Ukraine

Українці витримали 15-годинний бій

Українці витримали 15-годинний бій
Бій під Лещавою-Горішньою тривав 15 годин Фото: armyua.com.ua

24 жовтня 1944 року між чорноліським куренем УПА та загонами НКВД відбувся бій під Лещавою-Горішньою. Став найбільшою битвою українських повстанців із внутрішніми військами СРСР на території сучасної Польщі.

Перед тим повстанці відступили з Перемиського підгір'я у вищі масиви Східних Карпат, українського Закерзоння. Хотіли уникнути зустрічі з великими військовими підрозділами німців та Червоної армії. В області діяли й НКВДисти, які зайняли сусіднє з селищем Лещава-Горішня поселення Тростянці.

Близько 7 години ранку 300 радянських солдатів, за підтримки бронемашин, атакували в Лещаві 500 воїнів УПА. Зав'язався важкий бій. Повстанці укріплювались у хатах, облаштовували позиції за деревами та у ровах обабіч дороги, де встановили кулемети. Місцеві мешканці покинули домівки та відійшли вглиб села.

Першу і другу сутички повстанці виграли - більшовики наступали чистим полем і лавою. Українці зустрічали ворога суцільним вогнем і гаслами "Слава", "За Україну!", "Бий сталінських собак!".

"На полі бою лежать трупи большевиків, качаються ранені, чути дикі зойки і безнастанне большевицьке "Ура", але воно стихає, - згадував учасник бою, командир УПА Степан Стебельський. - Большевики втікали та постійно кричали "Вперьод! Ура". У нас декілька вбитих та ранених. Відставляємо других до однієї стодоли, де лікарі їх бандажують. Рани важкі, бо ворог б'є тільки розривними, запальними й фосфоровими кулями".

Згодом до НКВД підійшло підкріплення з 800 бійців та декількох танків. Техніку повстанці палять горючими сумішами та підривають протитанковими гранатами. Вантажівки із солдатами розстрілюють з кулемета, екіпажі врятуватись не встигають. Під час бою виникає пожежа у найближчих хатах, згодом переходить на село.

Опівдні до ворога підійшли ще 300 солдатів із танкетками. Поступово вони витіснили бійців УПА з позицій, а командири деяких повстанських чот полишили бійців і утекли. Втім, бій продовжувався.

Частина українців відійшла у відкриті поля в напрямку селища Реберець і укріпились там. Основна битва кипіла на горах між Лещавою та селищем Лімна. При цьому спроби оточити повстанців зазнали невдачі. Після чергових перестрілок, близько 22:00 війська НКВД відступили. УПА отримало тактичну перемогу.

Сам бій тривав 15 годин. За оцінками повстанців, вони втратили 23 бійці та мали 8 поранених, однак, імовірно, цифри не відповідали дійсності. Воїни УПА знаходили в лісах мертвих побратимів з відрізаними язиками та виколотими очима. Загинуло під час бою і декілька селян.

"Цивільне населення тортуровано й бито, - пригадує Стебельський. - Під час побоїв і підпалів хат большевики говорили, що це, мовляв, заплата за те, що загинув їхній командир "по борьбе з бандитизмом".

НКВД втратили 207 чоловік, серед яких 1 генерала і кількох офіцерів. Згоріло 13 військових вантажівок, декілька танків, танкеток і броньовиків.

Після битви частина відділів УПА була розформована та перейшла до Самооборонних Кущових Відділів, решта воїнів відступила й повернулась у Східні Карпати.

14 жовтня 1942 року польовий командир Сергій Качинський сформував перший бойовий відділ із розрізнених загонів українців у місті Сарни – тепер Рівненської області. Нині цю подію вважають символічною датою створення Української повстанської армії.

Історики зазначають, що дату закріпили 1947 року постановою Української Головної визвольної ради, а прив'язка до свята Покрови мала демонструвати тяглість історії українського війська від козачих часів. Насправді, як самостійна бойова одиниця УПА утвердилась у квітні-травні 1943 року.

Football news:

Bayern will play Atletico without Lewandowski, Neuer, Tolisso and Goretzky. They did not fly with the team to Spain
Former Atletico captain Gabi has finished his career
Anton Ferdinand on the racist scandal with Terry: I was sent a bullet in the mail. Insults in social networks came every hour
Manchester City have offered 19 million euros including bonuses for 17-year-old Argentine midfielder Sarmiento
Rehagel is a bandit from whom I will not accept an apology. The story of the worst injury in the history of the Bundesliga
Barcelona's presidential election will be held on January 24
Koke: to beat Bayern, you need to play a nearly perfect match. I hope their unbeaten streak ends tomorrow