Iran

پیام سفیر ایران در فرانسه همزمان با پنجمین سالگرد برجام

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی سفیر کشورمان در پاریس طی اظهاراتی توییتری اظهار کرد: در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵، پس از سیزده سال مذاکرات پیچیده، سخت و به عبارتی بی نظیر، ایران با گروه کشور‌های ۵+۱ در خصوص مباحث هسته‌ای به تفاهمی تاریخی موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک - برجام دست یافت. توافقی در راستای تقویت و استحکام رژیم عدم اشاعه، با رعایت درک متقابل و منافع طرفین.


اما از آنجایی که رژیم مستبد و زیاده خواه آمریکا هرگز در حسن انجام تفاهمات و اجرای توافقات قابل اعتماد نبوده و نیست، از همان ابتدا ایالات متحده باقصور در انجام وظایف و تعهدات پذیرفته شده در برجام، در برابر حسن نیت ایران و یک آزمون تاریخی، کارشکنی‌های خود را آغاز نمود و سرانجام در ۸ ماه می ۲۰۱۸، ایالات متحده به رهبری ترامپ، به صورت یکجانبه و برخلاف تمامی موازین شناخته شده بین المللی از برجام خارج شد و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ به عنوان یک عضو شورای امنیت، متحدین خود و سایر اعضاء را نیز به خروج از برجام تشویق نمود و سخت‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ بشریت را علیه ملت بزرگ و صاحب تمدن و متعهد به تمامی موازین بین المللی اعمال نمود و سایر اعضای جامعه بین المللی را به لزوم پیروی از قوانین فرامرزی آن کشور تهدید کرد.


دول اروپایی و به خصوص دیگر شرکای برجامی، ایران را تشویق به استمرار حضور در این توافق نموده و با وعده ایجاد یک سازو کار مالی برای تجارت با ایران، از آمریکای گریزان از تعهدات جهانی و بین المللی، انتقاد نمودند.
امروز پس از پنج سال از تفاهم بزرگ برجام به عنوان یک نقطه عطف تاریخی در معاهدات و توافقات جهانی مبتنی بر قطعنامه سازمان ملل و حمایت جهانی می‌گذرد و متاسفانه باید اذعان نمود که آمریکای زیاده خواه و افزون طلب را دیگر امیدی به بازگشت به این تفاهم چندجانبه و بین المللی نیست.


در این دوران شدیدترین تحریم‌های ظالمانه و غیر انسانی علیه ایران به اجرا درآمد و کشور ما همچنان مقاومت حداکثری خود را در برابر فشار حداکثری با جدیت دنبال می‌نماید.
هیچ تفاهم و روابطی برای همیشه نمی‌تواند یک سویه و یکطرفه باقی بماند. ایران با تمام توان سعی دارد کشور متعهد به قوانین بین المللی و موازین شناخته شده جهانی باشد. اما گویند صبر و تحمل نیز حد و مرزی دارد.


ما هرگز آغازگر هیچ اقدام خلاف موازین بین المللی نخواهیم بود، اما در صورتی که شرکای برجامی ایران نتوانند به تعهدات خود عمل نمایند، ایران به تنهایی نمی‌تواند کشور عضو برجام باقی بماند. آمریکا می‌خواهد برجام را نابود سازد و دیگر کشور‌های طرف برجام را نیز از این معاهده به بهانه‌های واهی و استدلال‌های پوچ و پوسیده خارج نماید.
ما تمامی کشور‌های عضو برجام، سایر کشور‌های جهان و مجامع بین المللی را که سازمان ملل ملهم از نگاه و آراء آنهاست، به هوشمندی و هوشیاری در برابر اقدام خطرناک آمریکا فرا می‌خوانیم.

Football news:

UEFA will count 0:3 for clubs whose fault is due to the coronavirus will disrupt European Cup matches
15-year-old forward Mukoko trains with the Borussia Foundation. He will be able to play for Dortmund in November
Dybala became the MVP of Serie A-2019/20, Immobile-the best forward
Real Madrid: Casillas will always be a Real Madrid player. The best goalkeeper in the history of Spain
In Spain, complete chaos: Espanyol refuses to fly out of La Liga, Depor and all the others - from Segunda
Ferran Torres passed a medical before transferring to Manchester City and signed a contract until 2025 (Fabrizio Romano)
Emmanuel Adebayor: Mourinho is the best coach in the history of football