Президент Володимир Зеленський має стати на позицію опору Росії, аби змусити Москву до компромісу, а не вести політику односторонніх поступок РФ, яку пропонує йому керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Про це в ток-шоу "ПОЛІТКЛУБ Віталія Портникова" на "5 каналі" сказав політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

"Фактично президент Зеленський за останні два роки – якщо дивитися з Кремля очима Путіна – пройшов шлях від кандидата в президенти до кандидата в Порошенко. Таке певне перетворення і трансформація, боюся відбулася лише в очах Кремля і самого Путіна. Я дуже сильно сумніваюся, що вона відбулася у свідомості нинішнього президента Володимира Зеленського, оскільки так, як він досі поводить, яку лінію веде на міжнародній арені – в тому числі і сьогоднішній візит до Парижу, переговори, бажання додзвонитися до Путіна – все це поки що для мене говорить про те, що він досі перебуває в парадигмі свого зовнішньополітичного радника Андрія Єрмака. Який фактично був, є і залишається його головним радником в цих питаннях і є головним виробником тієї політики, яку проводить нинішня українська влада в російському питанні, питанні цієї війни", – вважає він.

"Це політика відступальна. Два роки відступали. Я маю на увазі односторонні поступки з українського боку, які проявлялися і в обмінах, і в відведеннях військ, і в дуже багатьох деталях. Навіть я скажу, що обороноздатність українських Збройних сил за ці два роки не посилилась, а послабилась за рахунок того, що в запас звільнилися ті люди, які були з бойовим досвідом, а на передову приходять люди, які цього бойового досвіду ще не мали. І є проблеми з виконанням оборонного замовлення і так далі і тому подібне", – пояснив Горбач.

"Порівнюючи президентство Зеленського і Порошенка можна сказати, що Зеленський ще "небитий" президент – якщо дивитися російськими очима. От Порошенко – "битий" був, і в Іловайську, і в Дебальцевому, а Зеленський – ще ні в такому сенсі. Спокуса перевірити його на стресостійкість і взагалі, на адекватність у Кремля може бути, і вона може спрацювати. Просто цікаво – як він буде реагувати. На якомусь маленькому, локальному напрямку хоча б", – зазначив аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва.

Політичний аналітик також зауважив, що своєю відмовою спілкуватися з українським президентом у Москва поводить себе не як посередник, яким Росія виставляла себе від початку війни, а як сторона конфлікту – і на цьому треба наголошувати у розмові з реальними посередниками – Німеччиною та Францією.

"Хочу нагадати, що росіяни в цій Нормандській четвірці позиціонували себе як посередники. На рівні з французами і німцями, вони завжди говорили  – "ми не сторона конфлікту, ми посередники – як Берлін і Париж". В даному випадку, вони не беруть слухавку, коли їм дзвонить український президент. Фактом є конфлікт – посередники так себе не поводять", – наголосив він.

"Очевидно, зараз потрібно це краще зафіксувати – і з реальними посередниками, німцями і французами – говорити про те, що є така ситуація. Сподіваюся, що сьогоднішня зустріч у Парижі могла цьому сприяти. Але зі слів самого президента Зеленського – він сподівається на зустріч зовнішньополітичних радників 19 квітня, які будуть розглядати "кластерний" підхід до вирішення даної проблеми, виконання Мінських домовленостей. Це ще раз підтверджує, що він знаходиться в полоні ілюзій "підходу Єрмака": що можна домовитися з росіянами і це головне завдання президента України – домовлятися", – додав Горбач.

"Насправді, зміна геополітичної ситуації відбувається у нас на очах – це потрібно зрозуміти, зафіксувати і прогнозувати – що буде далі. Думати, яку користь з цієї зміни можна отримати. Зверніть увагу – Сполучені Штати вчора наклали санкції і фактично перейшли до нового етапу санкційної політики. Там жодним чином не згадується, що ці санкції за виконання чи невиконання Мінських чи інших домовленостей – вже про це не йдеться", – сказав він.

"Думаю, що президенту Зеленському потрібно вийти з парадигми Єрмака. В ідеалі – взагалі позбутися його і його оточення, й стати на позицію опору. Не намагатися з ними домовитися, а чинити їм якнайбільше шкоди, щоб вони оцінили свої збитки в тому числі й від зіпсованих стосунків з Україною, а не лише зі Сполученими Штатами і Європейським Союзом", – вважає політичний аналітик.

"Тільки в такому випадку можна буде їх змусити до якихось поступок з їхнього боку, або для того, щоб вони оцінили свої ризики і спробували вийти з конфлікту дешевше – все-таки, якусь хвірточку для відходу їм потрібно залишати. Але не можна продовжувати вести ту відступальну політику, яку вели Зеленський з Єрмаком останні два роки", – підсумував Горбач.

Дивіться повний запис програми "ПОЛІТКЛУБ Віталія Портникова":

Нагадаємо, 16 квітня канцлер ФРН Ангела Меркель, президенти України та Франції Володимир Зеленський і Еммануель Макрон закликали Росію відвести війська від кордону з Україною у спільній заяві за підсумками зустрічі у Парижі.

Зустріч радників лідерів "нормандської четвірки" має відбутися 19 квітня – на ній мають обговорити так звані кластери – щодо поетапного виконання Мінських домовленостей.

 Як відомо, нині Росія сконцентрувала на кордоні зі східними областями України та в Криму найбільше своїх військ з 2015 року. Такого висновку дійшли дослідники з Conflict Intelligence Team, які документально зафіксували зосередження мотострілецьких, артилерійських, десантних та танкових підрозділів російської армії, здебільшого у Воронезькій області та в окупованому Криму.

Як повідомляв 5.UA, головнокомандувач ЗСУ Хомчак заявив, що Росія нарощує свої війська на кордоні з Україною. Президент України повідомив генсеку НАТО про готовність російських військ до наступальних дій.

Своєю чергою ОБСЄ засудила концентрацію російських військ біля кордону з Україною та вимагає пояснень. А в ЄС закликали посилити санкції проти Росії в разі подальшої ескалації на кордоні України.

Водночас США попередили Росію про наслідки у разі агресивних дій та закликали Україну не піддаватися на російські провокації й зберігати стриманість.