Iran

مجارستان حکم دادگاه اتحادیه اروپا درمورد پناهجویان ایرانی را رد کرد

به گزارش روز سه‌شنبه خبرگزاری رویترز از بوداپست، دیوان دادگستری اتحادیه اروپا پرونده دو تبعه افغان و دو شهروند ایرانی را که اواخر سال ۲۰۱۸ و اوایل سال ۲۰۱۹ از صربستان به مجارستان رسیدند، مورد بررسی قرار داد.

این افراد از مجارستان درخواست پناهندگی کردند و بوداپست ضمن رد درخواست آنها، دستور داد به صربستان بازگردند، اما بلگراد از پذیرش آنها خودداری کرد.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا هفته گذشته با صدور حکمی اعلام کرد این پناهجویان در اردوگاه منطقه ترانزیت روشکه در مرز مجارستان و صربستان بازداشت شده‌اند و باید طبق حکم یک دادگاه محلی به سرعت آزاد شوند.

در همین حال، «گیورگی باکوندی» مشاور امنیتی «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان گفت: دولت حکم دادگاه ارشد اتحادیه اروپا در مورد مناطق ترانزیت را نمی‌پذیرد.

وی یادآور شد: مناطق ترانزیت، بخشی از سیستم محافظت مرزی مجارستان است و مهاجرانی که در حال حاضر در مسیر بالکان گرفتار شده‌اند، در شرایط بحران کرونا تهدیدی برای سلامت عمومی محسوب می‌شوند.

وی تاکید کرد، مجارستان از همه ابزار حقوقی بهره می‌گیرد تا زمینه بازنگری در حکم دادگاه اتحادیه اروپا فراهم شود.

دولت مجارستان به تصمیم خود در ارتباط با این پرونده اشاره‌ای نکرد، اما حکم دادگاه اتحادیه اروپا را غیرقابل قبول خواند.

اوربان که فردی ملی‌گرا و مخالف سرسخت مقوله مهاجرت به اروپاست، در سال ۲۰۱۸ با اتخاذ موضعی سخت در قبال مهاجران روی کار آمد.

مجارستان مسیر ترانزیت صدها هزار مهاجری است که قصد رساندن خود به غرب اروپا از منطقه بالکان را دارند. در سال های اخیر، شمار مهاجران ورودی به مرز مجارستان کاهش یافته است.

در همین حال، دادگاه عالی اتحادیه اروپا فروردین‌ماه با صدور حکمی اعلام کرد لهستان، مجارستان و جمهوری چک به دلیل امتناع از میزبانی پناهجویان، قوانین این اتحادیه را نقض کرده‌اند.

این دادگاه اعلام کرد، این سه کشور باید پس از سال ۲۰۱۵ با هدف کمک به کاهش فشار بر کشورهایی همچون یونان، از پناهجویان میزبانی می‌کردند که این اقدام را انجام ندادند.

این حکم دادگاه عالی اتحادیه اروپا اختلاف‌ها میان کشورهای اروپایی در مورد مهاجرت و پذیرش پناهجویان را بیش از پیش برجسته می‌کند.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مستقر در لوکزامبورگ اعلام کرد، این سه کشور اروپایی در اجرای الزامات تعیین شده تحت قوانین این اتحادیه در مورد پناهجویان ناکام بودند.

ایتالیا و یونان پیشتاز پذیرش مهاجران در اروپا، پیشتر از عدم همکاری و حمایت دیگر کشورهای اروپایی در میزبانی از مهاجران به شدت انتقاد و اعلام کردند همه کشورهای این قاره باید در برابر مهاجران مسئولیت‌پذیر باشند.

در سال ۲۰۱۵ بیش از یک میلیون نفر از مدیترانه به سواحل اروپا مهاجرت کردند، روندی که چالش جدی برای برخی کشورهای اروپایی ایجاد کرد.

۲۰۲۳

Football news:

Manchester City players have congratulated Liverpool on the championship corridor. The empty stadium looked sluggish
De Bruyne broke the personal record for goals in a season in the championship – 11 goals
Atalanta captain Gomez is the first Serie A player in the twenty-first century to give 15 assists in a season
Manchester City arranged a championship corridor for Liverpool
Mohamed Salah: I hope to stay in Liverpool for a long time
La Liga President: Many try to justify failures on the field by talking about rest and schedule
Rivaldo on Griezmann: I Don't understand why the world champion and multi-million dollar transfer only comes out at the last minute