Iran

کم فروشی و گران‌فروشی در برخی از نانوایی‌های اهر محرز است

به گزارش خبرنگار مهر، علی حسن‌زاده عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به گلایه‌های شهروندان اهری از کاهش کیفیت نان در نانوایی‌های اهر اظهار داشت: متأسفانه روند به گونه‌ای پیش رفته که کمیت و کیفیت نان در نانوایی‌های اهر کاهش یافته و گران‌فروشی، کم فروشی و فروش غیرقانونی سهمیه آرد در برخی از نانوایی‌های اهر محرز است.

وی افزود: به دلیل این‌که اختلاف قیمت آرد سهمیه نانوایی‌ها و بازار سیاه زیاد است نانوایان را وسوسه به فروش آرد سهمیه می‌کند و چون علاقه‌ای به پخت و پز ندارند سعی می‌کنند تا با فروش سهمیه آرد در بازار آزاد بیشترین سود را ببرند، البته با کمال تأسف چون بازرسان دیرهنگام و با تأخیر از نانوایی‌ها بازدید می‌کنند این مهم باعث شکل‌گیری تخلفاتی در برخی از نانوایی‌هایی شده است با این حال بنده هم از عدم بازدیدها از سوی دستگاه‌های نظارتی گلایه‌مندم.

معاون فرماندار اهر بابیان این‌که دستگاه‌های نظارتی نباید به دلیل عدم بازرسی‌ها از نانوایی‌ها اجازه سوءاستفاده به فرصت‌طلبان بدهند، گفت: نانوایان بایستی علاوه بر توجه به کیفیت و کمیت نان، به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و گندزدایی مداوم نانوایی برای پیشگیری از آلودگی به کووید -۱۹ نیز توجه داشته باشند.

حسن‌زاده اضافه کرد: اتحادیه نانوایان، اتاق اصناف، اداره صمت و تعزیرات حکومتی وظیفه نظارت بر نانوایی‌ها را دارند و این‌که اجازه داده‌اند تا سهمیه آرد در بازار آزاد و یا قیمت‌های نجومی فروخته شود نشان می‌دهد که به حد کافی نظارت نشده است.

وی با انتقاد از فعالیت برخی از نانوایی‌ها به صورت آزادپز و پخت نان با سهمیه دولتی گفت: متأسفانه برخی از نانوایی‌ها به صورت غیرقانونی قبل از ظهرها با نام سهمیه دولتی پخت و پز می‌کنند و بعد از ظهر به بهانه تأمین نان مردم و بعضاً با آرد سهمیه‌ای و یارانه‌ای تبدیل به نانوایی آزادپز می‌شوند و وقتی گفته می‌شود آرد را از کجا آورده‌ای می‌گویند آزاد می‌خرند در حالی که یک نانوایی نمی‌تواند هم‌زمان دو نوع پخت و پز و با قیمت مختلف داشته باشد و این مهم یک تخلف محرز است.

معاون فرماندار اهر با ذکر این‌که تا امروز مقابل تخلفات برخی از نانوایی‌ها ایستاده‌ایم و می‌ایستیم و با متخلفان برخورد می‌کنیم، ابراز داشت: متأسفانه در بازدیدهایی که داشتیم تخلفات برخی از نانوایی‌ها اعم از کم فروشی و گران‌فروشی محرز شد و در این میان افرادی بودند که وزن چانه نان بربری آن هم با آرد سهمیه دولتی را کاهش و به بهانه اضافه کردن زنجبیل، هر قرص نان را گران‌تر به مردم تحویل می‌دادند، مگر در ضوابط پخت و پز نان با آرد سهمیه‌ای اضافه کردن زنجبیل و بهانه کردن آن برای گران‌فروشی وجود دارد؟

حسن‌زاده تصریح کرد: برخی از نانوایی‌ها، اضافه بودن سبوس در آرد را بهانه‌ای برای گران‌فروشی و کم فروشی می‌کنند، از این‌رو به دستگاه‌های تذکر می‌دهیم اگر به وظیفه قانونی خود که نظارت است عمل نکنند در کنار برخورد با متخلفان با آنها نیز برخورد خواهیم کرد؛ اگر در گذشته به این وظیفه عمل نشده باید اکنون جبران شود.

وی بابیان این‌که در برخورد با متخلفان از جمله نانوایی‌ها نه با کسی تعارف و نه مماشات می‌کنیم، گفت: بازرسان دستگاه‌های نظارت مکلف‌اند تا روزانه از نانوایی‌ها بازرسی کنند و فرصت تخلف از فرصت‌طلبان گرفته شود؛ هر کسی که بهانه کند نانوایی صرفه ندارد توجیه می‌کنند بلکه اگر نانوایی پخت و پز کند درآمد هم دارد.

معاون فرماندار اهر بیان کرد: تصمیم گرفته‌ایم تا با نیازسنجی، تعداد واحدهای نانوایی که بعد از ظهرها پخت و پز می‌کنند را به ۶۰ واحد افزایش دهیم تا عصرها مردم اهر نان گرم به خانه ببرند، از طرفی هم مشکلی در تأمین نان نداریم و نظارت‌های فعلی که ایجاد شکل‌گیری تخلفاتی در نانوایی‌ها شده باید تغییر یابد.

حسن‌زاده با تاکید بر این‌که سهمیه آرد نانوایی‌های مرتکب تخلف شوند بدون تعارف قطع می‌شود، یادآور شد: وقتی نان پخت شده با سهمیه آرد مردم اهر به شهرهای هم‌جوار انتقال یافته و با قیمت بالایی فروخته می‌شود، در سایه نبود نظارت است؛ نانوایی که از جوش‌شیرین و سایر مواد شیمیایی و غیرمجاز در پخت نان استفاده کند باید منتظر عواقب سختی باشد.

Football news:

West ham offered 23+10 million pounds for defender fofan. Saint-Etienne refused
Andy Cole on £ 109m for Sancho: it's crazy money. Manchester United will not spend them at random
Juventus loaned Luca Pellegrini to Genoa
Palace, Brighton and Sheffield want to buy Brewster. Liverpool ask for 25 million pounds
Milan have offered 4 million euros for the striker Bodo-Glimt Gauge. He scored them in the Europa League
Atletico showed a photo of Suarez in three sets of uniforms
Lemar is Interesting to Leipzig