logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo logo
star Bookmark: Tag Tag Tag Tag Tag
Ukraine

Перший український храм виступив з рішучою ініціативою

Перший український храм виступив з рішучою ініціативою
Володимир Ярема оголосив про відродження УАПЦ 19 серпня 1989-го Фото: stavropigia.lviv.ua

19 серпня 1989-го парафія святих Петра і Павла у Львові першою в УРСР вийшла з підпорядкування Російської православної церкви. Отець Володимир Ярема не злякався репресій з боку радянської влади та проводив активну підготовку разом із отцем Іваном Пашулею.

"Усе трималося в таємниці. Я теж брав участь в тій підготовці. Навіть покійний Чорновіл тоді був голова ОДА, возив його у приватне помешкання отця Івана, де збиралися таємно, де вирішувалися політичні справи – якось треба шось розірвати з Росією. То був великий удар для СРСР", – розповідає 5 каналу отець Микола Кавчак, настоятель Храму апостолів Петра і Павла.

У ході літургії Володимир Ярема оголосив про вихід парафії з-під юрисдикціїї Московського патріархату. 6 ієреїв поставили підпис за відновлення Української автокефальної православної церкви. Цього ж дня оголосили про перехід під омфор митрополита УАПЦ Мстислава Скрипника, який перебував у США. 18 листопада 1990 року в Соборі святої Софії в Києві відбулася його інтронізація: став першим Патріархом УАПЦ.

Дату відродження УАПЦ урочисто відзначають в Україні. Нещодавно парафія стала частиною новоствореної Православної Церкви України. Урочистості проходили у Львові з 16-18 серпня. У святкуванні взяв участь Митрополит Епіфаній.

Українську автокефальну православну церкву заснували у ході національно-визвольних змагань 1917-1921-го. 1929 радянська влада оголосила УАПЦ "однією з ланок антирадянського підпілля" і розпустила її. Визначного українського діяча Митрополита УАПЦ Василя Липківського розстріляли в СРСР 27 листопада 1937-го. Напередодні Другої світової війни були ліквідовані майже всі прояви УАПЦ в радянській Україні. Друге короткотривале відродження церкви відбулось у 1942-му. Припинила існування після зайняття території України радянськими військами, проте до сьогодні продовжує діяльність в еміграції та в діаспорі.

Зараз ви читаєте новину «Перший український храм виступив з рішучою ініціативою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua
All rights and copyright belongs to author:
Themes
ICO