Iran

ترامپ واقعی از زبان خانواده و نزدیکانش

فرزاد مظفری: از برادرزاده ترامپ بگیر تا مردی که روزگاری مشاور امنیت ملی آمریکا بود، حالا همه اسباب هراس رییس‌جمهور آمریکا شده‌اند. آن‌ها در کتاب‌هایی که قرار است به زودی منتشر شوند، چیزهای نوشته‌اند که چندان باب طبع دونالد ترامپ نخواهد بود.

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق ترامپ در کتابش با عنوان «اتاق حادثه» نشان می‌دهد که چگونه قانون‌شکنی در کاخ‌سفید به رویه‌ای معمول تبدیل می‌شود. مری ترامپ برادرزاده رییس‌جمهور هم او را بی‌نصیب نگذاشته است و رازهای زندگی خانوادگی او را در «زیادی و همیشه ناکافی؛ چطور خانواده من خطرناک‌ترین مرد دنیا را پرورش داد» برملا می‌کند.

هیچکدام از این دو کتاب هنوز به بازار نیامده‌اند، اما استقبال از پیش‌فروش آن‌ها به حدی زیاد بود که در فهرست پرفروش‌های آمازون کتاب «اتاق حادثه»‌ جایگاه نخست و کتاب «زیادی و همیشه ناکافی» جایگاه سوم را در اختیار دارد.

در این آشفته بازار کتابی دیگر هم در راه است. کتابی که به زندگی ملانیا ترامپ می‌پردازد. این کتاب ظاهرا درباره بانوی اول کاخ سفید است، اما در واقع سوژه اصلی‌اش رییس‌جمهور آمریکا است. در این کتاب‌ به روزهای نخست ریاست‌جمهوری ترامپ سرک می‌کشیم. روزهایی که ملانیا ترامپ در اقدامی غیرمعمول تصمیم گرفته بود که به کاخ سفید نرود و در نیویورک بماند.

«اتاق حادثه»؛ وقتی مشاور سابق افشاگر می‌شود

جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا در کتابش با عنوان «اتاق حادثه» چه نوشته است؟ مسلما فردی در جایگاه او اطلاعات دست اولی از تصمیمات و رویدادهای مهم دارد، و البته احتمالا حق نخواهد داشت بسیاری از آن‌ها را به زبان بیاورد اما همین که دست به قلم شده برای مخاطبان تشنه اطلاعات جذاب است.

او می‌گوید، کنگره برای استیضاح ترامپ نباید به ماجرای اوکراین اکتفا می‌کرد. همین یعنی مشاور امنیت ملی سابق باور دارد سطح رسوایی‌های دولت ترامپ خیلی بیش‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. بولتون در کتابش از کارهای ترامپ در حمایت از «دیکتاتورهای مورد علاقه‌اش» هم صحبت کرده است.

بولتون افشا کرده است که ترامپ در بیشتر تصمیمات سیاسی خود بیش از همه برنده شدن در انتخابات پیش رو را می‌بیند. او حتی در جنگ تجاری که با چین راه انداخته است،‌ سعی می‌کند چین را به سمتی سوق دهد که پیروزی او را در انتخابات تضمین کند.

البته اطلاعات کتاب تا حدی آزاردهنده است که وزارت دادگستری آمریکا با ارائه درخواستی به دادگاه خواستار جلوگیری از انتشار آن شده است. در این میان هستند منتقدانی که بولتون را صادق نمی‌بینند و در اهداف او شک دارند. آن‌ها معتقدند که بولتون اگر واقعا منتقد ترامپ بود در جلسه استیضاح حاضر می‌شد و صحبت می‌کرد نه اینکه صبر کند و حالا با استفاده از جو روانی جامعه قراردادی ۲ میلیون دلاری برای انتشار کتابش ببندد!

برادرزاده دردسرساز

کتاب جدید مری ترامپ با عنوان «زیادی و همیشه ناکافی» از ۲ جنبه جذابیت دارد. یکی اینکه نویسنده‌اش فرزند برادر بزرگتر ترامپ است و با ادعای افشای اطلاعات خانوادگی به میدان آمده است. دیگر اینکه او مدعی است پیش از این با ارائه اطلاعاتی مهم به نیویورک‌تایمز منبع انتشار گزارشی درباره فعالیت‌های مالی و ادعاهای فریبکارانه ترامپ بوده است. گزارشی که برای سه تن از روزنامه‌نگاران نیویورک‌تایمز جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد.

او که اختلافات عمیقی با خانواده پدری‌اش دارد، آن‌ها را متهم کرده است که پس از مرگ پدربزرگشان که صدها میلیون دلار ثروت داشت، حق خانواده او را خورده‌اند. او در این باره گفته بود: «‌آن‌ها باید از خودشان خجالت بکشند اما مطمئن هستم که شرمی در آن‌ها وجود ندارد.»

برادرزاده ۵۵ ساله ترامپ که رواشناس است در این کتاب به روشنی رفتار واقعی ترامپ با خانواده‌اش را شرح می‌دهد. از سوءاستفاده‌های همسر اولش بگیر تا رفتار وحشتناک با پدری که به آلزایمر مبتلا شده.

بانوی اول مرموز

«هنر معامله‌گری او» روایتی از بانوی نخست مرموز ایالات متحده است. شخصیتی که در کنار ترامپ پرحاشیه زیاد دیده نمی‌شود اما به ادعای کتاب بدون سر و صدا بر تصمیمات ترامپ تاثیر می‌گذارد.یکی از نکاتی که در این کتاب به عنوان هنر معامله‌گری ملانیا ذکر شده است، تعلل او در رفتن به کاخ سفید است که گفته می‌شود برای امتیاز گرفتن از ترامپ در توافق مالی بین‌شان بود.

به ادعای نویسنده کتاب ملانیا تعصب زیادی روی ریشه‌های اسلونیایی خودش دارد و با پسرش بارون به زبان اسلونیایی صحبت می‌کند که گاهی باعث گلایه ترامپ می‌شود که سر از صحبت‌هایشان در نمی‌آورد.

مری جردن نویسنده این کتاب، گزارشگر «واشنگتن‌پست» است. روزنامه‌ای که البته رابطه‌ خوبی با دونالد ترامپ ندارد. در تصویری که جردن از ملانیا می‌دهد، او کسی است که ترامپ را تشویق به شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری کرد و در انتخاب مایک پنس به عنوان معاون اول رییس‌جمهور نقش مهمی داشت.

به هر حال باید تا زمان انتشار این کتاب‌ها صبر کرد و تاثیر آن‌ها را بر کمپین تبلیغاتی ترامپ را دید.

۲۴۱۲۴۱

Football news:

Baros will end his career at the end of the season
Pogba and Brunu were injured when they collided in training. The Bournemouth game is in question (Daily Mail)
Ex-President of Barca Gaspar: Messi has a few more years to be the best player in the world
Morata scored a double for Atletico for the first time since March last year
Rummenigge on Tiago: there have been no Contacts with Liverpool, but he wants something new
Rivaldo on Messi in Juve: The world will boom. The Duo of Lionel and Ronaldo will go down in history
Atletico Interrupts the penalty for the second match in a row. Morata converted an 11-yard shot from the 2nd attempt