Iran

گفت‌وگویی در پشت صحنه رمضانی‌های رادیو| وقتی صدای همدلی و یک‌رنگی شنیده می‌شود

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، تلویزیون برنامه‌های رمضانی‌اش را روی آنتن می‌برد اما رادیویی‌ها در ساختمان پخش و پای میز و میکروفون‌شان، تریبونِ هنرمندی را رها نکرده‌اند و در روزهای سختِ کرونایی، رمضانی‌های رادیو را "زنده" روی آنتن می‌برند. رمضانی متفاوت در استودیوهای رادیو، صداها، نغمه‌ها و آواهای متفاوت و متنوعی را به امواج رادیو می‌آورند.

شبکه‌های مختلف رادیویی در ایام ماه مبارک رمضان با وجود شیوع  بیماری کرونا سعی می‌کنند، با تهیه  ویژه برنامه‌های متفاوتی، مردم را بیشتر با لحظات عرفانی دعا و نیایش آشنا  کنند. با بعضی از برنامه‌سازان رادیو در خصوص  حال و هوای آنها از تولید برنامه‌های رمضانی با وجود ایام کرونایی پرسیدیم.

آنچه در ذیل می‌خوانید، ماحصل  این گفت‌و‌گوها است:

رنگین‌کمان مهربانی در رادیو ایران

وقتی از حسین معصومی تهیه‌کننده ویژه برنامه افطار رادیو ایران در خصوص برنامه‌سازی ماه رمضان با توجه به اوضاع کرونا می‌پرسم، می‌گوید: فضای متفاوتی است تجربه خوبی که من فکر می‌کنم در این روزهای درگیری با این بیماری شاید سعادتی است که بتوانیم برای مردم برنامه‌سازی کنیم. مردم روزه‌داری که در خانه‌اند و کمتر در شهر تردد می‌کنند.

معصومی با بیان اینکه محوریت برنامه "قرار آسمانی" بحث همدلی که برگرفته از آیات قرآن است، توضیح داد: در این راستا کلیدواژه‌هایی را تعریف کرده‌ایم.

این تهیه‌کننده برنامه افطاری ادامه می‌دهد: هر روز به یکی از استان‌های کشور سفر کرده و مردم آن دیار از همدلی مردم در روزهای کرونایی در ماه مبارک رمضان صحبت می‌کنند. هرکس به اندازه توان خودش برای نیازمندان تلاش می‌کند. به طور مثال دیشب در سفری رادیویی به زنجان رفتیم و مردم از آماده کردن بسته‌های معیشتی برای کسانی که در این روزها بیکار شدند، حتی کارگران فصلی صحبت کردند.

معصومی تأکید کرد: در استودیوی  رادیو ایران،  رنگین‌کمان مهربانی دیده شده است. وقتی این‌ها را می‌شنوی انگار توان مضاعف و انرژی ویژه‌ای دریافت می‌کنی که با اشتیاق بیشتر سر برنامه حاضر می‌شوی و کار لذت بخش‌تر می‌شود.

کاری جهادی در رادیو فرهنگ

سیدهادی موسوی‌نژاد تهیه‌کننده برنامه‌های سحر رادیو فرهنگ معتقد است: ماه مبارک رمضان قطعه‌ای از بهشت و فرصتی است تا خالصانه‌تر و عاشقانه‌تر با خداوند عالمیان مناجات کنیم و چه چیزی بهتر از اینکه ما توسط رادیو این لحظات را با مردم دوست‌داشتنی و مؤمن شریک شویم و طعم خوش عبادت و مناجات را از عمق جان بچشیم. چقدر  خود را سعادتمند می‌دانیم که در سحرهایی که  درهای رحمت الهی گشوده شده است برای مردم برنامه می‌سازیم.

موسوی‌نژاد خاطرنشان کرد: من  این مهم را برای خود،  امتیازی تلقی کرده و هر ساله طوری برنامه‌ریزی می‌کنم که یا برنامه سحرگاهی، یا برنامه افطاری داشته باشم و تلاش می‌کنم طرحی بدهم که تصویب شود طوری که در برنامه‌های رمضان مشارکت داشته باشم. به ویژه سحرهای این ماه مبارک که حس معنوی غیرقابل توصیفی دارد.  و با  مناجات و بانگ سحرگاهی و صدای مؤذنان خوش‌ الحان، رنگ و بویی ملکوتی می‌گیرد.

او  با اشاره به فعالیت برنامه‌سازان رادیو در ایام کرونا تأکید کرد: رادیو در بحران کرونا  کاری جهادی کرده  و می‌دهد. از شخص معاون صدا گرفته تا  مدیران شبکه‌ها، مدیران گروه‌ها و عوامل برنامه‌ساز همه مجموعه رادیو از این امتحان سر بلند بیرون آمدند و مؤمنانه و خالصانه در این جهاد مشارکت دارند و برای  حفظ روحیه امید و نشاط  مردم و نیز ارائه هشدارها و آموزش‌های لازم تلاش‌های قابل توجه می‌کنند و مجموعه  رادیو یکی از سازمان‌های خط مقدم این عرصه است که دست به جهادی مؤمنانه می‌زند.

"انفاق" رادیو قرآن و شوق برنامه سازی برای مردم یکدل

محبوبه کلانتر تهیه‌کننده برنامه افطاری "صدای ربنا" رادیو قرآن تصریح کرد: با توجه به صحبت‌های مقام معظم رهبری در خصوص رزمایش همدلی موضوع اصلی برنامه را "انفاق" انتخاب کردیم. اتفاق خوبی که در این برنامه افتاده این بوده که به خاطر وضعیت کرونا شاید در ظاهر سفره‌های افطاری پهن نشده بلکه این مهم به شکل دیگری خودش را نشان داده است. خیّرین این بار نیز  بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی  و به طور خودجوش با فراهم کردن بسته‌های معیشتی برای کسانی که بضاعت مالی ندارند سعی می‌کنند، سفره‌های افطار را پهن کنند. و ما در این برنامه همه این موارد را پوشش می‌دهیم.

کلانتر افزود: کرونا ذات درونی مردم را نشان داد که چقدر مردم مهربان‌اند همدیگر را دوست  دارند. اینکه می‌بینیم مردم به فکر هم و یکدل‌اند بهترین هدیه‌ای است که از مردم می‌گیرم و با شوق بیشتری برای آنها برنامه‌سازی می‌کنم.

حس و حالی متفاوت در رادیو ورزش

هوتن خداپرست یکی از گوینده های رادیو ورزش تصریح کرد: همیشه ماه مبارک رمضان حس و حال خیلی متفاوتی را برای همه داشت. سفره‌های افطار که در کنار دوستان و اقوام و خانواده داشتیم خیلی اوقات دعوت شدن به افطاری‌های مختلف و این مسئله باعث می‌شد که تا حدودی به همدیگر نزدیکتر شویم. اما خب امسال تقارن ماه مبارک رمضان با ایام بیماری کرونا که در کشورمان شایع شده و در همه دنیا باعث شده که این مسئله امسال متفاوت بشود همه در منزل خودشان باشند و حتی آن مراسم‌های افطاری که پدر و مادرها و پدر بزرگ و مادر بزرگ‌ها در سال‌های گذشته را داشتند نداشته باشیم.

خداپرست اشاره کرد: ماه مبارک رمضان امسال برایم متفاوت بود؛ بیشتر در منزل بودن و در کنار خانواده بودن تجربه‌ای بود که بدست آوردم  ضمن اینکه سعی کردیم در برنامه‌هایی که برای مردم اجرا می‌کنیم با وجود تمام این شرایط، بهترین انرژی را برای اجرا و خدمت به مردم داشته باشیم.

انتهای پیام/

Football news:

Andujar Oliver on deletions: Fati went too far in the foot, and the foul on the Peak was even more dangerous, perhaps
Atalanta extended the winning streak to 11 matches, beating Sampdoria-2:0
Milner played his 536th game in the Premier League and was ranked in the top 5 of the League in games played
Barca midfielder Fati is removed in the Derby with Espanyol. He spent 5 minutes on the field
Suarez scored 195 goals for Barcelona and finished third in the club's top scorer list
Daniele de Rossi: People call Messi cowardly, but they are afraid to ask their wives for a remote control from the TV
Daniele de Rossi: Ronaldo is comparable to Messi in goals and trophies, but Leo's game is more fun