Iran

قانونگذاران ایالت کلرادو امریکا مجازات اعدام را لغو کردند 

به گزارش فاکس نیوز، نمایندگان مجلس سنا ایالتی کلرادو آمریکا به عنوان بیست‌ودومین ایالت با ۳۸ رای موافق در برابر ۲۷ رای مخالف، به لغو مجازات اعدام در این ایالت رای دادند. 

در لایحه نمایندگان مجلس سنا کلرادو آمده است: این لایحه مجازات اعدام در کلرادو را برای جرائمی که از روز اول ماه ژوئیه ۲۰۲۰ (۱۱ تیرماه ۱۳۹۹) مرتکب خواهند شد لغو می‌شود و اصلاحات متناسب را ایجاد می‌کند. 

طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی، فرماندار کلرادو قرار است این لایحه را ظرف دو هفته امضا کند. 

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، از مدت‌ها پیش از راه یافتن به کاخ سفید از این امر انتقاد می‌کرد که چرا این قاتلان سریع‌تر اعدام نمی‌شوند. او پس از پیروزی در انتخابات نیز دوباره بر این درخواست خود تأکید کرد. ترامپ پاییز گذشته پس از کشته شدن ۱۱ شهروند یهودی آمریکایی در جریان حمله به کنیسه‌ای در پیتزبورگ پنسیلوانیا گفت: «باید برای افرادی که دست به چنین اعمالی می‌زنند مجازات اعدام را دوباره به جریان انداخت. این بدترین شکل ترور است.» 

باراک اوباما رییس جمهوری پیشن آمریکا، سال ۲۰۱۴ اجرای حکم اعدام را در سطح فدرال متوقف کرده بود. دلیل این امر به مشکل تأمین سم کشنده‌ای بود که از آن برای اجرای اعدام‌ها در آمریکا استفاده می‌شد. 

پس از امتناع شرکت‌های اروپایی تولیدکننده از ارسال این ماده کشنده به ایالات متحده برای اعدام محکومین، برخی ایالت‌های آمریکا مواد کشنده دیگری را امتحان کردند. تزریق این مواد کشنده اما با درد و رنج شدید محکومان و طولانی شدن روند رنجبار مرگ آنان همراه بود. پس از این بود که اوباما دستور تعلیق اجرای حکم اعدام تا زمان دستیابی به ماده کشنده بدیلی را صادر کرد. 

مجازت اعدام تنها در ۲۹ ایالت از ۵۰ ایالت آمریکا وجود دارد. از میان این ۲۹ ایالت نیز فقط ۱۰ ایالت آن را اجرا می‌کنند. در همین حال پذیرش مجازات اعدام در میان مردم آمریکا نیز به‌وضوح رو به کاهش است.