Iran

عدم سازگاری بین ظرفیت ها و امکانات فرهنگی آذربایجان شرقی

به گزارش‬ خبرنگار‬ مهر، دومین نشست هم اندیشی مسئولان فرهنگی آذربایجان شرقی با رؤسای انجمن‌های فرهنگی و هنری عصر سه شنبه در محل خانه هنر تبریز برگزار شد.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در این جلسه گفت: استان آذربایجان شرقی، پیشینه بلندبالایی ‏در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی و هنری داشته و ظرفیت و استعدادهای خوبی در این خطه رشد یافته‌اند اما هم اکنون امکانات ‏موجود در حوزه فرهنگی با این ظرفیت‌های عظیم سازگاری ندارد.‏

علی‬ بدرشکوهی ادامه داد: سرانه بخش فرهنگی در مقایسه با دیگر بخش‌های جامعه به هیچ وجه قابل مقایسه نیست که برای دستیابی به توسعه متوازن بین تمامی بخش‌ها باید توجه ویژه ای به حوزه فرهنگ شود.‏

بدرشکوهی با بیان اینکه نمی‌توان توسعه را تنها در مسائل فنی و کالبدی خلاصه کرد، گفت: توجه به بخش فنی و کالبدی یک ‏موضوع، بدون توجه به مسائل فرهنگی و روح آن موضوع، تأثیرگذاری خود را از دست می‌دهد.‏

وی با تاکید بر رعایت اخلاق و انصاف در تمامی قضاوت‌ها و مطالبات گفت: هنرمندان به عنوان الگوهای جامعه مطرح بوده و باید در تمامی رفتار و حتی مطالبات خود، جنبه انصاف را رعایت کنند.‏

عدم حل مشکلات تنها با اتکا به منابع دولتی

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه تنها با دولتی سازی و اتکا به منابع دولتی نمی‌توان ‏پاسخگوی مشکلات بود، گفت: باید فضا را برای ورود بخش خصوصی آماده کنیم.‏

وی همچنین بر لزوم بهره مندی از فضای خالی موجود در سطح استان برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: از ‏اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان می‌خواهیم در خصوص فضاهایی که در ادارات و نهادهای مختلف وجود داشته و می‌تواند برای فعالیت اهالی فرهنگ و هنر مفید باشد، اطلاعاتی جامعی کسب کنند. به عنوان مثال برخی ادارات دارای سالن‌های ‏آمفی تئاتر هستند که در ساعات غیر اداری می‌تواند پاسخگوی نیاز هنرمندان و بسیاری از انجمن‌های هنری باشد.

فقر در فضای فرهنگی آذربایجان شرقی

محمد محمدپور نیز در این نشست گفت: فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در تلاش برای برگزاری جلسات مختلف با هنرمندان به منظور شناسایی و رفع مشکلات این قشر از جامعه است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: ایجاد بسترهای لازم برای فعالیت هنرمندان و حمایت از تولیدات فرهنگی و هنری آنان، وظیفه حاکمیت است تا هنرمندان بتوانند بدون دغدغه، اقدام به تولیدات فرهنگی و هنری کرده و مردم از این تولیدات بهره مند شوند.

وی با اشاره به کمبود فضای فیزیکی فرهنگی در استان گفت: متأسفانه فضای فرهنگی مناسبی در اختیار هنرمندان و مردم استان وجود ندارد در حالی که به موازات توسعه دیگر بخش‌های جامعه، باید شاهد توسعه فضاهای فرهنگی جامعه نیز باشیم.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی از ارائه طرح ساماندهی و توسعه فضای فرهنگی تبریز به شورای اسلامی و شهرداری تبریز خبر داد و گفت: توسعه متوازن و مبتنی بر عناصر و اصالت‌های تاریخی و فرهنگی شهرها، مستلزم وجود نقشه راه و اسناد و برنامه‌های بالادستی است تا ضمن التزام همه بخش‌ها به رعایت اصول و قواعد شهرسازی مبتنی بر ویژگی‌های بومی و فرهنگی، از تحمیل هزینه‌های زائد، جلوگیری شود.

لزوم ورود بخش خصوصی برای ارتقای سرانه فرهنگی استان

محمدپور با تاکید بر توان بی انتهای بخش خصوص اظهار داشت: برای افزایش و ارتقای سرانه فرهنگی استان، باید بخش خصوصی و غیردولتی وارد عمل شوند که البته حضور مؤثر این بخش، نیازمند اعطای یکسری مشوق‌ها به سرمایه گذاران این حوزه است.

وی ادامه داد: برای حمایت از بخش فرهنگ و هنر، باید در جریان برنامه ریزی و تخصیص منابع نیز همت لازم صورت گیرد و تمامی بخش‌های جامعه معتقد به اولویت ویژه فرهنگ و هنر در میان سایر بخش‌ها باشند.

مطالبه اهالی فرهنگ و هنر بر اساس واقعیت‌های جامعه باشد

با بیان اینکه مطالبات هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر باید بر اساس نیازمندی‌ها و البته واقعیت‌های جامعه باشد، گفت: بودجه سالانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، به شکل روز افزونی ناکافی است و این موضوع در اجرای مأموریت‌های اداره کل و حمایت از اصحاب فرهنگ و هنر، خلل جدی ایجاد می‌کند.

محمدپور با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر، اساس حرکت و توفیق در سایر بخش‌ها است گفت: در شرایطی که دولت به واسطه تحریم‌ها و فشارهای خارجی و مشکلات اقتصادی با محدودیت‌های زیادی در تأمین منابع مواجه است، رجوع به سرمایه‌ها و امکانات مردمی و در کنار آن حمایت‌های دولتی، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به برخی حواشی مطرح شده در خصوص افزایش اجاره بهای برخی مجتمع‌های فرهنگی گفت: این مجتمع‌ها بر اساس وظایف قانونی واگذاری شده و اداره کل فرهنگ و ارشاد در این مورد تصمیم گیرنده نیست.

Football news:

Liverpool announced the purchase of Jota from Wolverhampton
Andrea Pirlo: it is Unlikely that Suarez will become a Juventus forward
Suarez and Vidal are not in Barca's bid for the third match in a row
Fernando Torres on Liverpool: It was magical. It seemed like I could fly
Kahn on 8:0 with Schalke: Bayern showed the same game as last season
Liverpool unexpectedly took another Jota from Wolves for 41 million pounds. He is unstable, but won the Champions League and the Europa League (in Football manager)
Ancelotti on Tiago at Liverpool: he picked the wrong team. My heart is broken