Iran

لاوروف: امکان وقوع جنگ اتمی باید از بین برود

به گزارش ایرنا از وزارت خارجه روسیه، سرگئی لاوروف روز پنجشنبه در پیامی به شرکت کنندگان در مراسم گرامیداشت هفتاد و پنجمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا که در ژاپن برگزار شد خاطرنشان کرد: امسال هفتاد و پنجمین سالگرد پایان خونین ترین جنگ در تاریخ بشر است و در این پیوند نه فقط به نتایج آن می پردازیم بلکه قربانیان انسانی آن را به یاد می آوریم.

وی یادآوری کرد: آمریکا روز ششم اوت به هیروشیما حمله اتمی کرد و پس از سه روز ناگازاکی را با بمب اتمی مورد حمله قرار داد. تا امروز مردم جهان با درد قربانیان بیگناه این دو فاجعه را به یاد می آورند. حتی با آگاهی کامل از منشاء جنگ دوم جهانی به زحمت می توان استدلال های افرادی را که این عمل ضدبشری را مرتکب شدند، را بطور کامل درک کرد. 

وزیر خارجه روسیه گفت: تجزیه و تحلیل بیطرفانه این رویداد هولناک ماه اوت سال 1945 این واقعیت را تایید می کند که در پایتخت های قدرت های پیشروی جهانی در آن زمان نمی توانستند این نکته را ندانند که جنگ دوم جهانی به پایان رسیده بود. 

«پیشروی ارتش سرخ شوروی در خاور دور در چارچوب توافق های اتحادی نه فقط چین و کره را ازاد کرد بلکه انگیزه ادامه جنگ را از ژاپن گرفت. در چنین شرایطی بمباران های اتمی آمریکا قدرت نمایی و آزمایش جنگی سلاح اتمی بر ساکنان غیرنظامی بود. ایالات متحده آمریکا نخستین و یگانه کشوری است که این گونه سلاح کشتار جمعی را بکار گرفت.» 

 لاوروف در پیام خود خاطرنشان کرد: روسیه به عنوان کشور دارای سلاح اتمی، مسئولیت خود برای امنیت بین المللی و ثبات جهانی و منطقه ای را می پذیرد. ما می دانیم استفاده از سلاح اتمی چه پیامدهایی می تواند داشته باشد. کشور ما سیاست حفظ صلح و خودداری از رویارویی و مناقشه در امور بین المللی را دنبال می کند. 

 وی در بخش دیگری خاطرنشان کرد: امروز با نگرانی شدید شاهد وخامت وضع سیستم کنترل تسلیحات، نابودی قراردادها و نادیده گرفتن اصول لطمه نزدن به امنیت کشورها و افزایش قابل توجه ریسک اتمی هستیم.

«تغییرات نگران کننده در دکترین های و اصول سیاسی به سوی مجاز بودن بکارگیری سلاح اتمی به عنوان وسایل جنگی رخ می دهد.» 

لاوروف تصریح کرد: باید ریسک برخورد نظامی بین قدرت های اتمی و امکان آغاز جنگ اتمی را از بین برود. اعتقاد راسخ داریم که در چنین جنگی، طرف پیروز نخواهیم داشت و هیچگاه نباید آغاز شود. ما به همه قدرت های هسته ای پیشنهاد می کنیم که بطور رسمی پایبندی خود را به چنین تعهدی اعلام‌کنند.

وی در ادامه پیام خود خاطرنشان کرد: با تلاش برای آزادسازی جهان از تهدیدهایی که سلاح های کشتار جمعی بوجود می آورند ما بر تعهدات خود در چارچوب ان پی تی تاکید می کنیم و در این پیوند بر تمدید پیمان استارت-2 اصرار داریم.

پیمان استارت-2 یا پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی راهبردی در سال 2010 بین روسیه و آمریکا امضا شد و شش ماه به پایان اعتبار آن زمان مانده است.

لاوروف در ادامه پیم خود نوشت: در شرایط پایان اعتبار قرارداد منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد که با تلاش طرف آمریکایی صورت گرفت، روسیه بطور یکجانبه متعهد شد تا موشک های زمینی کوتاه و میان برد در آن مناطق جهان که هنوز  چنین تسلیحاتی ازسوی آمریکا استقرار نیافته است، مستقر نکند.

وزیر خارجه روسیه با تاکید بر آمادگی روسیه برای مذاکره سازنده در این عرصه گفت: در این پیوند گفت وگوی مشروح درباره مسائلی که بدون حل آنها ایجاد شرایط مساعد برای پیشبرد خلع سلاح اتمی ممکن نیست، ضروری است.

« ازجمله این مسائل، استقرار اجزای سامانه جهانی پدافند موشکی آمریکا، طراحی تسلیحات پیشرفته تهاجمی و نظامی سازی فضا و خودداری آمریکا از تصویب قرارداد منع آزمایشات اتمی از سوی آمریکا است.»  

لاوروف در پایان تصریح کرد: با تلاش های جمعی باید تضمین کنیم که هیچگاه فاجعه های هیروشیما و ناگازاکی تکرار نشود. 

براساس آمارهای منتشر شده حدود ۱۴۰ هزار نفر در بمباران شهر هیروشیما و ۷۰ هزار نفر در حمله اتمی به ناگازاکی کشته شده‌اند.

Football news:

Frank de Boer led the Netherlands national team. Contract - for 2 years
PSG boss faces jail: Swiss Prosecutor asks for 28 months for bribing FIFA Secretary General
Milan defender Duarte contracted coronavirus
Real Madrid may pay around 100 million euros for Mbappe if he does not extend his contract with PSG
Flick about the UEFA super Cup: We have to play our best if we want to win the trophy. We are waiting for a difficult match
The Macedonian journalist was upset that he did not have time to talk to Mourinho. Jose returned and promised a photo for the sake of his late father
Fati's compensation increased to 400 million euros. He will play for Barca under number 22