Ukraine

Британський журналіст розповів, що може врятувати від пропаганди

Британський журналіст розповів, що може врятувати від пропаганди
У пропагандистів мета – не щоб людина збагнула світ і себе, а закрити її, загнати в "душевний Донбас" — Пітер Померанцев. Фото: bookforum.ua

Пропаганда – це як порнографія. Щось туманне.

Так вважає британський журналіст і письменник Пітер Померанцев. Про це розповів під час презентації книжки "Це не пропаганда. Подорож на війну проти реальності". Присвячена темі маніпуляцій, інформаційних воєн, медіавпливу. Розмова відбулася в рамках 27-го "Форуму видавців" у Львові, пише журнал "Країна".

"Поняття пропаганди кожен трактує по-своєму. Термін майже безглуздий, - каже Померанцев. - В інформаційному хаосі набагато важливіше зрозуміти: чого ми хочемо? Що таке позитивне, демократичне інформаційне середовище, нормальний суспільний дискурс?

Пропаганда змінилася. Сьогоднішні політики в більшості країн не намагаються придушити людей цензурою. А навпаки – обрушують шквал дезінформації, роблять хаос. І люди більше не розуміють, що правда, а що – ні.

Мистецтво весь час створює нові сенси й можливості зрозуміти свободу й себе. Пропаганда – це те використання мови й наративів, яке забирає, відрізає тебе від себе. Щоб ти став менше самим собою.

Усі пропагандисти вважають себе великими художниками, які придумують для інших сенси. Але в них мета – не щоб людина збагнула світ і себе, а закрити її, загнати в "душевний Донбас". Або прямий Донбас, якщо кажемо про війну в Україні. Звучить банально, але тільки мистецтво може врятувати від пропаганди. Фантазія завжди переможе. Хто хоче реальності? Вона неприємна. Тож треба мати кращу, продуктивнішу, гарнішу в моральному сенсі фантазію. Ідею майбутнього, частиною якої є повага до реальності.

Демократичні сили світу втратили уяву. Не можемо розвивати наше бачення. Євросоюз – це один з останніх утопічних проєктів. Почався ступор.

У чому близькість Орбана в Угорщині, Трампа у США, Болсонару у Бразилії, Джонсона у Великій Британії, Дутерте у Філіппінах – усіх цих людей, яких ми називаємо популістами? Вони ідеологічно різні. Але всі – ностальгісти. Не мають ідеї майбутнього. Коли закінчуються візії, залишається тільки ностальгія. Дуже негативна як шлях для політичної думки".

Повну версію матеріалу читайте в журналі "Країна" від 1 жовтня.

137 онлайн-подій відбулося в рамках 27-го Львівського міжнародного літературного фестивалю BookForum. Проходив 16-20 вересня. У презентаціях і дискусіях взяли участь понад 300 учасників - письменників, видавців, ілюстраторів, перекладачів і культурних менеджерів. Зокрема, 23 іноземні автори. Заходи зібрали більш як 188 тис. переглядів на сторінках фестивалю у Facebook та YouTube.

Football news:

Hans-Dieter flick: I Hope Alaba will sign a contract with Bayern. Our club is one of the best in the world
Diego Maradona: Messi gave Barca everything, brought them to the top. He was not treated the way he deserved
Federico Chiesa: I hope to leave my mark in Juve. We will achieve great results
The Coach Of Benfica: I don't want us to look like the current Barcelona, it has nothing
Guardiola on returning to Barca: I'm happy at Manchester City. I hope to stay here
Fabinho will not play with West ham due to injury
Ronald Koeman: Maradona was the best in his time. Now the best Messi