Ukraine

Прожитковий мінімум підвищать у 2,5 раза: як зростуть пенсії та зарплати

Прожитковий мінімум підвищать у 2,5 раза: як зростуть пенсії та зарплати

Верховна Рада 2 червня ухвалила у першому читанні законопроєкт №3515, який передбачає нове формування прожиткового мінімуму та його підвищення.

Про це пише 24 канал.

До другого читання можуть внести певні зміни, але наразі пропонують такі нововведення.

В Україні пропонують перейти на нову методологію розрахунку прожиткового мінімуму.

У 2022 році він буде на рівні 41% від середньої зарплати за 2020 рік + інфляція, яку прогнозують на 2021 рік. Щороку, прожитковий мінімум зростатиме на 1% щодо середньої зарплати аж до 2031 року, коли він становитиме 50%.

У 2020 році середня зарплата становила 11 591 гривню. Рівень інфляції у 2021 році буде на рівні 8% (прогноз НБУ). В такому випадку на 2022 рік прожитковий мінімум зафіксують на рівні 5 132 гривні. Це у 2,5 раза більше, ніж зараз.

Наразі прожитковий рівень — це 2 189 гривень. Цьогоріч у бюджеті передбачили його збільшення ще два рази. 1 липня його піднімуть до 2 294, а 1 грудня — до 2 393 гривень.

В Україні існує ще поняття " фактичний прожитковий мінімум " , який щомісяця визначає Міністерство соціальної політики. У травні 2021 року фактичний прожитковий мінімум становив 4 259 гривень (з урахуванням суми обов’язкових платежів — 4 880 гривень). Тобто у 2,2 раза більший, ніж встановлений законом.

Мінімальна пенсія

Наразі мінімальна пенсія дорівнює 100% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб — 1 769 гривень. Проте за умови прийняття законопроєкту мінімальні пенсії не збільшаться у 2,5 раза.


У законопроєкті вказали, що у 2022 році при формуванні розміру пенсій врахують 44% прожиткового мінімуму і щороку цей відсоток збільшуватимуть на 2 допоки у 2041 мінімальна пенсія не становитиме всі 100% від прожиткового мінімуму.

Соціальні виплати

Наразі низка соціальних виплат прив’язана до прожиткового мінімуму. Зокрема:


поріг на отримання податкової соціальної пільги — 1,4 прожиткових мінімуму;
базова податкова соціальна пільга — половина прожиткового мінімуму;
допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування — 2,5 прожиткового мінімуму;
допомога одиноким матерями — різниця між 100% прожиткового мінімуму та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одного члена сім’ї;
У законопроєкті пропонують окремо формувати розмір соціальної допомоги малозабезпеченим у щорічному держбюджеті. Таким чином, соціальні виплати не залежатимуть від прожиткового мінімуму. Це також стосується штрафів.

Прожитковий мінімум за категоріями

Наразі прожитковий мінімум є різний для різних категорій населення: дорослих, дітей та непрацездатних. Це зрозуміло, адже видатки на дитину — вищі, ніж на дорослого. Так само як дорослий витрачає більше, ніж непрацездатна людина. Новий законопроєкт може зрівняти прожитковий мінімум для всіх.


Попри те, що депутати підтримали законопроєкт про перегляд формування прожиткового мінімуму, у бюджетній декларації вже зазначили яким буде розмір до 2024 року:

з січня 2022 року — 2 393 гривні;


з січня 2023 року — 2589 гривень;
з січня 2024 року — 2 778 гривень.

• Новини партнерів

bigmir)net TOP 100

Football news:

Smertin recalls Euro 2004: he almost fought in the joints, defended against the young Cristiano and understood the excitement of the Bridge
Gareth Southgate: We shouldn't be football snobs. In matches with top teams, diversity is important
Leonid Slutsky: I am still sure that the Finnish national team is the outsider of our group. They were very lucky against Denmark
I'm not a racist! Arnautovic apologized for insulting the players of the national team of North Macedonia
Gary Lineker: Mbappe is a world-class star, he will replace Ronaldo, but not Messi. Leo does things that others are not capable of
The Spanish fan has been going to the matches of the national team since 1979. He came to the Euro with the famous drum (he could have lost it during the lockdown)
Ronaldo removed the sponsored Coca-Cola at a press conference. Cristiano is strongly against sugar - does not even advertise it