Turkey
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Ev sahibi ve kiracılar dikkat! Kira zammı için yeni sistem geliyor: Artık zorunlu olacak

Hayat pahalılığı hem ev sahiplerinin hem de kiracıların belini büktü. Özellikle yüksek kira artışları sonrası ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan zam sorunlarına yeni çözüm sistemi geliyor. Kiralara yapılan yüzde 25 sınırı sonrası anlaşmazlıklarda arabuluculuk sistemi zorunlu olacak. Ayrıca arabuluculuk hizmeti tamamen ücretsiz verilecek.

Türkiye’de son 1 yıldır, hem konut fiyatlarında hem de kiralarda yaşanan aşırı artışlar, ev sahipleriyle kiracıları karşı karşıya getiriyor. Enflasyonda yaşanan yükseliş anlaşmazlığın boyutu artarken hükümet, getirdiği yüzde 25 kira zam sınırı uygulamasına ek zam sorununa çözüm yeni sistem getiriyor.

Kira Artışlarına Yüzde 25’lik Üst Sınır Getirildi

Son dönemde yaşanan aşırı kira artışları ile ilgili hükümet ilk olarak, konutalar için 1 yıl süreyle, (2023 yılı Temmuz) sözleşmede hangi oran yazarsa yazsın kira artışlarına yüzde 25’lik üst sınır getirildi. Bu kez kira artış oranına gelen sınır sonrası ev sahipleri mevcut kiracılarını çıkararak dairelerini yeni kiracılara yüksek kira bedelleri ile verebilmek için türlü bahanelerle kiracılarını çıkarmak için uğraşmaya başladı.

Kira Zam Anlaşmazlıklarında Arabulucu Şartı Geliyor

Kiracı ve ev sahibi arasına yaşanan bu gelişmeler ise mahkemelerde aşırı derecede yoğunluğa neden olmaya başladı. Hükümet, hem zam sorununu çözmek hem de mahkemelerdeki yoğunluğu azaltmak için kira uyuşmazlıklarında ‘arabuluculuk’ sistemini hayata geçirecek.

Bu Ay Meclise Geliyor

Meclis’in açılması ile beraber Ekim ayında gündeme gelecek yeni düzenleme yasalaştığında ev sahibi ve kiracı arasındaki uyuşmazlıklarda dava açmadan önce arabulucu devreye girecek. Doğrudan mahkemeye gidilmesi halinde davalar reddedilecek. Kira alacakları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, komşuluk hukuku ihtilafları gibi uyuşmazlıkları arabulucu çözüme kavuşturacak.

Ev Sahibi Ve Kiracı Sorunu Bir Ayda Çözülecek

Arabuluculuk görüşmeleri 3 hafta içinde tamamlanması planlanıyor. Zorunlu durumlarda ise arabulucu tarafından bu süre en fazla 1 hafta kadar uzatılabilecek. Görüşmeler sonrasında anlaşma sağlanmazsa mahkemede kiracı yada ev sahibi tarafından dava açılabilecek.

Kira Zammı İçin Arabulucuya Nasıl Başvurulacak?

Ev sahibi ve kiracılara arasında yaşanan anlaşmazlıklarda arabulucu müracaatları, adliyelerdeki arabuluculuk bürolarından ücretsiz olarak yapılacak. Başvurularda, yargı gideri, harç, tanık, bilirkişi ücreti gibi bir ödeme olmayacak.