Iran

اولویت هایی که باید کمیسیون بهداشت مدنظر قرار دهد

کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی را شاید بتوان از مهمترین کمیسیون های تخصصی پارلمان معرفی کرد که تصمیماتش تاثیر مستقیمی بر سلامت مردم می گذارد لذا اولویت های بسیاری برای فعالیت در این عرصه متصور است که مردم انتظار اجرایی شدن آن را دارند.

به گزارش تابناک طبق آیین نامه داخلی مجلس محدوده وظایف کمیسیون بهداشت و درمان، حوزه های بهداشت و درمان، امداد، بهزیستی، تأمین اجتماعی و بیمه های اجتماعی و هلال احمر است و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی، سازمان بیمه سلامت، سازمان انتقال خون، سازمان تأمین اجتماعی، جمعیت هلال احمر، سازمان بهزیستی و سازمان مدیریت بحران ازجمله دستگاه های اجرایی ذی ربط این کمیسیون به شمار می آیند.

با توجه به عملکرد کمیسیون بهداشت و درمان در ادوارگذشته انتظارات متعددی از این کمیسیون برای رفع مشکلات حوزه کاری اش وجود دارد چون طبق بررسی های صورت گرفته عمده تمرکز این کمیسیون در دوره دهم بر مسائل بهداشتی و درمانی بوده و سایر حوزه ها همچون اجرای تکالیف تعیین شده در اسناد و قوانین بالادستی معطل مانده است.

درست است که قانون گذاری یکی از وظایف نمایندگان به شمار می آید اما با توجه به تعدد و حتی تداخل و تضاد قوانین در امور مربوط به بهداشت و درمان به نظر می رسد قانونگذاری جدید در حوزه فعالیت این کمیسیون اولویت به شمار نمی آید و به جای آن باید تقنین، بازبینی، اصلاح و احیاناً پوشش خلأهای موجود مورد توجه نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان باشد به خصوص تکالیفی که در اسناد و قوانین بالادستی بر زمین مانده و باید فکری برای آن کرد.

به همان اندازه که قانون گذاری جدید اولویتی کم رنگ در فعالیت های کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم محسوب می شود، انجام وظایف نظارتی اهمیت دوچندانی دارد و تقویت آن امری اجتناب ناپذیر است ، از جمله آن می توان به پیگیری مواردی همچون بررسی اقدامات دولت در مقابله با شیوع کرونا، نحوه اجرای طرح تحول سلامت، پزشک خانواده و نظام ارجاع، پیگیری پرداخت مطالبات شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی، رسیدگی به وضعیت پرستاران، پوشش همگانی بیمه درمانی در کشور و توزیع عادلانه اعتبارات بهداشتی در تمامی استان ها اشاره کرد.

درباره اولویت های فعالیت کمیسیون بهداشت و درمان تعدادی از نمایندگان عضو این کمیسیون به مواردی اشاره کرده اند؛ در این باره عبدالحسین روح الامینی از کاندیداهای ریاست این کمیسیون با وعده بازگرداندن کمیسیون بهداشت به راس سیاست گذاری نظام سلامت این طور توضیح داد که باید بسیاری از قوانین پایه ای قبل و بعد از انقلاب به روز شوند و قوانین جدید رویکرد آینده پژوهی و نگاه به آینده داشته باشند.باید در نظام سلامت به جای انفعال، پیش دستانه فعال بوده و روندهای سلامت کل نگر با توجه به ابعاد مختلف سلامت، خودمراقبتی، اولویت پیشگیری، شخصی سازی مراقبت سلامت و تغییرات جمعیتی باید جدی گرفته شود.

او بر لزوم توجه به سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری نیز تاکید کرد و اولویت پیشگیری بر درمان، اصلاح سبک زندگی، تامین امنیت غذایی، دسترسی عادلانه به درمان، اصلاح نظام پذیرش در دانشگاه‌ها، تربیت نیروی انسانی متخصص، مدیریت بهینه بیمه‌های پایه و تکمیلی، تصمیم گیری مبتنی بر شواهد و ساماندهی و توسعه طب سنتی را به عنوان موارد مورد اشاره در سیاست‌های کلی سلامت بیان کرد که پیگیری نشده است.

بهینه سازی اعتبارات تخصیصی و بسترسازی برای مشارکت مردم در بهبود نظام سلامت، طراحی نظام سلامت در گام دوم انقلاب، انجام اصلاحاتی در طرح تحول سلامت،پیگیری سیاست های کلی جمعیت و در نهایت استفاده از تجارب نمایندگان ادوار گذشته از جمله اولویت هایی است که روح الامینی برای فعالیت کمیسیون بهداشت و درمان برشمرد.

محمدعلی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز بررسی اقدامات دولت برای مقابله با شیوع کرونا و نحوه اجرای طرح تحول سلامت را به عنوان اولویت‌های کاری این کمیسیون در چهارسال پیش رو برشمرد و وعده فعالیت بیشترو انجام کارهای تخصصی و علمی کارشناسی را داد.او همچنین بر لزوم نظارت در اجرای درست قوانین بالادستی و طرح‌هایی همچون طرح تحول سلامت، پزشک خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک و نگاه به سلامت جامعه تاکید کرد.

سید مسعود خاتمی عضو دیگر کمیسیون بهداشت و درمان نیز از ورود جدی این کمیسیون به موضوع واردات بی‌رویه دارو به خصوص داروهای خارجی با مشابه داخلی سخن گفت و بر وجود سیاست گذاری درست در این زمینه تاکید کرد.

رضا آریانپور دیگر عضو کمیسیون بهداشت و درمان هم با اشاره به ضرورت توزیع عادلانه نیروهای متخصص، امکانات درمانی و تجهیزات پزشکی در سطح کشور پیگیری این موضوع را از اولویت های این کمیسیون برشمرد و توضیح داد که درحال حاضر بیشتر نیروهای متخصص و فوق تخصص در تهران، مراکز استادن‌ها و شهرهای بزرگ ‌تجمع پیدا کرده و شهرهای کوچک از آن بی بهره‌ هستند، این شامل امکانات درمانی و تجهیزات پزشکی نیز می شود.

او همچنین ساماندهی بیمه‌های درمانی را از دیگر اولویت‌های کمیسیون بهداشت و درمان عنوان و تاکید کرد که بیمه برای حمایت و پشتیبانی از مردم در مواقع مناسب و ضروری ایجاد شده که امروزه به دلیل سوءمدیریت و محدود بودن منابع مالی بیمه‌ها، امکان حمایت کافی و مناسب از بیماران وجود ندارد و نتیجه آن نارضایتی مردم از بیمه‌ها می شود.همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص و بومی‌گزینی آن ها نیز بسیار مهم است تا تجمع پزشکان فقط در تهران و شهرهای بزرگ نباشد.

سید مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان نیز اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، سند چشم‎انداز و قانون برنامه ششم توسعه را از جمله فعالیت های مهم این کمیسیون دانست و گفت که ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی و توانبخشی سلامت مبتنی بر ارزش‌های متعالی اسلامی است لذا باید سیاست‌های بهداشتی و پیشگیری بر درمان به عنوان یک اصل مهم مدنظر قرار گرفته باشد.

با توجه به اینکه به شروع رسمی فعالیت کمیسیون های تخصصی مجلس یازدهم انتظار می رود که نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان اولویت های ذکر شده را در دستور کار خود قرار دهند.

Football news:

Josep Bartomeu: Setien is doing a great job. We have full confidence in him
Pique on La Liga: Barca do not like to fall behind, but we have made every effort to change the situation
Pep Pro 0:1 with Southampton: city liked the Game, but it's not enough to win
Mandzukic is Interesting to Fenerbahce and Galatasaray. It is also claimed by Loco and Milan
Messi wants to finish his career at Barca. Bartomeu believes that Leo will not leave in a year
Gasperini about Atalanta: we Want to reach the Champions League and break the club's record for points in Serie A
Hames can leave Real Madrid for the Premier League for 25 million euros. A year ago, Atletico and Napoli offered 45-50 million euros for him. Real Madrid Midfielder Hames Rodriguez is likely to change clubs at the end of the season