Iran

مدارس خور و بیابانک علیه بیماری کرونا ضد عفونی شد

علی اکبر علیخانی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان این که تاکنون مورد مشکوکی از ابتلا به کرونا در مدارس شهرستان خور و بیابانک دیده نشده است افزود: آموزش‌های لازم برای مقابله و پیشگیری با این بیماری در قالب پیامک، دستورالعمل و ارسال بسته های آموزشی به مدیران، معلمان و دانش‌آموزان ارائه شده و می‌شود.
وی با اشاره به ضد عفونی کامل مدارس شعب أخذ رأی پس از اتمام رأی گیری در سوم اسفند افزود: کار ضدعفونی و شست و شوی ۵۱ واحد آموزشی از اوایل هفته آغاز شد.
علیخانی ادامه داد: نصب پوسترهای آموزشی و اطلاع‌ رسانی برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا در مدارس با هدف افزایش آگاهی دانش‌آموزان و معلمان، تاکید بر رعایت موازین بهداشتی در مدارس، شست و شوی دست‌ها با آب و صابون و شارژ صابون مایع در مدارس از دیگر برنامه‌های آموزش و پرورش خور و بیابانک به شمار می‌رود.
وی از لغو تمام اردوها، همایش‌ها و جلسات دانش آموزی تا اطلاع ثانوی خبر داد و گفت: بر سلامت بوفه ها، کلاس‌ها و سرویس‌های بهداشتی مدارس نظارت خواهد شد.
مدیر آموزش و پرورش خور و بیابانک با بیان اینکه تصمیمی برای تعطیلی مدارس شهرستان خور و بیابانک گرفته نشده است، افزود: بر اساس مصوبه‌های اخیر، هرگونه اطلاع‌رسانی در مورد ادامه تعطیلی مدارس در این زمینه به عهده دانشگاه علوم پزشکی است و تا این لحظه هنوز خبری درباره اینکه آیا مدارس در روزهای آینده نیز تعطیل خواهد شد به آموزش و پرورش اعلام نشده است.
وی خاطر نشان کرد: در مدارس شهرستان آب گرم و مایع دستشویی به صورت لوله‌کشی وجود دارد و علاوه بر این به مدیران مدارس تاکید شده که با مواد شوینده و مواد ضدعفونی، سطوح، صندلی‌ها و نیمکت‌ها ضدعفونی شوند.
علیخانی از تشکیل ستادی در آموزش و پرورش برای این منظور خبر داد و گفت: براساس دستورالعمل ارسالی به مدارس، مدیران موظفند در طول ساعات مدرسه و یا صبحگاه‌ها تمامی دانش‌آموزان را برای مقابله و پیشگیری از بیماری کرونا آموزش دهند.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان خور و بیابانک افزود: کار ضد عفونی کردن همه مدارس این شهرستان برای حفظ سلامت دانش‌آموزان و پیشگیری از بیماری کرونا با هماهنگی مراکز بهداشتی در حال انجام است.
علیخانی بیان کرد: در روزهای گذشته، جلسه توجیهی ویژه مدیران مراکز آموزشی برگزار و با حضور کارشناسان شبکه بهداشت و درمان، انجام عملیات به آن‌ها آموزش داده شد. 
وی اضافه کرد: این اقدام توسط نیروهای خدماتی و سرایداران مدارس با همراهی و زیر نظر مدیران، کارشناسان بهداشتی و اداره آموزش و پرورش انجام می‌شود تا فضاهای آموزشی ضدعفونی شود و برای حضور بدون دغدغه دانش‌آموزان آماده باشد.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان خور و بیابانک گفت: با توجه به جلسه توجیهی برگزار شده، تمامی مدیران مدارس موظف هستند که به طور مستمر کار ضدعفونی، گندزدایی، آلودگی‌ زدایی، پاکسازی و نظافت تمام سطوح و اشیا را به صورت متوالی انجام دهند.
 بسیاری از خانواده‌های خور و بیابانکی به دلیل نگرانی ناشی از شیوع ویروس کرونا از حضور فرزندانشان در مدارس و مراکز آموزشی جلوگیری کردند و تا کنون ۵۰ درصد دانش آموزان به کلاس درس نرفتند.
هر چند با این وجود تمامی مدارس مقاطع تحصیلی این شهرستان دایر است تاکنون هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا در بین دانش آموزان و مدارس شهرستان خور و بیابانک گزارش نشده است.
شهرستان خور و بیابانک ۵۱ واحد آموزشی درمقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه دارد که بیش از سه هزار و۵۸۰ دانش آموز در آن تحصیل می کنند.