Ukraine

Не через дурість: чому люди вірять у фейки

Доступ до величезної кількості інформації збільшує шанси на те, що людина хоча б раз повірить у фейк. Цим вже мало кого здивуєш, але науковці вирішили пояснити, чому інколи неправдиві новини збирають величезну кількість прихильників.

Професор Вітні Філліпс з Сиракузького університету (США) вивчає дезінформацію та способи її поширення в мережі. Разом з професором Гордоном Пеннікуком з Університету Реджайни (Канада) вона пояснює, чому досі існує такий феномен, як фейки.

"Можете бути певними, що це відбувається не через дурість. Подібні містифікації мають силу через своєрідний спосіб, яким люди обробляють інформацію", – пояснює Філліпс.

via GIPHY

4 причини, чому люди схильні вірити фейкам

  • Постійний потік інформації. Щосекунди виникає новий допис, повідомлення чи новина, які відвертають увагу. Тому багато хто не витрачає енергії, щоб замислитись над побаченим в соцмережах.
  • Соцмережі основне джерело поширення фейків. Вони створені так, що стимулюють людей взаємодіяти. Навіть тоді, коли користувачі підозрюють, що побачена інформація є неточною, у них все одно високе бажання нею поділитись. Тому репости в соцмережах є своєрідним перформансом.
  • Людський мозок працює те, щоб погоджуватись на прості відповіді. Йому притаманно вірити тому, що людина бачить в мережі, а не починати критичний аналіз. Якщо брехливе повідомлення викликало якісь емоції, приміром, жах чи гнів, то воно автоматично стає правдоподібним.
  • Фейки завжди базуються на якомусь переконанні. Люди приймають поспішні рішення, коли стикають з новою інформацією, адже все залежить від того, чи відповідає вона їхньому світогляду та системі цінностей.

via GIPHY

Як боротись з фейками? Фактчекінгу та спростування недостатньо. Важливо надати альтернативну історію з логічним сюжетом, яка покаже, чому цей фейк не такий логічний.

Football news:

It's time to learn the names of new Borussia heroes. Now there are 17-year-old boys making goals
Paulo Fonseca: it's Important to bring Smalling back to Roma. We have only 3 Central defenders
Arteta about 2:1 with West ham: Arsenal made life difficult for themselves with losses, but they fought and believed in victory
Palace midfielder Townsend: Could have beaten Manchester United with a bigger difference. We had moments
Philippe Coutinho: I am motivated and I want to work hard to make everything work out well on the pitch
Torres on Chelsea: I Thought I could remain a top player, but I was unstable. Although there were enough successes
Neville on the broken penalty against Manchester United: an Absolute disgrace