Iran

آخرین وضعیت مناطق زلزله زده آذربایجان‌غربی

امیرعباس جعفری اظهار داشت: تاکنون ۴ هزار و ۸۵۰ خانوار با توزیع چادر اسکان اضطراری شده اند.

وی از توزیع ۴ هزار و ۵۰۰ جیره غذایی ۷۲ ساعته در منطقه زلزله زده خبر داد و تصریح کرد: ۴ هزار و ۵۰۰ لوازم گرمایشی و ۱۰ هزار پرس غذای گرم بین زلزله زده‌ها توزیع شده است.

وی با اشاره به تخریب ۳ هزار و ۵۰۰ منزل مسکونی روستایی، افزود: این‌منازل ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده اند.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با اشاره به عدم همخوانی واحد‌های تخریبی با چادر‌های توزیع شده، اعلام کرد: با توجه به پس لرزه‌های پی در پی، بنا به دستور استاندار، به خانوار‌هایی که واحد‌های مسکونی آن‌ها تخریب نشده نیز چادر داده شده است.

جعفری با بیان اینکه ۲۲ روستای خوی و سلماس در این زلزله متاثر شده اند، گفت: در بسیاری از موارد منازل مسکونی پایدار هستند، ولی خانوار‌ها در چادر ساکن شده اند، ولی از لوازم گرمایش منازل خود در چادر استفاده می‌کنند که این خانوار‌ها نیاز به لوازم گرمایشی ندارند.

وی در پاسخ به شکایت تعدادی از زلزله زده‌ها نسبت به عدم توزیع امکانات، اعلام کرد؛ براساس پروتکل‌های موجود، هلال احمر وظیفه کمک به آسیب دیده‌ها را دارد و روزانه چندین نوبت کمک رسانی به منطقه می‌شود، ولی آن دسته از خانوار‌هایی که منازل آن‌ها تخریب نشده و از ترس پس لرزه‌ها در چادر زندگی می‌کنند، می‌توانند برخی لوازم را از منزل به چادر انتقال دهند.

این مقام مسوول در ادامه از آغاز آواربرداری در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: آواربرداری منازل مسکونی با رضایت صاحبان منازل انجام می‌شود.

جعفری یادآور شد: در تامین ماشین آلات و تجهیزات برای آواربرداری با مشکل مواجه نیستیم.

وی با بیان اینکه تمام منازل در شعاع ۲۰ کیلومتری مرز‌ها از محل سهمیه سوخت، در برابر بلایای طبیعی بیمه هستند، افزود: اعتبار مورد نیاز نوسازی واحد‌ها از طریق بیمه تامین می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی با بیان اینکه بخشی از خانوار‌های روستا‌های آسیب دیده، محل زندگی خود را ترک کرده و به سایر روستا‌ها یا شهر رفته اند، گفت: تعدادی از خانوار‌ها دام‌های خود را نیز به سایر روستا‌ها انتقال داده اند.

جعفری با بیان اینکه تیم‌های دامپزشکی در محل وقوع زلزله حضور دارند و مقرر شده محلی به صورت داربست در فضای مناسب ایجاد و خانواده‌هایی که تمایل دارند، دام‌های خود را در آن محل نگهداری کنند.