygulanan 44 gönüllümüzde hiçbir yan etki olmadı. Birkaç hastamızın enjeksiyon yerinde çok hafif kızarıklık ve çok az ağrı oldu. Zaten normal aşılarda bundan daha fazlası olur. Bu beklenen bir şeydi.

Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #1

HEDEF 15 ARALIK'TA FAZ-2'YE GEÇMEK

Hiçbir yan etkisinin olmaması çok önemli çünkü Faz-1 çalışmaları güvenlik yönünden çok önemlidir. Faz-2'ye geçebilmeniz için güvenliği tespit edebilmeniz gerekiyor. İlk dozlama çok güvenliydi, ikinci dozlamanın da öyle geçeceğini ümit ediyoruz. En kısa sürede, 15 Aralık'ta artık Faz-2'ye geçmek istiyoruz."

Çalış, aşının sadece güvenlik kısmını değil, etkinliğini de araştırdıklarını belirterek, hem güvenlik hem de etkinliğin çok iyi sonuçlanması durumunda 2021 yılı ocak ayının sonu ya da şubat ayının başı gibi Faz-3'e geçmeyi ümit ettiklerini vurguladı.

Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #2

Çalış, şu değerlendirmelerde bulundu:

İKİNCİ AŞAMAYA 250-350 GÖNÜLLÜ KATILACAK

"İnşallah bir an önce etkin ve yetkin, güvenli milli aşımıza ulaşırız. Cumhurbaşkanımız açıkladı, biz de aynı ümitteyiz, nisan veya bahar aylarında aşımızın tamamlanacağına inanıyorum. Şu ana kadar çok iyi gidiyoruz, bundan sonra da inşallah çok iyi gider ve bahar aylarında milli aşımıza kavuşuruz. 44 gönüllümüz Faz-1'deki gönüllülerimizdi, Faz-2'de bunları kullanmayacağız. Faz-2'de en az 250-350 arasında bir gönüllü üzerinde çalışmayı düşünüyoruz. Zaten şu anda gönüllüler başvuruyor. Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (İKUM) başvurmaları gerekiyor.

Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #3

"GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ"

Bu merkezimiz Avrupa İlaç Ajansı tarafından ve dünyanın birçok merkezi tarafından denetlenen Türkiye'nin nadir birkaç merkezinden biri. Bugüne kadar bu merkezde 1300 faz çalışması yapıldı. Burada her şey çok ciddi yapılıyor, kurallara uyuyoruz. Gece gündüz çalışıyoruz hem kaliteli hem hızlı olsun diye."

Yerli korona aşısı denemelerine katılan gönüllülerde yan etki görülmedi #4

Football news:

Ronald Koeman: Suarez is a great player, but Barcelona made a decision. I don't like answering questions about him
Fonseca could be sacked if Roma fail to beat Spezia. Allegri and Mazzarri are contenders for the post
Mick McCarthy in charge of Cardiff until the end of the season
Aston Villa buy from Marcel Sanson for 14-15. 5 million pounds
Dzeko was removed from the Roma squad after a conflict with Fonseca. The striker was offered to West Ham
Ronald Koeman: We haven't scored 7 out of 12 penalties this season. This is too much, something has to change
Real about Hakimi and Interests: that is Absolutely incorrect information. We didn't ask for guarantees. We have a great relationship