Ukraine

«Нафтогаз» став постачальником «останньої надії»: що це значить для українців

«Нафтогаз» буде постачальником «останньої надії» (ПОН) природного газу для населення. Такими є результати відкритого конкурсу Міністерства енергетики, проведеного 10 липня.

Визначення ПОН – це обов’язкова підготовча умова для відкриття роздрібного ринку газу в Україні. Як працюватиме ця опція і що це означає для населення, розповідаємо детально.

Постачальник останньої надії – що це

Україна готується до запуску газового ринку для населення в рамках реформи енергетики та своїх зобов’язань перед МВФ. У поточних умовах продаж природного газу побутовим споживачам здійснюється за пільговими тарифами, через спецобов’язки (ПСО), які Кабмін поклав на «Нафтогаз».

Відкриття ринку передбачає скасування державного регулювання і перехід на вільне ціноутворення. В ситуації падіння світових цін на енергоресурси та насичення газових сховищ для українців складаються сприятливі передумови для зняття останніх держобмежень, говорить глава «Нафтогазу» Андрій Коболєв:

Андрій Коболєв,

глава «Нафтогаз України»

«Зараз в період низького споживання і низьких цін настав ідеальний час для відкриття ринку. Певні катаклізми створюють і певні можливості»

Оптові ціни на газ в Україні визначаються котируваннями на європейських хабах, де країна закуповує паливо. Низьке споживання через теплу зиму і коронавірус, як і поставки американського скрапленого газу в Європу створюють надлишок ресурсу, що тисне на ціни. Саме тому для українських домогосподарств – роздрібного ринку – це  сприятливий час.

Обов’язковою умовою для запуску ринку було спрощення процедури зміна постачальника газу, що Кабмін реалізував у червні. Відтепер споживач може вільно вибирати обслуговуючу компанію, виходячи із власних уподобань – через цінову лояльність, додаткові сервіси, якість обслуговування.

Вільний ринок передбачає, що і постачальник може відмовитися від клієнта, через заборгованості або несвоєчасні оплати, наприклад. При дії правил ПСО такої можливості відмови від споживача у газопостачальних компаній не було.

Щоб домогосподарство не позбавили енергоресурсу, на ринку обов’язково працює «постачальник останньої надії». Тобто компанія, яка зобов’язується протягом 60 днів забезпечувати газом споживача, якщо з якихось причин він залишається без постійного постачальника.

За результатами конкурсу, ПОН в Україні буде одне з підприємств «Нафтогазу» – «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України». НАК має потужності та ресурсами, які, згідно з вимогами конкурсу, забезпечують резервні запаси газу в обсязі 3,514 млрд куб. м – це максимальне споживання, зафіксоване за 1 місяць опалювального сезону 2019/2020.

Як запрацює ПОН від «Нафтогазу»

ПОН необхідний для стабільної роботи ринку газу і захисту населення. Це свого роду запобіжник від катаклізмів або форс-мажорів на етапі запуску процесу переходу на вільне ціноутворення і при виборі постачальника відповідно до переваг. Здебільшого це саме захисний механізм, а не комерційний, принаймні, так бачать свою роль на ринку в «Нафтогазі»:

Андрій Коболєв,

глава «Нафтогаз України»

«Нафтогаз завжди відповідально ставився до реформування ринку газу і вважає постачальника «останньої надії» однією з необхідних умов для безпечного старту ринку для населення. Ми готові використовувати максимум своїх ресурсів для гарантії, що жоден споживач не залишиться без газу через форс-мажорні обставини»

Цікаво, що НАК подав дві заявки на участь у конкурсі. І перемогла та компанія, яка запропонувала найнижчу ціну – 0% маржі. Тобто, за словами Коболєва, «Нафтогаз» не планує «наживатися» на населенні:

Андрій Коболєв,

глава «Нафтогаз України»

«В ГПК підрахували, що існуюча інфраструктура дозволяє компанії взяти на себе обов’язки ПОН як соціальне навантаження. Компанія не вимагає додаткових вкладень і не планує заробляти на клієнтах, яким не пощастило з попереднім постачальником»

А значить, що на кінцевій вартості газу при «режимі ПОН» від державної компанії це позначиться мінімально, запевняють там. Безумовно, «Нафтогаз» не планує займатися благодійністю. І за бажанням статусу ПОН стоїть конкретна комерційна мета – збільшити свою присутність на ринку роздрібних торгів газом.

Ризики скасування ПСО

Деякі ЗМІ висловлюють побоювання, що отримавши роль ПОН, НАК таким чином маніпулюватиме з цінами для споживачів. Але, формула, за якою розраховується вартість природного газу, буде залежати від цін на європейських хабах.

До осені, з початком опалювального сезону і збільшенням попиту, вартість енергоресурсу може зрости. Але це ринковий механізм, а не адміністративний. А за дотриманням антимонопольного та конкурентного законодавства повинен стежити АМКУ.

У компанії запевняють, що за час дії ПСО «Нафтогаз» недоотримав прибуток у розмірі 24 млрд гривень, 95% цих коштів мали б потрапити до держбюджету, чого не сталося. На певному етапі ПСО були необхідні в якості такого ж захисного механізму від надмірного зростання цін на паливо. Зараз в цьому обмеженні немає сенсу, вважають учасники ринку. Втім, не всі.

І реакцією деяких облгазів на спрощення процедури вибору постачальника стало приховування від домогосподарств ідентифікуючої інформації. Щоб не допустити переходу споживачів до іншого постачальника. І зберегти за собою привілейоване становище на поточному рівні, не турбуючись за конкуренцію і краще обслуговування.

Очевидно, що запуск роздрібного ринку газу в Україні має як своїх прихильників, так і супротивників, як і будь-яка інша важлива реформа в країні. Позитив у тому, що уряд все ж націлений завершити цю реформу і відкрити ринок, нехай і з урахуванням деяких затримок.

Тим часом, затвердити «Нафтогаз» в якості ПОН повинен Кабінет Міністрів. І можливо, вже з 1 серпня, а саме до цієї дати відсунутий запуск ринку газу в Україні, населення відчує переваги ринкової моделі.

Football news:

Ødegård prematurely returned to the real world of rental Sociedade
Arsenal and Roma are discussing the exchange of Torreira for diavar
The trained bear was brought to the dressing room of the Sakhalin Resident
De Ligt had shoulder surgery and will miss 3 months
Modibo – infected with coronavirus Barcelona player. The disease passes without symptoms
Lichtsteiner finished his career. The former Juve and Arsenal defender is 36 years old
Matuidi left Juventus. The midfielder will move to Inter Miami Beckham