Iran

بهره‌برداری از ۱۰ طرح ملی، دستاوردی دیگر از دولت تدبیر و امید

آیین بهره‌برداری همزمان از ۱۰ طرح ملی وزارت نیرو در نهمین هفته از پویش #هرهفته الف _ب_ایران به صورت ویدئوکنفرانس با حضور رییس جمهوری برگزار شد، ۹ طرح در شیراز و یک طرح در کرمانشاه امروز به بهره برداری رسید.

 ۱۰ طرح با ارزش سرمایه‌گذاری یک هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است که افتتاح طرح‌های آب منطقه‌ای کرمانشاه با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان، طرح‌های آبفا شیراز با اعتبار ۵۳۷ میلیارد تومان، طرح‌های آب منطقه‌ای فارس با اعتبار ۵۹۹ میلیارد تومان و  طرح‌های ساتبا با اعتبار ۲۶۴ میلیارد تومان بود.

آغاز عملیات اجرایی مرحله نخست طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز 

نخستین طرح که امروز به بهره برداری رسید، فاز اول طرح آبرسانی به کلان‌شهر شیراز شامل خط انتقال، ایستگاه پمپاژ و تصفیه‌خانه بزرگ آب شیراز بود.

این پروژه با ۴۶۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار بخش دولتی، ۹۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار بخش خصوصی از سال ۹۵ آغاز و امروز به بهره‌برداری رسید.

براساس آمار موجود، با بهره‌برداری این پروژه زمینه اشتغال ۵۰۰ نفر به‌طور مستقیم و یک هزار نفر به‌ صورت غیرمستقیم فراهم می‌شود.

همچنین جمعیت تحت پوشش این طرح ۳۲۴ هزار نفر و دستگاه اجرایی آن شرکت آب منطقه ای شیراز اعلام شده است.

بهره برداری واحدهای اول و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز

همچنین پروژه‌های احداث واحدهای اول و دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز با ۵۳۷ میلیارد تومان اعتبار دولتی در سال ۸۸ آغاز شد که امروز این طرح وارد مدار بهره‌برداری شد.

با بهره‌برداری از این پروژه زمینه اشتغال۲۵۰ نفر به‌طور مستقیم و ۵۰۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم فراهم می شود.

 این پروژه شامل تصفیه‌خانه‌ای با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز با فرآیند لجن فعال(کاروسل) است که در آن ۷۲۴ کیلومتر خط انتقال و شبکه جمع‌آوری احداث شده است.

جمعیت تحت پوشش این طرح ۵۷۰ هزار نفر و دستگاه اجرایی آن شرکت آب و فاضلاب شیراز اعلام شده است.

فاز نخست طرح آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان به بهره‌برداری رسید

طرح دیگر فاز نخست طرح آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان بود که امروز با حضور دکتر روحانی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

این طرح با ۳۹ میلیارد تومان اعتبار دولتی در سال ۹۵ آغاز و امروز به مرحله بهره‌برداری رسید.

با بهره‌برداری از این پروژه زمینه اشتغال ۶۵ نفر به‌طور مستقیم و ۱۳۰ نفر به‌صورت غیرمستقیم فراهم شده است.

این مرحله از تصفیه‌خانه با ظرفیت ۶۴ لیتر برثانیه اجرا شده و ظرفیت نهایی طرح ۲۲۰ لیتر برثانیه است، در این مرحله خط انتقالی به‌طول ۱۵ کیلومتر و قطر ۴۵۰ میلی‌متر احداث شده که با نهایی شدن آن به ۴۸ کیلومتر می‌رسد.

در این پروژه ۲ باب مخزن به ظرفیت ۶۰۰۰ متر مکعب احداث شده که این ظرفیت در زمان اتمام طرح به ۱۳ هزار و ۳۰۰ متر مکعب می‌رسد. 

همچنین جمعیت تحت پوشش این طرح ۱۱۰ هزار نفر اعلام شده است.

بهره‌برداری از ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس

همچنین رییس جمهوری امروز در پویش هرهفته الف _ب_ایران، ۶ نیروگاه خورشیدی در استان فارس را به طور هم‌زمان افتتاح کرد که این پروژه‌ها شامل نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰ مگاواتی لارستان، ۱۰ مگاواتی دارندگان، ۵۰۰ کیلوواتی اقلید، ۲ مگاواتی ترکان، ۱۰ مگاواتی لامرد و نیروگاه خورشیدی ۵۰۰ کیلوواتی شهرک صنعتی نی‌ریز است که عملیات اجرایی آغاز احداث همه این پروژه‌ها در سال ۹۷ بود.

بهره‌برداری سد شرفشاه

در این مراسم همچنین سد "شرفشاه" شهرستان قصر شیرین با اعتباری بالغ‌ بر ۵۰۰ میلیارد تومان، در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور رییس جمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانسی به بهره‌برداری رسید.

 سد شرفشاه شهرستان قصر شیرین که با ۵۸ میلیارد تومان اعتبار دولتی و ۴۴۲ میلیارد تومان دیگر از محل منابع صندوق توسعه ملی از سال ۸۸ آغاز شده، امروز با ارایه گزارش محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از محل پروژه به رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری ‌رسید.

اجرای این پروژه برای ۷۶۴ نفر به‌طور مستقیم و ۳۸۲ نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی داشته است.

سد شرفشاه با حجم مخزن ۱۰۱ میلیون مترمکعب از نوع خاکی با هسته رسی است که حجم بدنه آن ۴.۴ میلیون مترمکعب و ارتفاع از پی سد ۸۳ متر است.

سد شرفشاه با هدف تامین آب کشاورزی، شرب و صنعت منطقه، تامین آب زراعی ۳۰۵۵ هکتار دشت‌های سومار و نفت شهر و تامین آب شرب بلندمدت شهر سومار، نفت شهر و بازارچه مرزی سومار وارد مدار بهره‌برداری شد.

افتتاح ۳۷ تصفیه‌خانه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم

حجت الاسلام والمسلمین روحانی در آیین افتتاح بهره برداری از طرح های ملی وزارت نیرو اظهارداشت: امروز شاهد افتتاح طرح ها و پروژه هایی در ۲ استان فارس و کرمانشاه بودیم که هر ۲ استان از نظر اینکه در شرایط آبی خوبی قرار ندارند، بسیار حایز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: این که ما قادر هستیم به طور متوسط در دو دولت یازدهم و دوازدهم هر دو ماه یک سد مخزنی ملی را افتتاح کنیم، هر ماه بتوانیم یک تصفیه خانه افتتاح کنیم هر ۵۰ روز بتوانیم یک تصفیه خانه آب شهری را افتتاح کنیم خیلی برای ما اهمیت دارد.

رییس جمهوری یادآور شد: مردم ما کاملا می دانند که در زمان پیروزی انقلاب اسلامی کل تصفیه خانه فاضلاب کشور فقط چهار عدد بوده است امروز از چهار عدد امروز به ۲۴۲ تصفیه خانه فاضلاب رسیدیم و امروز ٢۴٢ امین تصفیه خانه کشور در استان فارس افتتاح شد. و افتتاح های دیگری هم در پایان دولت خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی فقط ٢٧ تصفیه خانه داشتیم اما امروز ۱۵۶ تصفیه خانه را افتتاح کردیم که ۳۷ مورد آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است.

رییس قوه مجریه یادآور شد: این نشان می دهد از آغاز کار دولت یک حرکت خوب و جهش وار و جهادی در این زمینه انجام شده و ثمرات بسیار خوب آن را امروز که در شرایط تحریم و فشار ستمگری مانند آمریکا به مردم هستیم، می بینیم و می توانیم افتخار آمیز حرف بزنیم. 

روحانی افزود: آن چه بعد از انقلاب اسلامی نسبت به قبل انقلاب اسلامی بوده است با افتخار می توانیم حرف بزنیم که از چهار تصفیه خانه به ۲۴۲ تصفیه خانه فاضلاب و از ۲۷ تصفیه خانه آب به ۱۵۶ تصفیه خانه رسیدیم یعنی حرکت ما یک حرکت پرشتاب بوده و همه مردم ما برای آبادانی سرزمین شان تلاش کردند.

وی ادامه داد: این که وزیر نیرو می گوید در این ۶ ماه چه طرح هایی افتتاح شد یا می گوید در ۱۲ ماه چه طرح هایی افتتاح خواهد شد و یا برای سال آینده هم تا پایان دولت را اعلام می کند، این خیلی مهم است.

رییس دولت تدبیر و امید تاکید کرد: تا پایان سال برای استان های غربی یعنی ایلام، کرمانشاه و خوزستان قدم های خوبی برداشته خواهد شد. این سدها و اجرای طرح گرمسیری بیشتر به منطقه کرمانشاه و ایلام مربوط می شود و تا پایان سال افتتاح های خوبی در بخش کشاورزی خواهیم داشت.

عدم دسترسی ۱۵ درصد از جمعیت شهری دنیا به آب پایدار

رضا اردکانیان وزیر نیرو هم در این مراسم اعلام کرد: دولت تدبیر و امید در پایان دوره‌کاری خود به مردم گزارش می‌دهد و در مدت کمتر از هر ۲ ماه در این هشت سال به طور متوسط یک تصفیه‌خانه آب به مدار بهره‌برداری رسیده است.

وی اظهار داشت: ما وعده کرده ایم امسال ۲۵۰ طرح را تا پایان سال با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسانیم، در ماه‌های گذشته سه سد در استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی، ۲۲ هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آبرسانی به ۱۵ روستا در خراسان جنوبی، چهار تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب در استان‌های تهران و قم، سه نیروگاه حرارتی در استان‌های تهران، بوشهر و لرستان، سه نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل توجهی پست‌های برق و خطوط انتقال به بهره برداری رسیدند که جمعا ۲۵ پروژه با سرمایه‌گذاری جمعا ۹ هزار و ۱۰۰ منیلیارد تومان به ثمر رسیده است.

وزیر نیرو اظهار داشت: در عرصه‌های مختلف از جمله آب، نسبت به متوسط جهانی و منطقه‌ای شرایط خوبی حاکم است.

وی گفت: امروز ۱۵ درصد از جمعیت شهری دنیا با وجود تلاش‌هایی که صورت گرفته هنوز دسترسی به آب پایدار ندارند و در جمعیت روستایی ۳۷ درصد فاقد دسترسی هستند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در ایران ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و در روستاها ۸۲.۵ درصد به آب پایدار دسترسی دارند.

اردکانیان با بیان این که امروز در استان فارس ۶ پروژه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح می‌شود، افزود: نیروگاه‌های خورشیدی، پروژه‌های بزرگی در شهرستان‌های مختلف استان فارس هستند که همه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ثمر می‌رسند.

اردکانیان با یادآوری این که ۹۵ درصد از کل کار تجدیدپذیر در دولت تدبیر و امید به ثمر رسیده است، گفت: امید است تا پایان دولت این روند ادامه داشته باشد و بعد از آن هم تداوم پیدا کند.

وی با بیان این که امسال در این پویش سه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح شد که این تعداد امروز به ۹ نیروگاه می‌رسد، اظهار داشت: تاکنون موفق شده ایم جمعا ۱۴هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی را برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر جذب کنیم و ۸۳۴ مگاوات نیروگاه در مدار، نتیجه این سرمایه‌گذاری است.

اردکانیان تاکید کرد ۴۳ سد در ۸۳ ماه گذشته به بهره برداری رسیده است، هر ۲ ماه یک سد مخزنی ملی به بهره برداری رسیده است که امید است تا پایان دولت یعنی نیمه سال ۱۴۰۰، ۱۵ سد دیگر مطابق برنامه به نتیجه برسد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در پایان دولت به مردم گزارش می‌دهیم که در این دولت هر ۵۰ روز به طور متوسط یک سد مخزنی به ثمر رسیده است.

وی در پاسخ به سوال رییس جمهوری مبنی بر اینکه خریدار برق شما هستید یا دیگر بخش‌ها، گفت: خریدار برق ما هستیم که به صورت تضمینی خریداری می‌کنیم و برای آن قرارداد بلندمدت می‌بندیم.

Football news:

Willian agreed a 3-year contract with Arsenal. Salary-100 thousand pounds a week
Sanchez signed a contract with Inter until 2023. The club signed him for free
Arsenal players are against the dismissal of 55 employees of the club. The team took a pay cut to save the staff
We talked to the football player Tsiskaridze: he ate a dragonfly, knows 7 languages, is in shock from Makhachkala, travels the world and is just happy
David Silva is close to moving to Lazio. The club offered the 34-year-old midfielder a 3-year contract with a salary of 3 million euros per year
Roma announced the sale of the club to Friedkin for 591 million euros. Today the team plays with Sevilla in the Europa League
Conte on Sanchez: Great Inter transfer