Iran

دارا یکم؛ راهنمای اورژانسی خرید سهام دولت در قالب صندوق ETF

فرارو- فردا چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت، آخرین مهلت پذیره نویسی سهام دولت در قالب صندوق ETF دارا یکم یا همان واسطه‌گری مالی یکم است. در این طرح قرار است باقی‌مانده سهام دولت در بانک صادرات، ملت و تجارت و بیمه البرز و اتکایی امین به مردم واگذار شود. پذیره نویسی سهام دولت هم از طریق سامانه معاملات کارگزاری‌ها و هم از طریق بانک‌ها امکان‌پذیر است. آنطور که وزارت اقتصاد اعلام کرده، مهلت تعیین شده تا ساعت ۲۴ روز چهارشنبه تمدید نخواهد شد.

خرید سهام دولت در صندوق دارا یکم چقدر پول می‌خواهد؟

قیمت هر واحد صندوق ETF دارا یکم ۱۰ هزار تومان است و هر کد ملی می‌تواند حداکثر دو میلیون تومان یعنی ۲۰۰ واحد صندوق سرمایه‌گذاری را بخرد. از آنجایی که شیوه واگذاری سهام مثل عرضه اولیه است، فرقی نمی‌کند امروز پذیره نویسی کنید، یا فردا. در نهایت سهام صندوق به طور مساوی بین همه خریداران تقسیم می‌شود. خرید سهام دولت محدودیت سنی ندارد و می‌توان از کد ملی فرزندان هم برای خرید سهام دولت استفاده کرد.

تخفیف سهام دولت در صندوق ETF چقدر است؟

ارزش کل سهام دولت در پنج بانک و بیمه حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان است، ولی از مردم رقمی حدود ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول دریافت می‌شود. مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد دولت برای عرضه سهامش در بورس نسبت به قیمت روز تخفیف ۴۷ درصد در نظر گرفته است. با این حساب ارزش هر واحد صندوق ETF دارا یکم تقریبا دو برابر قیمت در نظر گرفته شده برای آن خواهد بود. پیش از این مبنای محاسبه قیمت واحد‌های صندوق ETF دارا یکم، میانگین قیمت یک ماه منتهی به زمان انتشار فراخوان با تخفیف ۲۰ درصدی بود. با توجه به رشد بورس از زمان انتشار آگهی فراخوان پذیره نویسی، حالا قیمت واحد‌های صندوق ETF دارا یکم به نصف قیمت روز سهام دولت در پنج بانک و بیمه رسیده است.

چطور می‌توان با کد ملی پذیره نویسی کرد؟

داشتن کد بورسی برای پذیره نویسی سهام دولت الزامی نیست. آن‌هایی که کد بورسی ندارند، می‌توانند سهام دولت را از طریق مراجعه به ۱۲ بانک منتخب یعنی بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، رفاه کارگران، ملت، تجارت، صادرات ایران، قرض‌الحسنه مهر ایران، اقتصاد نوین، پست‌بانک ایران و توسعه تعاون پذیره نویسی کنند. این بانک‌ها علاوه بر مراجعه حضوری، امکان پذیره نویسی غیرحضوری را هم برای مشتریانشان فراهم کرده‌اند.

بانک ملی پنج روش پذیره نویسی غیرحضوری معرفی کرده است. سایت بانک، سامانه اینترنت بانک ملی (بام)، پیام‌رسان بله، اپلیکیشن ایوا و نشان بانک از اپلیکیشن آپ روش‌های غیرحضوری برای پذیره نویسی سهام دولت در بانک ملی است.

بانک تجارت علاوه بر مراجعه حضوری، امکان پذیره نویسی سهام دولت از طریق مراجعه به سایت بانک، اینترنت بانک، همراه بانک، همراه پلاس و سامانه سکه را فراهم کرده است. بانک صادرات سایت بانک، اپلیکیشن صاپ و همراه بانک را برای پذیره نویسی سهام دولت در اختیار مشتریانش گذاشته است.

بانک‌های کشاورزی، رفاه کارگران، ملت و قرض الحسنه مهر ایران از طریق سایت اصلی بانک و سامانه اینترنت بانک خدمات پذیره نویسی سهام دولت را ارائه می‌کنند. بانک سپه علاوه بر این موارد امکان پذیره نویسی سهام دولت از طریق همراه بانک را هم فراهم کرده است.

علاوه بر بانک‌ها بعضی اپلیکیشن‌ها مثل آپ هم امکان پذیره نویسی سهام دولت را فراهم کرده‌اند. مراحل پذیره نویسی چندان سخت نیست. کد ملی، تاریخ تولد و شماره موبایلتان را وارد می‌کنید تا سامانه استعلام کند آیا تا به حال در پذیره نویسی شرکت کرده‌اید یا نه. در مرحله بعد باید ضمن تایید شماره موبایلتان از طریق کد یکبار مصرف، اطلاعات دیگری مثل کد پستی و مبلغ مورد نظرتان برای سرمایه‌گذاری در طرح پذیره نویسی سهام دولت سرمایه‌گذاری را وارد کنید. باید توجه داشته باشید که این مبلغ باید مضربی از عدد ۱۰ هزار تومان باشد. چراکه هر واحد صندوق سرمایه‌گذاری ETF معادل ۱۰ هزار تومان ارزش دارد و هر کد ملی می‌تواند نهایتا ۲۰۰ واحد به ارزش دو میلیون تومان پذیره نویسی کند. بعد از انتخاب مبلغ شما به درگاه پرداخت اینترنتی هدایت می‌شوید و با وارد کردن اطلاعات کارت، پذیره نویسی انجام می‌شود.

چطور می‌توان با کد بورسی پذیره نویسی کرد؟

آن‌هایی که کد بورسی دارند، می‌توانند صندوق ETF سهام دولت را با نماد «دارا یکم» در بورس پیدا کنند. زمان ثبت سفارش برای واحد‌های این صندوق در بورس بین ساعت دو تا چهار بعد از ظهر هر روز است. باید توجه داشته باشید که در این روش شما تا پایان ساعت پذیره نویسی یعنی چهار بعد از ظهر امکان ویرایش سفارش خود را دارید. بعد از ساعت چهار اگر سفارشتان ثبت شده باشد، شما به لیست متقاضیان سهام دولت در قالب صندوق ETF دارا یکم اضافه خواهید شد و بعد از تخصیص واحدها، می‌توانید آن‌ها را در سبد سهام خود مشاهده کنید.

کی می‌توانیم واحد‌های صندوق ETF دارا یکم را بفروشیم؟

کسانی که واحد‌های سرمایه‌گذاری صندوق ETF را می‌خرند تا دو ماه امکان فروش ندارند. این خواب دو ماهه پول، خیلی‌ها را از خرید سهام دولت منصرف می‌کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که امروز شورای عالی بورس درباره کاهش مدت زمان ممنوعیت فروش سهام دولت در صندوق ETF دارا یکم از دو ماه به یک ماه تصمیم‌گیری خواهد کرد.

دولت قیمت سهامش را چقدر در نظر گرفته؟

عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌گوید قیمت سهام بانک تجارت در صندوق ETF، ۱۰۴تومان در نظر گرفته می‎شود. سهام تجارت با نماد وتجارت امروز در بورس با قیمت پایانی ۲۰۲ تومان معامله شد و نشان می‌دهد سهام این بانک ۴۹ درصد زیر قیمت فعلی در نظر گرفته شده است. قیمت سهام بانک صادرات از طرف دولت معادل ۱۰۷تومان در نظر گرفته شده که ۴۴ درصد ارزان‌تر از قیمت روز آن در بورس یعنی ۱۹۰ تومان است. هر سهم بانک ملت در صندوق ETF واسطه‌گری مالی یکم با قیمت هزار و ۴۵ تومان فروخته می‌شود که نسبت به نرخ هزار و ۷۲۰ تومانی آن در بورس، شامل تخفیف ۴۰ درصدی است.


قیمت در نظر گرفته شده برای سهام دولت در بیمه البرز ۷۶۷ تومان اعلام شده است. دیروز در بورس سهام البرز با قیمت پایانی هزار و ۸۶ تومان معامله شد و نشان از تخفیف ۳۰ درصدی دولت در عرضه سهام خود دارد. سهام شرکت بیمه اتکایی امین با نماد اتکام امروز در بورس با قیمت ۷۳۸ تومان معامله شد و آنطور که معاون وزیر اقتصاد گفته، قیمت در نظر گرفته شده برای فروش سهام دولت ۵۹۳ تومان است. مقایسه این دو رقم نشان از تخفیف ۲۰ درصدی سهام اتکام در صندوق ETF واسطه‌گری مالی یکم دارد.

Football news:

Zidane on the win over Getafe: These three points are very important. There are 5 finals ahead
Borussia agreed to transfer 17-year-old midfielder Birmingham Bellingham for 23 million euros
Getafe goalkeeper Soria on 0:1 with Real Madrid: a Draw would have been fairer
Courtois has kept 16 clean sheets in the League – more than anyone in the top 5 leagues of Europe
Ex-referee Andujar Oliver: Carvajal was clearly knocked down in the Getafe penalty area. A clean penalty
Carvajal on 1-0 with Getafe: we Should have taken advantage of Barca's misfire. Everything depends on us
Gattuso on 0:2 with Atalanta: I'm furious. I didn't like the attitude of the players