Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Bakan Özer duyurdu: Tarihin en yüksek oranı!

"EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRETMENİ KADAR GÜÇLÜ"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin de sürekli arttığını dile getiren Bakan Özer, "Bu seneki bütçe 300 milyarın üzerine çıktı, ek bütçeyle birlikte. Erişim problemi çözüldükten sonra odaklandığımız 3 alan var. Birincisi, okul öncesi eğitim. Bir tanesi mesleki eğitimin güçlendirilmesi, üçüncüsü en önemlisi. Öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerinin desteklenmesi. Bir eğitim sistemi öğretmeni kadar güçlü, bir toplum öğretmeni kadar güçlü" diye konuştu.

"ÖĞRETMEN BAŞINA DÜŞEN EĞİTİM SAATİ 192 SAAT"

Öğretmenlerin desteklenmesi için birçok çalışmanın yapıldığını belirten Bakan Özer, "2021 yılını öğretmen başına 92 saatle kapattık. 2022 yılındaki hedefimiz öğretmen başına eğitim saatini 120 saate taşımaktı. 10'uncu aya yeni girdik. Şu anda öğretmen başına düşen eğitim saati 192 saat. Tarihin en yüksek oranına çıktı. Bakanlık öğretmenlerini dinler, kulak kabartır, taleplerini yerine getirirse, öğretmenlerimizin kişisel gelişimleriyle ilgili bir problemleri yok." dedi.

Bakan Özer, konuşmasında Öğretmenlik Meslek Kanunu'na da değinerek, "Sadece bir başlangıçtır. Öğretmenlik Meslek Kanunu bu kadar mı diye sorgulamaya yol açabiliyor. Bu bir başlangıçtır. Her kanun ilk bir adımdır. Önemli olan kanunun olmasıdır" dedi.

19 Kasım'da yapılacak Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavı ile ilgili de Özer, "2023 yılında çok sayıda, uzman öğretmenimiz ve başöğretmenimizle eğitim sistemimiz çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecek. Bizim derdimiz, öğretmenimizin sürekli yanında olmak, onun koşullarını iyileştirmek. Çok daha sağlıklı ortamlarda çalışmasını sağlamak." dedi.

"EĞİTİM SİSTEMİNE YENİ DİJİTAL PLATFORM"

Yakın zamanda dijital bir platformun hayata geçeceğini belirten Bakan Özer şöyle devam etti:

"Orada, öğrenci ve öğretmenin eğitim süreçlerinde, özellikle öğrencilerin bireysel kazanımlarını değerlendirmeyle ilgili yeni bir mekanizmaya geçeceğiz. Şu andaki yardımcı kaynaklar, kazanımlarla ilişkisi ne olursa olsun, tüm öğrencilere aynı yardımcı kaynaklar gidiyor. Yeni geliştirdiğimiz sistemle, sistem bitti. İçeriğini zenginleştirme çalışmaları devam ediyor. Onun tamamlanmasını bekliyoruz. Öğrenci derslerden hangi seviyede olduğunu kendisi ölçecek, öğretmen de öğrencisinin o gelişimini elektronik ortamda sürekli izleyebilecek."