Ukraine

Критичну ситуацію з розгулом коронавірусу рятують доброчинці

Глибоцька райлікарня не одержала грошей на боротьбу з COVID-19 ні з державного, ні з обласного бюджету

Найбільше вражені вірусом COVID-19 два райони Чернівецької області – Глибоцький і Сторожинецький. На Глибоччині (до її госпітальної бази приєднали Герцаївський район) зафіксовано більше захворювань на COVID-19, ніж у Кельменецькому, Сокирянському, Новоселицькому, Путильському, Заставнівському районах разом узятих. Боротьба з епідемією коронавірусної хвороби лягла там на плечі медичних працівників. Для цього потрібне обладнання, медикаменти, кошти. Проте з початку епідемії на заходи для боротьби з її поширенням та на лікування хворих на згадані два райони із державного бюджету не було виділено жодної копійки, з обласного – теж нуль. Вкотре виручили доброчинці.

Про епідеміологічну ситуацію на Глибоччині, стан справ у Центральній районній лікарні наша нинішня розмова з головою Глибоцької районної ради Петром ПАНЧУКОМ

Запаси ліків вичерпуються

На одне з останніх засідань обласної комісії ТЕБ НС запросили вас, пане Петре, та голову Сторожинецької райради Івана Лосіка. Не важко здогадатися, чому…

- На Глибоччині найбільше людей уражено коронавірусною недугою. На вівторок, 19 травня, на Буковині зафіксовано 2742 випадки COVID-19. У Глибоцькому районі хворих – понад 420. У нашій центральній районній лікарні, котру визначили госпітальною базою, за рішенням обласного штабу ТЕБ і НС, лікуються ще й хворі з сусіднього Герцаївського району, а це 124 осіб. Один наш район бореться з COVID-19 як шість районів краю. Фінансове навантаження у боротьбі з коронавірусом фактично лягло на плечі місцевого бюджету та небайдужих жителів Глибоччини із залученням допомоги ззовні. Лікарі від виснаження падають з ніг, а хворі, на жаль, і далі помирають, а нам – владі – дедалі важче дивитися в очі і їм, і хворим, і їхнім родинам. На засіданні комісії я говорив, що запасів ліків у лікарні залишилося на 7-8 днів. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов запевняє, що регіони країни забезпечені ними. Тому я поцікавився у членів комісії, а скільки протиковідних пакетів надійшло в область? Заступниця голови облдержадміністрації Наталія Гусак відповіла відверто, що жодного пакета не надійшло. Отже, на Буковину з центру нічого не прислали, щоб зупинити поширення коронавірусу. Максим Степанов, м’яко кажучи, лукавив, або ж елементарно не володіє реальною ситуацією на місцях.

На 20 травня в інфекційному відділенні Глибоцької лікарні перебувало 80 пацієнтів хворих та з підозрою на COVID-19

- Невже держава залишила регіони наодинці боротися з пандемією? То де знаходити кошти для лікування хворих, утримування лікарні?

- У соціальних мережах та з екранів телевізорів столичні чиновники розповідають про мільярди гривень, виділених регіонам на боротьбу з коронавірусом. Насправді ситуація зовсім інша. Наші самовіддані медики рятують недужих, здебільшого, завдяки волонтерським коштам. Суттєво допомогли об’єднані територіальні громади району, сільські ради, небайдужі люди. Загалом від них надійшло понад три мільйони гривень. Що стосується державної допомоги, то з державного бюджету, держрезерву і резерву Кабінету Міністрів жодної гривні не надійшло, аналогічно і з обласного, органи місцевого самоврядування Герцаївщини відсторонилися від цієї справи. Тамтешній районний бюджет виділив 35 тисяч гривень, Глибоцький – 592 тисячі. Якщо десь там наверху скажуть, що всі проблеми закриють місцеві бюджети, то щоб нехай знають – вони порожні. Бо у них забрали податки на доходи фізичних осіб, а вони йшли на підтримку лікарень.

- Отже, як і на початку війни 2014-го, плече підставили волонтери?

- Абсолютно правильно. Переконаний, керівництво держави знало про небезпеку, що насувається на Україну з Китаю. Кабінет Міністрів мав би спланувати роботу і розподіл коштів так, аби максимально зменшити вплив епідемії на своїх людей. Натомість – самі лише розмови й обіцянки. А нам потрібні ресурси. Дякуємо за допомогу Укртрансгазвидобуванню, від фонду Рината Ахметова надійшов у лікарню апарат штучної вентиляції легенів і монітор. Це серйозна допомога. Є філантропи, котрі давали по 250 тисяч гривень. Медики районної лікарні вдячні «Благодійному фонду Порошенка». Низький уклін підприємцю Володимиру Завадовському (ТОВ «Лілак»), який підтримує район. Він, як і приватний підприємець Олександр Калинюк, надав дуже відчутну матеріальну допомогу. Власне, з цих коштів районна лікарня й живе. На засіданні комісії 11 травня я відверто заявив, що наявних ресурсів вистачить щонайбільше на 7-8 діб. Навів членам комісії дані, як борються з коронавірусом в Одеській області. Там ураження COVID-19 менші, ніж у наших двох районах, а грошей на лікування виділено у п’ять разів більше. Чим Буковина відрізняється від Одещини?

Лікарі у зоні ризику

- Пане Петре, теперішня епідемія «уханьського» вірусу свідчить про те, що ніхто не убезпечений від інфікування. Скільки глибоцьких лікарів занедужали?

- Офіційно на Глибоччині захворіли 26 медичних працівників. Це – лікарі, заступник головного лікаря, завідуюча відділенням, медсестри, санітарки і навіть водії, котрі перевозили хворих. Причина банальна – на початковому етапі не було достатньо надійних засобів захисту медиків. По-друге, їм не повідомляли, що у захворілого є симптоми коронавірусу. Ну і нарешті, частина інфікувалася у побуті. Дехто з них перехворів і вже працює. Лікарі трудяться, харчуються і буквально живуть у лікарні. Окремі працюють вахтовим методом. Тому намагаємося забезпечити цих мужніх людей усім необхідним для захисту від зараження. Наприклад, за цих 2,5 місяця епідемії районна лікарня одержала 17 тисяч захисних костюмів, 25 тисяч рукавичок, 15 тисяч масок і понад тисячу одиниць іншої допомоги. Це суттєва підтримка, але її, скажімо, у бак автомобіля не заллєш, на зарплату медикам не даси. Потрібні реальні гроші, в тому числі й обіцяну доплату розміром «300%».

- В обласному центрі доплати почали видавати. Знаю, що в Центрі екстреної медичної допомоги виплатили її, у міській лікарні №1… Невже глибоцьких медиків обійшли?

- Не маю точної інформації з інших районних лікарень, але наші медики досі чекають обіцяної доплати за самовіддану роботу. За березень виплачено 420200 гривень людям у білих халатах, хоча просили понад 700 тисяч. Нам пообіцяли, що згодом додадуть решту. Розмір доплат становив від 400 гривень для молодшого медичного персоналу до 5000 – лікарям. А це люди, які щоденно ризикують своїм здоров'ям та здоров'ям своїх рідних і близьких.

Загалом пообіцяли профінансувати 17 мільйонів гривень на підтримку медичної галузі, проте досі не надійшли. Тим часом, ростуть борги лікарні перед комунальниками. З початку року установа завинила 449 тисяч гривень за воду, за тепло 899 тисяч, 170 тисяч – за електроенергію. Мусили виділити з районного бюджету додаткові 261 тисячу гривень, щоб лікарню не від’єднали від енергопостачання. Нині борг по халатах та інших засобах захисту становить пів мільйона гривень. Одне слово, щоб погасити всі борги, потрібно  2,5 мільйона гривень.

Лікування від COVID-19 дорого вартує

- Пане Петре, однієї самовіддачі медиків замало, потрібно обладнання, медикаменти. Чи забезпечено ними районну лікарню?

- У районній лікарні є вісім апаратів штучної вентиляції легенів. На жаль, два з них вийшли з ладу. Потрібно лагодити, а на це немає коштів. Один ШВЛ закупив для нас фонд Ахметова, ще один придбати за кошти ОТГ та районного бюджету. Маємо 11 кисневих концентраторів, які теж придбали за гроші благодійників, сільських рад і ОТГ. Обладнання – це зброя, а нам щодня потрібні кулі. Інакше кажучи, кошти на лікування пацієнтів. Орієнтовно на лікування витрачаємо 2-2,5 тисячі гривень на добу для кожного пацієнта. Середній термін лікування від 14 днів до місяця і більше. Місячна потреба на ліки 200 тисяч гривень.

- Глибоцький район - серед найбільше інфікованих COVID-19. Чи існує база для лікування хворих на коронавірус?

- До початку епідемії у нашій райлікарні було 35 інфекційних ліжок. В перші тижні додали 25 ліжок, згодом встановили ще 60. Загалом тепер маємо 110. Хоча вишукали можливість додати ще 30 ліжко-місць. За цей час мали 42 важкохворих пацієнти, 43 виписали. Інфікувалися 18 дітей, одна з яких померла. На жаль, півтора десятка дорослих хворих не перенесли ускладнень.

- Для недопущення поширення хвороби потрібні превентивні заходи. Влада достатньо працює для недопущення росту епідемії?

- Багато людей у районі на самоізоляції. В об’єднаних територіальних громадах, сільських радах усвідомлюють небезпеку коронавірусу, тому спостерігають за дотриманням карантинних заходів у громадських місцях. Однак люди різні, по-всякому ставляться до свого здоров’я і життя. Влада має дбати про те, щоб Національна служба здоров’я України компенсувала витрати за принципом «Кошти йдуть за хворим». А то гроші обіцяють у червні, а ліки потрібні вже.

Анатолій ІСАК

Football news:

The Rayo-Albacete match, which was Interrupted due to insults from zozuli fans, will be played on June 10
Manchester City are Interested in Sergi Roberto. Barcelona will only agree to sell, but not to exchange
Real will try to acquire Sancho in the summer of 2021
Barcelona players refused to take another pay cut
500 NPL players have donated autographed t-shirts to support healthcare
Dortmund may invite a coach of Salzburg March
The 16-year-old refused to leave Real Madrid because of Ramos' foul on Salah and chose Liverpool. Wait for the base soon