به گزارش فارس، «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه بار دیگر تهدید کرد که کمک‌های بین‌المللی به لبنان در گرو تشکیل دولت جدید است.
ماکرون که چهارشنبه شب در دومین نشست بین‌المللی جمع‌آوری کمک‌های مالی و دارویی برای لبنان سخنرانی می‌کرد، گفت: «سیاستمداران لبنان باید هرچه سریعتر دولت جدید را تشکیل دهند، در غیر این صورت کمکی برای لبنان در کار نخواهد بود».

او در این کنفرانس که به صورت ویدیوئی بار حضور نماینده‌ای از انکلیس و مقامات لبنان از جمله میشل عون، رئیس جمهور این کشور برگزار شد، گفت که قرار است صندوقی زیرنظر بانک جهانی برای کمک‌های انسان دوستانه به لبنان تاسیس شود.

رئیس جمهور فرانسه گفت: ‌«از ضرورت اصلاحات درلبنان و تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت کوتاه نمی‌آییم و به زودی به لبنان سفر خواهم کرد».

از زمان وقوع انفجار بندر بیروت در ۱۴ مرداد گذشته که منجر به ویرانی این بندر و وارد شدن خسارات زیاد به منازل و ساختمان‌های اداری پایتخت لبنان شد، رئیس جمهور فرانسه دو نوبت به این کشور سفر کرد و به دولتمردان و سیاستمداران لبنانی فشار آورد و آن‌ها را تهدید کرد تا در بازه زمانی یک ماه بر سر تشکیل دولت جدید تلاش کنند در غیر این صورت، از کمک مالی برای لبنان خبری نخواهد بود.

تحت همین فشارها مصطفی ادیب، سفیر لبنان در آلمان که تابعیت فرانسه را نیز داشت و مورد حمایت کاخ الیزه بود، برای تشکیل کابینه معرفی شد ولی او موفق نشد طبق ضرب‌الاجل پاریس کابینه جدید را تشکیل دهد. او رسما از این مأموریت انصراف داد و رئیس جمهور لبنان نیز با خواسته او موافقت کرد.

هم‌اکنون سعد الحریری، نخست‌وزیر اسبق و رئیس جریان المستقبل لبنان مکلف به تشکیل کابینه شده‌است با این حال او نیز در تشکیل دولت به بن‌بست رسیده و تا این لحظه نتوانسته‌است کابینه مورد نظر خود را تشکیل دهد.