logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Ukraine

Чого чекає український бізнес у 2020 році

Ще влітку бізнес з оптимізмом оцінював перспективи, які підтверджувалися результатами попередніх опитувань Національного банку. Вже восени, другий місяць поспіль очікування бізнесу щодо економічних результатів підприємств були нижче нейтрального рівня.

Але вже у грудні Індекс очікувань ділової активності знизився ще більше — до 48,6 (у листопаді показник становив – 49,1), повідомляє прес-служба НБУ.

Нагадаємо, за підсумками вересня індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк розраховує з липня 2019 року, зростав до позначки 56,6.

Ключові фактори песимістичного прогнозу

Другий місяць поспіль очікування бізнесу щодо економічних результатів підприємств були нижче нейтрального рівня. Індекс очікувань ділової активності у грудні знизився до 48.6 (таблиця 1).

Таблиця 1 – Індекси очікування ділової активності у грудні 2019 року

 

Джерело: НБУ.

Українські підприємства всіх секторів, залучених до щомісячного опитування, песимістично оцінили економічні результати грудня. Зокрема, підприємства промисловості, будівництва та сфери послуг очікують зменшення обсягів нових замовлень.

Варто наголосити, що респонденти всіх секторів мали песимістичні очікування щодо чисельності зайнятих працівників на своїх підприємствах.

Це можна пояснити подальшим погіршенням зовнішньої кон’юнктури, а також сезонним зниженням ділової активності.

Промисловість

Очікування підприємств промисловості щодо результатів своєї діяльності залишаються песимістичними третій місяць поспіль. Дифузійний індекс сектору знизився до 47.8 (у листопаді – 47.7).

Рисунок 1 – Дифузійні індекси показників економічного стану підприємств промисловості

Джерело: НБУ.

В НБУ зазначають, що підприємства промислового сектору продовжують очікувати скорочення обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі на експортну: дифузійний індекс відповідно 43,8 та 46,9 (у листопаді – 48,4 і 48,9).

Водночас зафіксовано посилення очікувань щодо збільшення залишків готової продукції: дифузійний індекс – 57,6 (у листопаді – 50,0).

Якщо оцінювати очікування через призму впливу на ринок зайнятості, то варто зазначити, наразі промислові підприємства продовжують очікувати скорочення чисельності працівників: дифузійний індекс – 45,8 (у листопаді показник мав значення – 44,4).

Будівництво

Спостерігається посилення песимістичних очікувань також в українських підприємств будівництва: дифузійний індекс сектору знизився до 39,7 (у листопаді – 43.5).

Підприємства сектору будівництва очікують подальше скорочення обсягів будівництва та обсягів нових замовлень: відтак дифузійний індекс знизилися до 34,2 і 39,5 відповідно (у листопаді – 42,1 та 36,8).

Рисунок 2 – Дифузійні індекси показників економічного стану підприємств будівництва

Джерело: НБУ.

Варто зазначити, що підприємства сектору висловили очікування щодо зростання цін на продукцію (послуги) власного виробництва.

Щодо оцінювання очікувань через призму впливу на ринок зайнятості, то варто зазначити, що в будівельному секторі також посилилися песимістичні настрої щодо чисельності працівників, зайнятих у секторі: дифузійний індекс наразі складає – 39,5 (у листопаді – 44,7).

Торгівля                                       

На відміну від промислового сектору та будівництва, очікування підприємств сфери торгівлі щодо економічної діяльності дещо поліпшилися у порівнянні з попереднім місяцем, проте залишаються песимістичними: дифузійний індекс – 49,9 (у листопаді – 49,3).

Рисунок 3 – Дифузійні індекси показників економічного стану підприємств торгівлі

Джерело: НБУ.

Респонденти оптимістично налаштовані щодо збільшення товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу: дифузійний індекс – 51,8 та 52,7 (у листопаді 47,8 та 52,2). Одночасно посилились очікування щодо вартості товарів, закуплених для продажу.

Варто зазначити, що підприємства торгівлі другий місяць поспіль також очікують скорочення чисельності працівників.

Сфера послуг

У порівнянні з листопадом підприємства сфери послуг песимістично оцінили економічні перспективи грудня у порівнянні з листопадом.

Рисунок 4 – Дифузійні індекси показників економічного стану підприємств сфери послуг

Джерело: НБУ.

Дифузійний індекс сектору знизився до 49,9 (у листопаді – 52,1). Підприємства продовжують позитивно оцінювати обсяги наданих послуг та послуг у процесі виконання.

Очікування щодо обсягу нових замовлень на послуги також погіршились: дифузійний індекс – 48,6 (у листопаді – 54,9).

Як і в підприємств інших ВЕД, респонденти сфери послуг очікують скорочення чисельності працівників: дифузійний індекс – 47,9 (у листопаді – 45,1).

В підсумку зазначимо, в цілому бізнес з песимізмом очікує економічні зміни, які транслюються на ринок зайнятості.

Нагадаємо, у третьому кварталі 2019 року ВВП продовжив зростати достатньо високими темпами — на 4,1% у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року. Компоненти за видами економічної діяльності, які продемонстрували найкращі результати, були будівництво, сектор агровиробництва та торгівля.

Themes
ICO