Ukraine

"Голос" представив стратегію "холодної деокупації" Донбасу: що вона передбачає

Політична партія "Голос" у четвер, 27 лютого, представила стратегію звільнення окупованих територій. Вона передбачає деокупацію, а згодом і реінтеграцію Луганської і Донецької областей за допомогою міжнародних інституцій, а потім передача контролю українським органам влади.

Стратегія "холодної деокупації" передбачає звільнення окупованих територій дипломатичним шляхом, а не військовим. Її найпершими кроками є повне припинення вогню та перемовин щодо деокупації.

Загалом стратегія передбачає 8 кроків на шляху до деокупації:

Увесь процес супроводжується перемовинами у нормандському форматі, куди буде включено і питання Криму.

Довготривале припинення вогню

Цей пункт передбачає запровадження двостороннього і довготривалого припинення вогню на лінії розмежування між підконтрольними Україні та окупованими Росією територіями. Аби "зацікавити" Росію у припиненні вогню, "Голос" пропонує посилити міжнародний дипломатичний і санкційний тиск на неї.

Як досягти довготривалого припинення вогню:

Створення демілітаризованої зони

Другий етап передбачає створення демілітаризованої зони та запровадження міжнародної поліцейської місії. Втім "Голос" пропонує перейти до його реалізації після дотримання режиму припинення вогню щонайменше протягом 6 місяців.

Ключові кроки другого етапу:

Яким буде мандат поліцейської місії?Мандат поліцейської місії найперше передбачає моніторинг демілітаризованої зони. Під егідою ОБСЄ ця місія складатиметься з представників України і Росії, але участь останньої в ній має бути максимально обмеженою.

Початок процесу роззброєння

Процес роззброєння – виведення з тимчасово-окупованих регіонів Донецької і Луганської областей – можливий після дотримання режиму функціонування демілітаризованої зони протягом щонайменше 1 року.

Початок процесу роззброєння відбувається у 2 кроки:

Створення передумов деокупації

Успішне завершення процесу виведення зброї при дотриманні умов функціонування демілітаризованої зони, а також повного припинення вогню, відкриває можливість для створення передумов деокупації Донбасу. Це відбуватиметься у 4 кроки:

Що таке міжнародна тимчасова адміністрація?Міжнародна тимчасова адміністрація – спеціальна місія під егідою ОБСЄ, у складі якої буде як цивільний, так і військовий персонал. Участь Росії як держави агресора в такій адміністрації має бути максимально обмеженою.

Початок процесу деокупації

Запровадження міжнародної тимчасової адміністрації та початок деокупації Донбасу передбачають демонтаж квазідержавних формувань окупаційного режиму. У той же час міжнародній тимчасовій окупації передають владні повноваження та контроль за державним кордоном.

Початок процесу деокупації передбачає 4 кроки:

Завершення деокупації і початок реінтеграції

Завершення процесу деокупації фактично передбачає передачу повноважень на окупованих територіях українській владі з рук міжнародних контрольних формувань:

Завершення деокупації Донецької і Луганської областей

Після встановлення контролю за українсько-російським кордоном проводяться вибори не раніше ніж через рік після остаточної деокупації Луганської і Донецької областей.

Рішення про проведення там виборів до Верховної Ради ухвалюється після рішення РНБО, що це не загрожує національній безпеці, територіальній цілісності та суверенітету України. З моменту проведення там виборів окуповані частини Донбасу вважаються повністю реінтегрованими.

Початок остаточного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України 

Останній пункт передбачає перехід до деокупації Криму. Відповідна стратегія впроваджується внаслідок розширення нормандського формату підписантами Будапештського меморандума – США і Великою Британією.

Додаткові положення плану деокупації

Усі наведені вище заходи запроваджують у комплексі з ще цілою низкою умов:

 • обов'язкове включення до порядку денного нормандського формату питання деокупації Криму;
 • розробка й узгодження з міжнародними партнерами стратегії деокупації Криму;
 • системне реформування сектору безпеки і оборони України, реформування ЗСУ, членство в НАТО залишається стратегічною метою України;
 • звільнення усіх незаконно утримуваних громадян України;
 • впровадження програм гуманітарної допомоги мешканцям окупованих територій;
 • забезпечення прав і свобод громадян України в Автономній Республіці Крим;
 • впровадження і вдосконалення механізмів надання адмінпослуг, юридичної допомоги і захисту для переселенців і громадян, які живуть на тимчасово окупованих територіях;
 • розбудова громадської, медичної, безпекової, освітньої, транспортної і комунікаційної інфраструктури Луганської, Донецької і Херсонської областей;
 • розбудова каналів комунікації та інформаційного забезпечення мешканців тимчасово окупованих територій;
 • організація роботи з оцінки шкоди, яку нанесла Україні російська агресія;
 • постійна робота з фіксації і належного юридичного оформлення усіх фактів порушення прав і свобод громадян на окупованих Росією територіях.

Крім того, паралельно має відбуватися ціла низка законодавчих змін:

Стратегія "холодної деокупації" Донбасу: дивіться фото